Právo na hotovosť

V posledných dňoch sa horúcou témou slovenskej diskusie stalo právo na hotovosť, ktoré náš parlament dal do ústavy.

Právo na hotovosť
ilustračné foto (Zdroj: Ibrahim Boran - Unsplash)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

V tomto článku by som sa rád na hotovosť a jej miesto v ústave pozrel slovami klasika "s chladom v hlave".

Začnime s otázkou, či je na mieste obava o stratu možnosti používať hotovosť na Slovensku.

Európska centrálna banka už dlhšie skúma možnosť zavedenia tzv. CBDC (Central Bank Digital Currency) - digitálneho eura. Ide o snahu napodobniť mimoriadne úspešnú kryptomenu Bitcoin, akurát bez všetkých jej revolučných vlastností - namiesto decentralizácie absolútna centralizácia, namiesto súkromia dokonalé možnosti na sledovanie. Deklarovaným cieľom ECB je potenciálne digitálnym eurom nahradiť tradičnú hotovosť. Ako dôvod uvádzajú neefektívnosť a nedostatočnú bezpečnosť kryptomien a pokles používania hotovosti. Je ťažké povedať, čo finálny návrh bude vlastne obsahovať. Táto neistota dáva priestor temným predstavám o nastavení dátumu exspirácie takýchto peňazí, či podrobnému sledovaniu transakcií. Z tohto pohľadu je určite dobré mať sa na pozore a zamedziť akejkoľvek snahe o obmedzenie používania hotovosti v eurozóne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je vôbec hotovosť, ako taká, potrebná? Keď si prečítate komentáre v slovenských mainstreamových denníkoch, zistíte, že (podľa nich) hotovosť je len pre mafiánov, korupčníkov, ľudí, čo chcú robiť daňové úniky a potom ešte dôchodcov, ktorí zamrzli v 19. storočí. Málokedy som čítal niečo arogantnejšie a hlúpejšie, ale treba povedať, že aj nebezpečnejšie. Hotovosť je v prvom rade znakom slobody, keď umožňuje dobrovoľnú výmenu tovaru bez digitálnej (alebo akejkoľvek inej) stopy. Takéto myšlienkové pochody robia z bežných poctivých ľudí kriminálnikov a kladú ich na roveň korupčníkom a mafiánom. Spomeňte si, koľko z vašich priateľov, či rodinných príslušníkov ponúka komunite drobné služby ako doučovanie, strihanie, masáže a pod. Prípadne si spomeňte, akú formu platby vyžadovali remeselníci, keď vám naposledy robili kúpeľňu, či parkety. A to sme sa ešte nebavili o tom, že ani používanie platobných terminálov nie je pre obchodníkov zadarmo a preto mnohokrát poskytujú rôzne zľavy pre zákazníkov, ktorí si zvolia platbu hotovosťou. Pre viac argumentov v prospech hotovosti určite odporúčam tento článok od INESSu.

SkryťVypnúť reklamu

Povedali sme si, aké potenciálne riziká ohrozujú hotovosť. Povedali sme si aj, prečo je udržanie hotovosti dôležité. Teraz sa pozrime na ústavnú ochranu. Vo svete zatiaľ nie je takáto ústavná úprava bežná, ale prebiehajú snahy o podobný krok v Rakúsku a Švajčiarsku. Mať v ústave takúto úpravu z môjho pohľadu nie je absolútne nič škodlivé a aspoň do budúcnosti vie skomplikovať potenciálne zrušenie hotovosti. Otázniky však vzbudzuje vágna podmienka, ktorá umožňuje "odmietnuť prijatie hotovostnej platby len z primeraných alebo všeobecne uplatňovaných dôvodov". Do takto široko koncipovanej podmienky sa môže zmestiť všeličo, takže opatrnosť (a prípadné spresnenie, či oprava tejto podmienky) tu je namieste.

SkryťVypnúť reklamu

Nech žije hotovosť, priatelia!

Martin Horanský

Martin Horanský

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  45x

Vášnivý investor a bádateľ nových finančných možností. Rád skúmam slovenskú i zahraničnú ekonomickú situáciu a finančné inštitúcie. IG: @m.horansky Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu