reklama

P2P pôžičkové platformy na Slovensku

Vitajte v mojom ďalšom článku o finančných produktoch. Dnes sa budeme venovať P2P pôžičkovým platformám na Slovensku.

P2P pôžičkové platformy na Slovensku
P2P pôžičky - schéma fungovania (Zdroj: Jean Galea - P2P Lending Glossary)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

P2P platforma je inovatívny finančný produkt, ktorý prepája ľudí hľadajúcich likviditu a ľudí, ktorí majú voľné peniaze na investovanie formou pôžičiek. Na Slovensku máme niekoľko platforiem, ktoré sa venujú tejto činnosti. Upozorňujem, že tieto spoločnosti nepodliehajú regulácii Národnej banky Slovenska, preto je vhodné byť skutočne obozretný. V mojom článku sa teda pozrieme aj na aspekty bezpečnosti investície a dôveryhodnosti jednotlivých spoločností.

Na našom trhu pôsobia spoločnosti Žltý melón, Zinc Euro, Port Invest, Majak.sk a REDLEE.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prípade spoločnosti Zinc Euro je minimálny vklad relatívne vysoký, až 5000 EUR. Bezpečnosť investície je riešená diverzifikáciou investície medzi viacerých dlžníkov. V prípade problémov so splácaním (ak splátka mešká viac ako 90 dní) klient bude vyplatený z Garančného fondu, najviac však 1000 EUR. Po tomto časovom období preberá pohľadávku platforma na ďalšie vymáhanie. Toto vyplatenie je iba jednorazové, keďže každý klient má nárok iba na týchto 1000 EUR po dobu celého pôsobenia na platforme. Podľa tvrdenia Zinc Euro je v Garančnom fonde aktuálne 1 200 000 EUR. Úroková miera investície je určená na základe dĺžky investície podľa želania investora, najviac 5 % v prípade 5 rokov. Jednotlivé splátky prichádzajú priebežne a je možné ich vyberať. Platforma poskytuje ochranu súkromia pre investorov aj dlžníkov, nakoľko si nevidia navzájom osobné údaje. Je dôležité podotknúť, že v tomto prípade je platforma aj jediným poskytovateľom pôžičiek a nie je teda závislá od žiadnej ďalšej spoločnosti. Poskytovanie pôžičiek a posudzovanie žiadateľov je plne v rukách Zinc Euro. Podľa informácií z Finstatu má spoločnosť skutočne veľký kapitál aj tržby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najstaršou P2P spoločnosťou na našom trhu je spoločnosť Žltý melón, ktorá pôsobí na Slovensku od roku 2013. Ponúka zaujímavé zhodnotenie a veľmi nízky vstupný vklad, dá sa začať už s 25 EUR. Splatnosť jednotlivých pôžičiek sa líši, a v čase písania tohto článku som videl ponuky od 3 do 60 mesiacov. Pôžičky sprostredkované priamo Žltým melónom neobsahujú žiadnu garanciu spätného odkupu (buyback guarantee), preto v prípade nesplácania hrozia investorovi straty. Vlastné pôžičky Žltého melónu sa delia na štandardné a tzv. - CashFree. Rozdiel medzi nimi je taký, že CashFree sú účelovo viazané na financovanie nehnuteľností, majú nižší výnos, ale sú kryté záložným právom k nehnuteľnosti (druhé za bankou), alebo garanciou vrátenia istiny priamo od developera. Okrem týchto pôžičiek ešte poskytujú partnerské pôžičky spoločnosti REDLEE, ktoré už obsahujú aj garanciu spätného odkupu po prekročení 60 dňového omeškania. Sympatickou funkciou je aj sekundárny trh, na ktorom sa dá obchodovať s už existujúcimi pôžičkami. Je to výborná možnosť pre investorov, ktorí sa potrebujú rýchlo dostať k svojim peniazom a zároveň poskytuje ďalšie investičné možnosti pre investorov hľadajúcich nové pôžičky. Informácie z Finstatu potvrdzujú, že ide o živú firmu s udržateľnými financiami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spoločnosť REDLEE má aj samostatnú platformu pôsobiacu na Slovensku. REDLEE je však len platforma, ktorá čerpá pôžičky od poskytovateľa pôžičiek AKULAKU a sama pôžičky neposkytuje. Preto som sa na AKULAKU pozrel bližšie. Ide o ázijskú spoločnosť pôsobiacu na trhoch v Indonézii, Malajzii, Vietname a na Filipínach. Po chvíli pátrania som zistil, že dodávala pôžičky aj pre známu lotyšškú P2P platformu Mintos, avšak nedávno bola táto spolupráca prerušená zo strany Mintosu kvôli finančným problémom AKULAKU. Pozrel som sa aj na hodnotenie tohto poskytovateľa pôžičiek na analytickej stránke Explore P2P. Podľa týchto údajov je AKULAKU posledné 3 roky v strate (naposledy 33,9 milióna EUR). (https://explorep2p.com/mintos-lender-ratings/). Aj táto platforma disponuje sekundárnym trhom. Informácie z Finstatu naznačujú, že táto spoločnosť sa so svojou platformou zatiaľ veľmi neuchytila.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spoločnosť Port Invest sa špecializuje na mikropôžičky a ponúka mimoriadne zaujímavé zhodnotenie až do výšky 24,33 %. Výhodou je možnosť spätného odkupu pôžičky v prípade omeškania dlhšieho ako 90 dní. Na výber je možnosť automatického aj manuálneho investovania. Pre niekoho môže byť nepríjemné, že veriteľ a investor si navzájom vidia na svoje osobné údaje v rámci zmluvy o pôžičke. Je však veľmi sympatické, že ku každej pôžičke je viditeľná pre investora zmluva. Splatnosť pôžičiek je obvykle krátka, naposledy som zachytil obdobie 90 dní. Aj v prípade Port Investu nechýba sekundárny trh. Vo Finstate môžeme vidieť, že sa firme darí. Aktualizácia - od 1. marca 2022 Port Invest prišiel s pozitívnymi zmenami. Po novom už bude veriteľ aj investor v zmluvách anonymizovaný a odpredaj pohľadávky na sekundárnom trhu bude možný kedykoľvek. Tieto novinky vítam a môžem skonštatovať, že Port Invest potvrdil svoju výbornú pozíciu na slovenskom trhu.

Ďalšia slovenská spoločnosť, ktorá je zároveň platformou aj poskytovateľom pôžičiek, je Majak.sk. Pre investora poskytuje pôžičky s výnosom 7%. Dôležitou výhodou je garancia spätného odkupu. Oceňujem tiež ochranu súkromia investora a dlžníka, nakoľko títo navzájom nevidia svoje osobné údaje. V prípade tejto platformy bohužiaľ neexistuje sekundárny trh. Informácie z Finstatu ukazujú zdravé čísla a zlepšujúci sa trend. Spoločnosť Majak.sk sa podľa informácií europoslanca Martina Hojsíka zapojila do podpory dezinformačného denníka Hlavné správy, keď prispela na vydanie tlačeného špeciálu distribuovaného na slovenské školy. Pri investičných rozhodnutiach je dobré brať do úvahy aj spoločenské pôsobenie tej-ktorej firmy.

Medzi najnovšie spoločnosti patrí Wishmaker. Opäť ide o platformu, ktorá aj priamo ponúka úvery a pôsobí len na Slovensku. Treba pochváliť veľmi peknú a používateľsky príjemnú webovú a mobilnú aplikáciu. Percentá zhodnotenia sú podobné ako na iných slovenských platformách s výnimkou Port Investu. Podľa rizikového profilu je to 5 až 8 %. Pôžičky sú štandardne viazané na 60 mesiacov, ale vďaka existencii sekundárneho trhu nie je problém vystúpiť z nich skôr. Najväčšia slabina je z môjho pohľadu garancia spätného odkupu, ktorá pokrýva len 10% pôžičky po 120 dňoch. Jeden by povedal, že tomu svojmu risk oddeleniu až tak neveria.

Z pohľadu zdaňovania je situácia taká, že investor má povinnosť zdaniť výnosy ako príjmy z kapitálového majetku vo vlastnej réžii (platforma poskytne len podklad so súčtom úrokov z celého roku). Zdaňovanie sa potom realizuje podaním daňového priznania. Podrobnejšie si môžete o tom prečítať na stránkach finančnej správy.

Porovnanie

 

Priemerné zhodnotenie

Garancia spätného odkupu

Minimálny vklad

Trvanie pôžičky

Sekundárny trh

Rok vzniku

Moje odporúčanie

Žltý melón

7,92 – 10,48 %

Nie / partnerské pôžičky REDLEE 60 dní

25 EUR

3 – 60 mesiacov

áno

2013

áno, ale len CashFree pôžičky

Zinc Euro

3 - 5 %

Čiastočne, 90 dní krytie cez Garančný fond do výšky 1000 EUR (spolu)

5000 EUR

1 – 5 rokov

nie

2015

nie

Port Invest

16 - 24,33 %

áno, 90 dní

500 EUR

krátkodobé

áno

2017

áno

REDLEE

7,9 %

áno, 60 dní

1 EUR

3 – 12 mesiacov

áno

2019

nie

Majak.sk

7 %

áno

700 EUR

N/A

nie

2018

nie

Wishmaker

5-8 %

čiastočne 10%, 120 dní

500 EUR

60 mesiacov

áno

2018

nie

Záverečné zhodnotenie

Port Invest aj Majak.sk sú relatívne bezpečné investície, oboje majú pod kontrolou aj vydávanie pôžičiek a líšia sa hlavne vo výnose a k prístupe k zdieľaniu údajov medzi dlžníkom a investorom. Mňa v prípade Majaku odradil ich prístup k občianskej spoločnosti a médiám. Žltý melón má z môjho pohľadu zaujímavý produkt CashFree pôžičiek, ktoré sú dostatočne bezpečné a výnosné. Pôžičkám REDLEE (na svojej platforme aj na Žltom melóne) by som sa určite vyhol vzhľadom na problémy ich partnera AKULAKU. Pre Zinc Euro platí, že ide o produkt, ktorý nedokáže súperiť s ostatnými vzhľadom na nízky výnos, vysoký risk a dlhú viazanosť (v prípade rozumných úrokov). Wishmaker vyzerá byť korektná platforma, ale jednoducho podmienky nie sú dostatočne výhodné kvôli veľmi slabej garancii spätného odkupu

Veľa šťastia s P2P a buďte opatrní, priatelia!

----

Aktualizácia 19.10.2022: pridaný odsek o zdaňovaní

Aktualizácia 26.12.2021: pridaná informácia o podpore Majak.sk pre Hlavné správy

Aktualizácia 4.2.2021: novinky na Port Investe, pridané osobné odporúčanie v tabuľke, pridaný Wishmaker

Martin Horanský

Martin Horanský

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  17x

Vášnivý investor a bádateľ nových finančných možností. Rád skúmam slovenskú i zahraničnú ekonomickú situáciu a finančné inštitúcie. IG: @m.horansky Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu