Návrat nórskej ľavice

Po ôsmich rokoch dominancie stredopravej Konzervatívnej strany (Høyre) v Nórsku vyhrala Strana práce (Arbeiderpartiet) vedená milionárom Jonasom Gahrom Støreom.

Návrat nórskej ľavice
Jonas Gahr Støre, predseda víťaznej Strany práce (Zdroj: Arbeiderpartiet)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Do Stortingu až 10 strán

Do nórskeho parlamentu (Storting) sa v tohtoročných parlamentných voľbách podarilo prebojovať desiatim politickým stranám. Konzervatívcom a Strane práce tak spoločnosť bude robiť aj agrárna Centristická strana (Senterpartiet), pravicová Progresívna strana (Fremskrittspartiet), Strana socialistickej ľavice (Sosialistisk Venstreparti), krajne ľavicová a euroskeptická Červená strana (Rødt Raudt), Liberálna strana (Venstre), Strana zelených (Miljøpartiet De Grønne), Kresťansko demokratická strana (Kristelig Folkeparti) a s jedným kreslom aj regionálna strana Pasientfokus, ktorej jedinou agendou je boj za zväčšenie nemocnice v meste Alta, ktoré je najviac osídleným mestom v severnom kraji Finnmark.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

19 krajov, 12 ľavicových

Zatiaľ čo konzervatívcom sa už tradične darilo v Osle a Akershuse, okrem južných krajov sa im nepodarilo vyhrať ani v jednom z krajov vyššie od Osla. Naopak ľavici sa opäť darilo vo vnútrozemských krajoch, no taktiež sa im podarilo získať aj severný Troms a Finnmark. Ani jednej z týchto strán sa však nepodarilo získať Sogn og Fjordane, kde vyhrala agrárna strana, či kraj Møre og Romsdal, ktorá patrí progresívcom. K voľbám tento rok prišlo 77,1% oprávnených voličov a voličiek. Zaujímavosťou taktiež je, že zo 169 poslancov a poslankýň po prvý raz takmer 50% budú tvoriť ženy.

Klíma, ropa a zemný plyn

Hlavnou témou týchto volieb bola klimatická kríza a debata o tom, ako by Nórsko malo ďalej nakladať so svojim ropným bohatstvom a zemným plynom. Nóri však žijú v klimatickom paradoxe, na jednu stranu až 93% elektriny v Nórsku je vyrobenej vďaka vodným elektrárňam, majú najvyšší podiel elektrických áut na počet obyvateľov, no na stranu druhú je nórska ekonomika závislá od vývozu ropy, ktorej predaj tvorí až 20% HDP a zamestnáva viac ako 200-tisíc Nórov. Aj keď sa ľavica snažila komunikovať snahu vytvoriť viac pracovných miest a posilniť sociálny štát, mnohí ľudia videli tieto parlamentné voľby ako referendum o klíme. Arbeiderpartiet však počas kampane nechcela definovať dátum, kedy by sa Nórsko malo zaviazať k skončeniu ťažby zemného plynu a ropy. Tento krok tak pravdepodobne z povolebnej spolupráce vymazal Stranu zelených, ktorá sa dožadovala presného plánu premeny nórskej ekonomiky.

SkryťVypnúť reklamu

Stredoľavicová koalícia

Už počas volebnej kampane Strana práce adresovala ambíciu sformovať koalíciu s Centristickou stranou a Stranou socialistickej ľavice. Táto vízia sa môže naplniť už o niekoľko týždňov, či mesiacov, nakoľko spoločne by tieto strany v parlamente dosiahli potrebnú nadpolovičnú väčšinu s 89 kreslami. Ak sa ľavici podarí sformovať vládu, bolo by to prvýkrát od roku 1959, kedy by vo všetkých škandinávskych krajinách vládli stredoľavicové koalície.

Martin Horný

Martin Horný

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  35x

Volám sa Martin Horný. Som medzinárodným kancelárom Mladého Progresívneho Slovenska. Mám 25 rokov. Bakalárske štúdium som absolvoval na Rijksuniversiteit Groningen v Holandsku, magisterské zase na Karlovej Univerzite v Prahe. V oboch prípadoch som študoval Európske štúdia. Zoznam autorových rubrík:  Politika

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu