Ako poslanci okradli občanov Bratislavy

Poslanec A.B. za stranu X.Y. ukradol dôchodkyni tašku v ktorej mala polovicu dôchodku? Ukradol školákovi bicykel, alebo niekomu vyraboval byt? Nie. Opakovane sa už roky deje niečo omnoho horšie. Poslanci a starostovia v spolupráci so skorumpovanými, alebo neschopnými či všetkého schopnými štátnymi úradníkmi okrádajú občanov a daňových poplatníkov o omnoho väčšie hodnoty. Okrem finančných strát z nevýhodných nákupov služieb, alebo predajov a prenájmov obecného majetku, okrádajú občanov o historické pamiatky, dobrú dopravu, verejnú zeleň, o miesta na kultúru, šport a rekreáciu, o pekné vyhliadky a miesta na prechádzky. Robia to tvorbou zlých zákonov a schvaľovaním zlých rozhodnutí výkonných orgánov poslanci parlamentu, a Bratislave to spravili aj mestskí poslanci schválením Zmien a doplnkov Územného plánu 15.12.2011.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Na najvyššej úrovni

Tisíce ľudí na Slovensku mali veľké problémy s navrátení komunistami zhabaných pozemkov. Mnohým sa síce vrátili, ale systém je nastavený tak, že z nich nemajú žiaden úžitok. Nemôžu ich za primeranú cenu predať ani prenajať. Niekoľko desiatok špekulantov napojených na politikov a skorumpovaných úradníkov však na pozemkoch zarába milióny.

V lete až septembri 1998, keď vládu HZDS, SNS, ZRS s podporou SDĽ viedol JUDr. V. Mečiar a parlamentu predsedal JUDr. I. Gašparovič, 3 eseročky získali ťažko predajné reštitučné pozemky v Prievoze, na jednom z najmenej lukratívnych miest Bratislavy. Tie zázračne rýchlo vymenili bezodplatným prevodom (!! ) za 20 000 štvorcových metrov pozemkov pri Bôriku, jednom z najlukratívnejších miest v Bratislave. Proti prevodu neúspešne, aj žalobou protestovala Univerzita Komenského, ktorá pozemky desaťročia využívala ako súčasť jej Botanickej záhrady. Najvyšší súd jej dal za pravdu, rozhodnutie ministerstva zrušil, ale bolo neskoro. Zo záhadných dôvodov totiž pozemky neboli v katastri zaplombované a fond ich stihol ešte pred právoplatným ukončením procesu urýchlene previesť. Univerzita sa obrátila aj na prokuratúru so žiadosťou preskúmať zákonnosť prevodov na správu SPF a následne na súk­romné firmy. Okresný prokurátor nasledujúci podnet UK odložil bez prijatia opatrenia. Pár mesiacov po tom, ako JUDr. I. Gašparovič vyhral prezidentské voľby, získal jeden z pozemkov v cene asi milión eur MUDr. I. Gašparovič. Teraz tam stavia viacpodlažnú vilu s úžitkovou plochou 500 m2, ktorej cenu bez zariadenia, záhrady a plotov odhaduje architekt na približne 500 tisíc eur. (viac PLUS 7 DNÍ ONLINE, 21.11.2011) V podobnej lokalite, na „Napoleonovom vŕšku“, kde arogantne obludná výstavba zničila zeleň a ďalší z pekných bratislavských výhľadov, údajne vlastní jeden zo "sociálnych" bytov v hodnote 800 tisíc eur (=24 miliónov korún) aj sociálne cítiaci JUDr.R. Fico. (Plus 7 dní, 16.10.2010)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Územný plán tu a tam

Hlavným zákonom určujúcim čo sa kde môže postaviť je územný plán. K tomu predpisy a normy hygienické, dopravné, o životnom prostredí. V demokratickom právnom štáte sa poslanci usilujú aby čo najlepšie vyhovovali súčasným potrebám i perspektívnemu rozvoju. Úradníci podľa nich dôsledne, a samozrejme pre každého rovnako vydávajú rozhodnutia, a súdy ešte dôslednejšie dohliadajú na ich dodržiavanie.

Vo Fínsku a Švédsku tak aj z verejných prostriedkov stavajú školy, škôlky športoviská a kultúrne centrá vysokej architektonickej kvality v prírodnom prostredí. V Holandsku a Británii pri budovaní nových štvrtí aj na nábrežiach realizujú moderné bývanie a vybavenosť pre stredné vrstvy a rodiny. V Mníchove je v centre povolených 6 podlaží plus strecha. Kto chce stavať vyššie, musí ísť za stredný okruh. Ani tam však nie je povolených viac ako sto metrov, lebo na základe referenda žiadna stavba nemôže byť vyššia ako najvyšší chrám. Dôležité sú tam veľké parky, na ktorých nikto nepovolí stavať. V Paríži primátor a dokonca i prezident rieši s kvalitnými architektmi reguláciu výstavby za účelom maximálnej kvality.

SkryťVypnúť reklamu

V Bratislave primátor a niektorí starostovia podpisujú stavebné povolenia v rozpore s územným plánom a vyjadreniam pamiatkárov, ochranárov a niekedy i poslancov mestských častí. Poslanci schvaľujú predaje verejných priestorov určených na zeleň, kultúru a rekreáciu developerom, ktorí zarábajú desiatky miliónov ich premenou na sídla pre zbohatlíkov. Naša stredná vrstva kupuje byty v akých v západnej Európe bývajú chudobní, a v ochrane pamiatok a zelene, a vo vybavení zariadeniami pre kultúru a šport sa s nimi nemôžeme ani porovnávať.

Územný plán v Bratislave

Bratislave už roky chýba kvalitný územný plán a hlavný architekt s primeranými kompetenciami. Výstavbu fakticky riadia komerčné záujmy developerov, ktorí často beztrestne nerešpektujú ani platný ÚP. Spolu s nevyhovujúcim stavebným zákonom a prekvitajúcou korupciou to spôsobuje zhoršovanie kvality mesta a života väčšiny jeho občanov. Preto nás v r. 2011 potešil oznam magistrátu vypracovať nový ÚP namiesto ďalších neprehľadných a nedostatočných úprav, zmien a doplnkov starého.

SkryťVypnúť reklamu

V auguste sa na internetovej stránke Magistrátu zjavil oznam, že je možné dať pripomienky a požiadavky k tvorbe ÚP. Najlepší termín na to, aby si to všimlo a reagovalo čo najmenej ľudí. 15. 12. prebehlo hlasovanie o ÚP. Nie novom. Hlasovalo sa o 2 roky starej a už raz odmietnutej variante, do ktorej zapracovali všetky požiadavky developerov, a požiadavky pamiatkárov, ochrancov životného prostredia, občianskych iniciatív i niektorých poslancov mestských častí usilujúcich o ochranu a rozvoj zelene a miest pre šport, rekreaáciu a kultúru zmietli zo stola. Keď títo mali vystúpiť v diskusii s pripomienkami, viacerí poslanci opustili sálu. Keď sa hlasovalo, v sále sedeli zástupcovia developerov a pozorne sledovali ako poslanci hlasujú. Viacerí z nich zrazu zmenili názor oproti tomu čo hovorili predtým, a tento ÚP schválili. Za predsedníctva primátora Ftáčnika hlasovali za tento tieto Zmeny a doplnky ÚP všetci poslanci Smeru-SD, všetci SDKÚ okrem jedného neprítomného, traja SAS a dvaja za MOST-HÍD. Staronový ÚP priniesol viacero zmien k horšiemu a pomáha ďalším krádežiam verejného priestoru i prostriedkov cez korupciu.

SkryťVypnúť reklamu

Panorámy a promenády

Španielske Bilbao, s približne 360 000 obyvateľmi riešilo urbanistickú koncepciu s cieľom zmeniť priemyselné prístavné mesto na turistickú destináciu. Súčasťou plánu bola i revitalizácia priestoru bývalých lodeníc. Vybudovali tam Gugenhaimovo múzem s úžitkovou plochou 24 000 m2 a priľahlou odpočinkovou zónou, ktoré sa stalo turistickou atrakciou pre návštevníkov z celého sveta a obohatilo panorámu mesta. Hlavné mesto Slovenska za predchádzajúceho vedenia predalo jestvujúcu odpočinkovú zónu so zeleňou a kultúrnym zariadením PKO na komerčné využitie nekultúrnym developerom. Tí zlikvidovali zeleň, svojou nenažranosťou po maximálnom zisku so súhlasom stavebného úradu a primátora zbastardili aj projekt zahraničného architekta navýšením o niekoľko podlaží a výrazne zhoršili panorámu mesta. Podobne veža pri sade Janka Kráľa naproti Dómu sv. Martina.

Mesto podnes nenašlo lepšiu alternatívu pre PKO, lebo taká neexistuje. Plány J&T smerujú k rozšíreniu opachy River-Parku na mieste PKO. Bratislava však nepotrebuje v blízkosti centra ďalšiu "promenádu" medzi hypermarketmi, luxusnými apartmánmi a limuzínami zbohatlíkov, ale v zeleni, dostupnú peši či MHD, so spojením s kultúrou a s možnosťou občerstvenia v cenách prístupných všetkým. Niekoľkoročné naťahovačky s investorom, ktoré vznikli aj v dôsledku veľkej nespokojnosti občanov s predajom PKO, bolo možné teraz zákonne čisto riešiť územným plánom, ktorý by pre územie PKO záväzne stanovil funkciu kultúry, zelene a rekreácie, a nedovolil väčšiu výšku a zastavanosť. Poslanci 15.12. schválili ÚP ktorý uľahčuje pokračovať v zástavbe rozsahu River-parku, zvyšuje cenu pozemku pre investora a sťažuje pozície mesta v spore o PKO.

Biznis Vydrica

Vydricu spolu s väčšinou historického podhradia zbúrali Komunisti dôkladnejšie než vojna. Bývalý hlavný architekt Š. Šlachta povedal o Vydrici "voľakedy tu bývali chudobní, v budúcnosti by tu mali bývať najbohatší". (Bratislavské noviny, 18.11.2007) Prečo nie štátom likvidovaná stredná vrstva s rodinami a príslušnou vybavenosťou, ktorá by centru vrátila život a kultúru? Prečo nevrátiť tomuto miestu stratenú atmosféru, ktorá láka na prechádzky domácich aj turistov, vrátane tak nedostatkovej zelene a priestoru na kultúru? V tej istej lokalite, na Beblavého ul., na najvyššie položenej parcele v tesnej blízkosti hradnej Žigmundovej brány a posledným zachovaným zvyškom historickej zástavby už pamiatkári povolili výstavbu novej budovy a stavebný úrad vydal povolenie. Bez diskusie s občanmi, za mlčania primátora i hlavnej architektky. Pozemok kúpil a dom stavia D. Fischer, projektant rekonštrukcie Zimného štadióna, ktorá stála takmer dvojnásobok pôvodne schválenej ceny. Samozrejme z našich daní. Skutočnosť, že stavebník ani pamiatkári nie sú ochotní zverejniť ani len vizualizáciu tejto stavby hovorí za všetko.

M. Ftáčnik získal kreslo primátora aj pomocou megabilboardu, na ktorom bol tento priestor zaprataný modernými výškovými budovami, a na ktorom Ftáčnik sľuboval, že takýto spôsob výstavby ukončí. ÚP schválený 15.12. zrušil výškovú reguláciu dokonca aj v pamiatkovej zóne, tak že bude v historickom centre možné stavať na "základe posudku expertov" výškové budovy nad doteraz povolených 21m (7 nadzemných podlaží). Je jasné, že za 10 násobok priemerného platu sa vždy nájde expert, čo takýto posudok spraví a úradník, ktorý ho bez skúmania schváli. To zákonite vyvolá viac korupcie, dopravných problémov, nedemokratickej nerovnosti i nespokojnosti väčšiny občanov. Pod vedením M. Ftáčnika teda pravo-ľavá koalícia odsúhlasila presne to, čomu on vo volebnej kampani sľuboval zbrániť. Otázne je iba to, či pri tom prevážila totálna nekultúrnosť tých čo to spískali, alebo túžba po podiele na zisku z tohto biznisu.

KV+DD

Karlova Ves a zvlášť k nej patriace Dlhé Diely vážne poškodili viaceré zlé rozhodnutia kompetentných v minulom období. Teraz ich ohrozujú 2 projekty J&T, zaberajúce ďalšie verejné priestory určené na zeleň, šport a rekreáciu, ktorých je už dnes kritický nedostatok. Aj tu rozhodnutia poslancov a primátora situáciu zhoršili.

Karloveskú zátoku daroval v r.1880 gróf Lafranconi aby slúžila pre šport občanov. Predchádzajúci karloveskí poslanci ju predali nechvalne známej J&T, ktorá tam pripravuje výstavbu rozsahom a funkciou výrazne prekračujúcu to, čo tam dovoľuje územná plán. Napriek tomu dal primátor Ďurkovský k stavbe predbežný súhlas. Súčasný primátor Ftáčnik, ktorý 16. júna 2011 na zhromaždení občanov, protestujúcich proti stavebným plánom J&T, v Karlovej Vsi povedal, že podstatný pri rozhodovaní je územný plán, tento súhlas teraz potvrdil. Hovorí, že nemá inú možnosť, keď projekt spĺňa zákonné náležitosti. Tu však skúmal iba či investor splnil formálne úradné postupy pri žiadosti, a nie to, že projekt svojim obsahom je v rozpore s tým, čo povoľuje územný plán s platnosťou zákona pre územie určené na šport a rekreáciu. V následnej búrlivej inernetovej diskusii občanov vyjadrujúcich nespokojnosť (sme.bratislava) napísal, že územný plán je možné vysvetliť rôznym spôsobom. (?!?) To je ďalší dôkaz zlého ÚP, ktorý dáva priestor pre rôzne svojvoľné vysvetľovanie úradníkmi, čo znamená aj väčší priestor pre chaos a korupciu. Okrem toho sa treba pýtať, prečo M. Ftáčnik zvolil ten výklad ÚP, ktorý dáva najviac možností developerovi pre maximálnu zástavbu a najviac škodí verejnosti.

Ešte vážnejším problémom je plánovaná výstavba na "Kráľovej lúke" v tesnej blízkosti neprimerane zahustených Dlhých Dielov. Tam vďaka občianskej iniciatíve a petícii s vyše 21 000 podpismi mesto začalo rokovať s investorom o výmenu pozemku za iný, riadny stavebný pozemok. Aj tu však situáciu zhoršili tieto zmeny ÚP. Lúka totiž leží v chránenej krajinnej oblasti, kde podľa klasifikácie pozemku nebola možná žiadna zástavba, vrátane cesty. Túto zákonnú ochranu územia a komplikáciu pre J&T zmena ÚP 15.12. odstránila, čím tiež zdvihla cenu pozemku.

Zabudneme??

Takýchto negatívnych dôsledkov najnovšej schválenej verzie ÚP je viac, než sa do tohto textu zmestí. Ako posledný spomeniem priestor Amfiteátru pri Búdkovej ceste, ktorý bol pôvodne určený pre verejnosť a kultúru, potom ho predali na nízkopodlažnú zástavbu, teraz je možná už aj výšková. Zmeny a Doplnky 02 tiež legalizujú niektoré developerské čierne stavby, umožňujú stavať na ďalších plochách zelene a parkov, likvidáciu ďalších vinohradov i športovísk, aj zhoršenie dopravy na ďalších neprimerane stavebne zahusťovaných lokalitách.

Primátor Ftáčnik jasne povedal, že na schválenie zmien čakajú developeri. Posalnci Smeru a SDKÚ argumentovali potrebou urýchlene schváliť ÚP, aby sa realizovali projekty, ktoré vraj prispejú k rozvoju mesta. To je však zavádzanie. Rozhodovanie a hlasovanie bolo možné rozdeliť na niekoľko častí, hneď schváliť niektoré naozaj potrebné zmeny a riešenia, a tie kontroverzné až po náležitej príprave a verejnej diskusii. Logické dôvody prečo to nespravili sú iba dva: Buď chceli poslanci za svoj plat stráviť hlasovaním čo najmenej času aj za cenu zjavne zlej kvality svojej práce, alebo Niekto potreboval za niekoľko potrebných a súrnych zmien skryť množstvo zlých a mestu a väčšine občanov škodlivých. Skutočnosť, že sa to odohralo týždeň pred Vianocami, keď to najviac unikne pozornosti verejnosti naznačuje zlý úmysel. Aj preto to píšem teraz - aby sme nezabudli. Okolnosti sú totiž tak podozrivé, že v každom skutočne demokratickom právnom štáte by to začal skúmať úrad pre boj s korupciou. Keďže na Slovensku nič také nehrozí, občania by mali vyjsť do ulíc. Keď už nie štrnganím kľúčov a hádzaním banánov, tak aspoň premysleným a zodpovedným hlasovaním vo voľbách takýchto "zástupcov ľudu" odvolať.

Pavol Martinický

Pavol Martinický

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

projektant, publicista, výtvarník. V komunálnych voľbách 2018 kandidujem ako nezávislý kandidát za poslanca do miestneho zastupiteľstva v Karlovej Vsi Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu