Chorý systém
Máme mnoho poctivých a kvalifikovaných lekárov, ktorí obetavo slúžia občanom za neprimerane nízku mzdu. Rovnako však každý vie, že pri mnohých lekárskych úkonoch od pôrodníctva až po predpísanie niektorých liekov či termínu na operáciu sa bežne dáva niektorým lekárom do vrecka aj značné "všimné". Dávajú ho aj takí, ktorých príjem je podstatne nižší než príjem lekára. Zdravotné poisťovne pri veľkých ziskoch neplatia primerane za viaceré lekárske úkony, ale niektorí lekári si slušne privyrobia aj spoluprácou s farmaceutickými firmami, ktoré majú tiež značné zisky. Štrajkujúci lekári porovnávajú svoje platy s platmi lekárov na západ od našich hraníc. Od Česka a Rakúska až po Veľkú Britániu tam však majú vyššie platy pracujúci vo všetkých profesiách. Niektoré profesie a mnohí, aj vzdelaní ľudia sú na tom u nás výrazne horšie ako lekári. Najmenší rozdiel oproti "západu" je u doktorov práv, politikov a vrcholových manažérov štátnych a najmä súkromných firiem (napr. Penta a J&T), čiže tých, ktorí majú najväčšiu zodpovednosť za to ako to tu vyzerá. Nikto z lekárskych odborárov tiež nehovorí, že v Británii či Fínsku má lekár rovnako 2,2 násobok priemernej mzdy ako na Slovensku, ale britský a fínsky pacient dostane často kvalitnejšiu službu. Nehovoria že priemerná dĺžke života v EÚ je u mužov o 8 rokov vyššia ako na Slovensku. Ani že "slovenský lekár v Anglicku robí viac" (www sme.sk) Lekár pracujúci v Anglicku tam ďalej hovorí že „Pacienti sú v Anglicku inak vedení, sú ako osy, zapisujú si každé vaše slovo, sú dobre informovaní. U nás sú to ovečky, ktoré si so sebou nechajú robiť všetko.“ Anglickí pacienti sa sťažujú na špeciálnych oddeleniach a hodnotia činnosť lekárov cez dotazníky. Prísnejšie kritériá majú nemocnice aj na príjem peňazí od štátu.
To všetko dokazuje, že chorý je u nás celý spoločensko - politický systém, ktorého je zdravotníctvo podobne chorou súčasťou.
Doktori medicíny a doktori práv
Pozoruhodné je, že za celých 22 slobodných rokov lekárske odbory vyvolali radikálne ostrý protest presne dva krát - vždy voči vláde, ktorá vládne demokratickejšie, transparentnejšie a aj keď s chybami, ale predsa sa snaží reformovať chorý systém, a oddlžuje nemocnice. Nikdy nie proti vládam, ktoré zvyšujovali zadlžovanie a zo štátneho majetku a rozpočtu viac uliali na korupciu. Rovnako ako "robotnícki" odborári, ktorí u nás tiež fungujú ináč ako na demokratickom západe. Tam tlačia predovšetkým na vedenie firiem, aby pre pracujúcich zabezpečili čo najlepšie pracovné podmienky a platy. Niekedy sa aj dohodnú s vedením firiem o dočasnom znížení platov či pracovných hodín, aby zachránili firmu, ktorej hrozí krach. Zväčša je to samozrejme firma, ktorú západný kapitalista vybudoval nadaním a zodpovednou usilovnou prácou a nie korupčne sprivatizoval za 20% reálnej hodnoty. U nás dovolili korupčne privatizovať a vytunelovať podniky a potom šli protestovať proti vláde usilujúcej o reformy ekonomiky.
Bežný človek predpokladá, že vzdelaní a humánne orientovaní lekári budú mať trochu lepší prehľad o ekonomických a politických súvislostiach ako menej vzdelaní pracujúci z výroby, a viac spolupatričnosti s pacientmi, ktorí sú zväčša chudobnejší ako oni. Menšie príjmy ako na západe má 90 % obyvateľov Slovenska, ktorí nemajú šancu zvýšiť si ich len tak ani o 50 eur. Všade je kríza, vláda o pár mesiacov končí a nie je isté či parlament schváli rozpočet na budúci rok. Na splnení väčšiny požiadaviek sa s vládou dohodli, a lekárski odborári tlačia ďalej, lebo im nestačí zvýšenie platov o 300 eur, ktoré pre mnohých ich pacientov predstavujú čistý mesačný príjem. To je postoj, ktorý pripomína väčšinu našich doktorov práv. Aj od rezortu spravodlivosti človek očakáva predovšetkým vysluhovanie spravodlivosti. Príliš často ho nedostáva, ale väčšina sudcov (ktorí zarábajú dvojnásobok toho čo špičkový lekár v nemocnici) si dala "antidiskriminačné" žaloby ktorými si navzájom prisudzujú prilepšenie po 150 tisíc eur. Aj im sa napriek kríze a katastrofálnej úrovni súdneho systému na budúci rok výrazne zvýšia platy.
Súdruhovia a odborárski šéfovia
Rastúce zadlžovanie zdravotníctva s ktorým súvisí jeho kvalita i platy lekárov je spôsobené aj zlým hospodárením, korupčným prostredím a správaním zdravotných poisťovní, ktoré napriek veľkým ziskom neplatia primerane za niektoré lekárske úkony. Aj na to dopláca a pripláca pacient. V tejto situácii sa treba pýtať prečo lekárske odbory tak radikálne bojujú jedine proti vláde, ktorá sa usiluje zmeniť chorý systém.
Dostal som nedávno link na článok, ktorý relatívne kvalifikovane kritizoval transformáciu nemocníc. Pri čítaní sa viaceré argumenty zdali rozumné a logické. (Aj ja som za ministra Zajaca povedal, že je nezmyslom čakať, že stačí vytvoriť konkurenčné prostredie súkromných nemocníc a všetko bude fungovať. Ako by sa mohla konkurenčne porovnať a súťažiť nemocnica vo Svidníku a v Bratislave? ) Potom som sa pozrel na podpis pod týmto článkom, a všetko vyznelo ináč. Autor je MUDr.R. Raši, minister zdravotníctva za vlády R. Fica, ktorá mala 4 roky na to aby systém zreformovala, zabezpečila vyššie platby štátu do poisťovní, a lepšie platby poisťovní za lekárske výkony. Nič z toho sa nestalo. Ficova vláda dala niekoľkým pochybným podnikateľom a garážovým firmám pri nástenkových tendroch a podobných akciách toľko miliárd, ktoré by stačili na oddlženie aspoň polovice nemocníc. Raši si v r. 2010 ako primátor Košíc nechal schváliť plat o 1 euro menší ako primátor Bratislavy a spolu s poslaneckým dostáva 7981,- eur mesačne.
Šéf lekárskych odborov MUDr. M. Kollár bol v r. 1998 podpredsedom strany Naše Slovensko, ktorú viedol L. Hampl, bývalý riaditeľ zdravotnej poisťovne Perspektíva, ktorá v roku 1999 skrachovala. Neskôr kandidoval za stranu HZD, ktorú založil JUDr. I. Gašparovič, ktorý bol ako funkcionár HZDS predsedom parlamentu keď vláda JUDr. V. Mečiara riadila privatizačnú rabovačku a znižovala odvody štátu do poisťovní. Prvý veľký protest lekárov viedol Kollár na sklonku Dzurindovej vlády. Aj to pomohlo vyhrať voľby R. Ficovi, ktorý potom ako predseda vlády nespravil nič z toho čo vtedy lekárom sľúbil. Napriek tomu Kollár v r. 2009 vyhlásil, že vyššie platy nebudú žiadať. „Nezdalo sa nám to vzhľadom na krízu vhodné. Chceli sme byť solidárni so spoločnosťou.“ Teraz napriek väčšej kríze platy žiada a so spoločnosťou solidárny nie je. Sám však ako šéf súkromnej gynekologickej kliniky nič neriskuje. Médiá už informovali, že s odchodom zo štátnych nemocníc narástol počet pacientov v súkromných. Drahšie súkromné si však väčšina nemôže dovoliť.
Lekár a občan v blahobyte
Za komunizmu sme hovorili, že naši občania sa liečia a rekreujú v štátnych zariadeniach nadpriemernej kvality prostredníctvom svojich zástupcov. Aspoň jeden poučný príklad, ako si prostredníctvom svojich zástupcov užívajú blahobyt aj súčasní občania vrátane lekárov :
MUDr. Ivo Gašparovič pracuje ako kardiochirurg v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave (NÚSCH). Jeho manželka zastupuje firmu Meditrade. ktorá je výhradným distribútorom významných svetových výrobcov zdravotníckeho materiálu na liečbu srdcovo-cievnych ochorení, a dodáva aj pre NÚSCH. MUDr. I. Gašparovič začal stavať na jednom z najlukratívnejších bratislavských pozemkov v hodnote okolo milióna eur viacpodlažnú vilu s úžitkovou plochou 500 m2, ktorej cenu bez zariadenia, záhrady a plotov odhaduje architekt na približne 500 tisíc eur. Parcela je súčasťou 20 000 štvorcových metrov pozemkov pri Bôriku, ktoré 3 eseročky získali bezodplatným prevodom (!! ) ako výmenu za odkúpené reštitučné pozemky v Prievoze. Proti prevodu neúspešne aj žalobou protestovala Univerzita Komenského, ktorá pozemky desaťročia využívala ako súčasť jej Botanickej záhrady. Najvyšší súd jej dal za pravdu, rozhodnutie ministerstva zrušil, ale bolo neskoro. Zo záhadných dôvodov totiž pozemky neboli v katastri zaplombované a fond ich stihol ešte pred právoplatným ukončením procesu urýchlene previesť. Univerzita sa obrátila aj na prokuratúru so žiadosťou preskúmať zákonnosť prevodov na správu SPF a následne na súkromné firmy. Okresný prokurátor JUDr. XY nasledujúci podnet UK odložil bez prijatia opatrenia. (viac PLUS 7 DNÍ ONLINE, 21.11.2011) To sa udialo v lete až septembri 1998, keď vládu viedol JUDr. V. Mečiar a parlamentu predsedal JUDr. I. Gašparovič, a vo vláde i parlamente mali väčšinu bývalí komunisti. MUDr. I. Gašparovič pozemok získal pár mesiacov po tom, ako JUDr. I. Gašparovič vyhral prezidentské voľby. V rovnakom čase získali podobné parcely na tomto mieste ďalší zbohatlíci ktorých kariéra podobným spôsobom začínala a rástla v prvých postkomunistických rokoch. JUDr. Fico zobral HZDS JUDr. Mečiara do vládnej koalície, a s JUDr. I. Gašparovičom si pri všetkých voľbách pomáhajú.
Začal som aj skončím starým vtipom: Pýtali sa Rádia Jerevan, či budú v komunizme peniaze. Rádio Jerevan odpovedalo: "oportunisti hovoria že nebudú a revizionisti že budú, ale každý správny komunista vie, že u niekoho budú a u niekoho nebudú". Preto doktori pýtajte stále viac, pravičiari a demokrati škriepte a deľte sa, kresťania chystajte spoluprácu so SMERom a voliči verte bývalým komunistom, ktorí myslia národne a cítia sociálne.....