P2P pôžičkové platformy na Slovensku

Vitajte v mojom ďalšom článku o finančných produktoch. Dnes sa budeme venovať modernému fenoménu P2P pôžičkových platforiem (peer-to-peer) na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

P2P platforma je inovatívny finančný produkt, ktorý prepája ľudí hľadajúcich likviditu a ľudí, ktorí majú voľné peniaze na investovanie formou pôžičiek. Na Slovensku máme niekoľko platforiem, ktoré sa venujú tejto činnosti. Upozorňujem, že tieto spoločnosti nepodliehajú regulácii Národnej banky Slovenska, preto je vhodné byť skutočne obozretný. V mojom článku sa teda pozrieme aj na aspekty bezpečnosti investície a dôveryhodnosti jednotlivých spoločností.

Na našom trhu pôsobia spoločnosti Žltý melón, Zinc Euro, Port Invest, Majak.sk a REDLEE.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prípade spoločnosti Zinc Euro je minimálny vklad relatívne vysoký, až 5000 EUR. Bezpečnosť investície je riešená diverzifikáciou investície medzi viacerých dlžníkov. V prípade problémov so splácaním (ak splátka mešká viac ako 90 dní) klient bude vyplatený z Garančného fondu, najviac však 1000 EUR. Po tomto časovom období preberá pohľadávku platforma na ďalšie vymáhanie. Toto vyplatenie je iba jednorazové, keďže každý klient má nárok iba na týchto 1000 EUR po dobu celého pôsobenia na platforme. Podľa tvrdenia Zinc Euro je v Garančnom fonde aktuálne 1 200 000 EUR. Úroková miera investície je určená na základe dĺžky investície podľa želania investora, najviac 5 % v prípade 5 rokov. Jednotlivé splátky prichádzajú priebežne a je možné ich vyberať. Platforma poskytuje ochranu súkromia pre investorov aj dlžníkov, nakoľko si nevidia navzájom osobné údaje. Je dôležité podotknúť, že v tomto prípade je platforma aj jediným poskytovateľom pôžičiek a nie je teda závislá od žiadnej ďalšej spoločnosti. Poskytovanie pôžičiek a posudzovanie žiadateľov je plne v rukách Zinc Euro. Podľa informácií z Finstatu má spoločnosť skutočne veľký kapitál aj tržby.

Skryť Vypnúť reklamu

Najstaršou P2P spoločnosťou na našom trhu je spoločnosť Žltý melón, ktorá pôsobí na Slovensku od roku 2013. Ponúka zaujímavé zhodnotenie a veľmi nízky vstupný vklad, dá sa začať už s 25 EUR. Splatnosť jednotlivých pôžičiek sa líši, a v čase písania tohto článku som videl ponuky od 3 do 60 mesiacov. Pôžičky sprostredkované priamo Žltým melónom neobsahujú žiadnu garanciu spätného odkupu (buyback guarantee), preto v prípade nesplácania hrozia investorovi straty. Vlastné pôžičky Žltého melónu sa delia na štandardné a tzv. - CashFree. Rozdiel medzi nimi je taký, že CashFree sú účelovo viazané na financovanie nehnuteľností, majú nižší výnos, ale sú kryté záložným právom k nehnuteľnosti (druhé za bankou), alebo garanciou vrátenia istiny priamo od developera. Okrem týchto pôžičiek ešte poskytujú partnerské pôžičky spoločnosti REDLEE, ktoré už obsahujú aj garanciu spätného odkupu po prekročení 60 dňového omeškania. Sympatickou funkciou je aj sekundárny trh, na ktorom sa dá obchodovať s už existujúcimi pôžičkami. Je to výborná možnosť pre investorov, ktorí sa potrebujú rýchlo dostať k svojim peniazom a zároveň poskytuje ďalšie investičné možnosti pre investorov hľadajúcich nové pôžičky. Informácie z Finstatu potvrdzujú, že ide o živú firmu s udržateľnými financiami.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť REDLEE má aj samostatnú platformu pôsobiacu na Slovensku. REDLEE je však len platforma, ktorá čerpá pôžičky od poskytovateľa pôžičiek AKULAKU a sama pôžičky neposkytuje. Preto som sa na AKULAKU pozrel bližšie. Ide o ázijskú spoločnosť pôsobiacu na trhoch v Indonézii, Malajzii, Vietname a na Filipínach. Po chvíli pátrania som zistil, že dodávala pôžičky aj pre známu lotyšškú P2P platformu Mintos, avšak nedávno bola táto spolupráca prerušená zo strany Mintosu kvôli finančným problémom AKULAKU. Pozrel som sa aj na hodnotenie tohto poskytovateľa pôžičiek na analytickej stránke Explore P2P. Podľa týchto údajov je AKULAKU posledné 3 roky v strate (naposledy 33,9 milióna EUR). (https://explorep2p.com/mintos-lender-ratings/). Aj táto platforma disponuje sekundárnym trhom. Informácie z Finstatu naznačujú, že táto spoločnosť sa so svojou platformou zatiaľ veľmi neuchytila.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť Port Invest sa špecializuje na mikropôžičky a ponúka mimoriadne zaujímavé zhodnotenie až do výšky 24,33 %. Výhodou je možnosť spätného odkupu pôžičky v prípade omeškania dlhšieho ako 90 dní. Na výber je možnosť automatického aj manuálneho investovania. Pre niekoho môže byť nepríjemné, že veriteľ a investor si navzájom vidia na svoje osobné údaje v rámci zmluvy o pôžičke. Je však veľmi sympatické, že ku každej pôžičke je viditeľná pre investora zmluva. Splatnosť pôžičiek je obvykle krátka, naposledy som zachytil obdobie 90 dní. Aj v prípade Port Investu nechýba sekundárny trh. Vo Finstate môžeme vidieť, že sa firme darí.

Ďalšia slovenská spoločnosť, ktorá je zároveň platformou aj poskytovateľom pôžičiek, je Majak.sk. Pre investora poskytuje pôžičky s výnosom 7%. Dôležitou výhodou je garancia spätného odkupu. Oceňujem tiež ochranu súkromia investora a dlžníka, nakoľko títo navzájom nevidia svoje osobné údaje. V prípade tejto platformy bohužiaľ neexistuje sekundárny trh. Informácie z Finstatu ukazujú zdravé čísla a zlepšujúci sa trend.

Porovnanie

 

Priemerné zhodnotenie

Garancia spätného odkupu

Minimálny vklad

Trvanie pôžičky

Sekundárny trh

Rok vzniku

Žltý melón

7,92 – 10,48 %

Nie / partnerské pôžičky REDLEE 60 dní

25 EUR

3 – 60 mesiacov

áno

2013

Zinc Euro

3 - 5 %

Čiastočne, 90 dní krytie cez Garančný fond do výšky 1000 EUR (spolu)

5000 EUR

1 – 5 rokov

nie

2015

Port Invest

16 - 24,33 %

áno, 90 dní

500 EUR

krátkodobé

áno

2017

REDLEE

7,9 %

áno, 60 dní

1 EUR

3 – 12 mesiacov

áno

2019

Majak.sk

7 %

áno

700 EUR

N/A

nie

2018

 Na záver by som sa chcel podeliť o moje subjektívne vyhodnotenie.

  1. Port Invest

  2. Majak.sk

  3. Žltý melón

  4. REDLEE

  5. Zinc Euro

Port Invest aj Majak.sk sú relatívne bezpečné investície, oboje majú pod kontrolou aj vydávanie pôžičiek a líšia sa hlavne vo výnose a k prístupe k zdieľaniu údajov medzi dlžníkom a investorom. Žltý melón má z môjho pohľadu zaujímavý produkt CashFree pôžičiek, ktoré sú dostatočne bezpečné a výnosné. Pôžičkám REDLEE (na svojej platforme aj na Žltom melóne) by som sa určite vyhol vzhľadom na problémy ich partnera AKULAKU. Pre Zinc Euro platí, že ide o produkt, ktorý nedokáže súperiť s ostatnými vzhľadom na nízky výnos, vysoký risk a dlhú viazanosť (v prípade rozumných úrokov).

Na záver ešte malá prosba. V prípade, že sa rozhodnete investovať cez platformu Žltý melón, prosím uveďte do kolónky odporúčanie e-mail martin(bodka)horansky1(zavinac)gmail(bodka)com.

Veľa šťastia s P2P a buďte opatrní, priatelia!

Martin Horanský

Martin Horanský

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Vášnivý investor a bádateľ nových finančných možností. Rád skúmam slovenskú i zahraničnú ekonomickú situáciu a finančné inštitúcie. IG: @m.horansky Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu