Tradičné banky vs nákup kryptomien

V dnešnom článku by som sa rád pozrel na novodobý fenomén vzťahov medzi bankami a kryptomenami z pohľadu zákazníka.

Tradičné banky vs nákup kryptomien
Bitcoin - ilustračný obrázok (Zdroj: Michael Wunsch / Pixabay)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Existuje mnoho spôsobov, ako nakúpiť kryptomeny a bardi slovenskej kryptokomunity odporúčajú bankám sa pri procese nákupu vyhnúť. Plne súhlasím s týmto odporúčaním za predpokladu, že nechcete robiť kompromisy na strane súkromia a nevadí vám si za to priplatiť vo forme vyšších poplatkov. Medzi tieto formy patrí nákup cez bitcoinmaty a decentralizovaná burza Bisq

Ak však predsa len chcete nakúpiť cez centralizované burzy, určite sa vyhnite aspoň tým, ktoré vyžadujú nepríjemný proces KYC - Know your customer. Je to napríklad Kraken a služba Relai.ch (zľavový kód REL7213).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prichádza však otázka, ako tam dostať vaše peniaze. Prístup bánk k fenoménu kryptomien sa rôzni, preto som pre vás pripravil prehľad. Uvádzam slovenské banky a vybrané banky v priestore eurozóny. Upozorňujem, že oficiálna komunikácia banky a skutočné správanie v prípade transakcií klientov sa môže diametrálne líšiť. Ja som vychádzal prevažne zo skúseností slovenskej kryptokomunity.

banka

postoj

zaznamenané správanie

Tatra banka

nepriateľský

vrátenie transakcie + účtovaný poplatok za spracovanie

Raiffeisen banka

nepriateľský

vrátenie transakcie + účtovaný poplatok za spracovanie

Fio

nepriateľský

námatkové kontroly - pri transakcii na krypto burzu rušenie účtu

VUB

nepriateľský

mBank

nepriateľský

UniCredit

nepriateľský

ČSOB

priateľský

Slovenská sporiteľňa

priateľský

Prima banka

priateľský

Revolut

priateľský

ponúka aj integrovaný nákup kryptoderivátov

Vivid

priateľský

ponúka aj integrovaný nákup kryptoderivátov

Fidor Bank

priateľský

integrácia na bitcoin.de

Ako možno vidieť, na slovenskom trhu z tých bánk, o ktorých správaní viem, je krypto-priateľská len ČSOB, Slovenská sporiteľňa a Prima banka. Pri ostatných spomenutých možno očakávať rôznu mieru šikany od otáčania platby (Tatra) až po rušenie účtov (Fio). Je dobré mať na pamäti aj plazivé snahy Ministerstva vnútra SR o stále väčšiu kontrolu nad účtami obyvateľstva - prichádza centrálny register účtov. Aj z tohto dôvodu môže byť dobrý nápad mať účet v inej krajine eurozóny, ktorá si súkromie obyvateľov cení viac.

SkryťVypnúť reklamu

Z pohľadu prístupu ku kryptomenám sa ako z iného vesmíru zdajú nemecké Fidor Bank a Vivid, či britský Revolut. Tieto banky dokonca ponúkajú nákupy kryptoderivátov priamo v ich aplikáciach. 

Moje záverečné odporúčanie je využiť služby práve niektorých z týchto zahraničných bánk. Nenechajte si diktovať, čo môžete robiť so svojimi peniazmi.

Samozrejme, nezabudnite svoje kryptomeny držať na hardwarových peňaženkách ako sú Trezor, či Ledger. Veď ako sa hovorí - not your keys, not your crypto!

Martin Horanský

Martin Horanský

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Vášnivý investor a bádateľ nových finančných možností. Rád skúmam slovenskú i zahraničnú ekonomickú situáciu a finančné inštitúcie. IG: @m.horansky Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu