Privatizácia verejného priestoru dunajského nábrežia na komerčné využitie a zisky, ktoré začala J&T obludnou stavbou River Parku, a likvidáciou PKO, intenzívne, s mlčaním a predbežným súhlasom mestských orgánov pokračuje cez Karloveskú zátoku až do chránenej krajinnej oblasti nad sidliskom Dlhé Diely. Tieto aktivity dosiahli prvé mestu škodiace úspechy za predchádzajúceho primátora a mestského zastupiteľstva, a za súčasného napriek odporu občanov takmer nerušene pokračujú. Investor znova používa osvedčené finty na oklamanie občanov a ich volení zástupcovia na mestskom zastupiteľstve, a z ich daní platení kompetentní úradníci ustupujú investorovi akoby ich vôľa občanov nezaujímala. Alebo ako keby bolo pre nich dôležitejšie "všimné" od investora.
River Park, PKO, Karloveská zátoka
Proti petícii, ktorou sa aktivisti snažili zachrániť zeleň vrátane 243 stromov a rekreačný charakter nábrežia patriaceho všetkým, zorganizovali budovatelia River Parku petíciu za „obnovu nábrežia“. Vybudovali 12 poschodové monštrum, ktoré neúmernou zastavanosťou a objemom navždy poškodilo nábrežie. Namiesto zeleného parku slúžiaceho všetkým vybudovali hotel, byty pre zbohatlíkov a parkovisko pre ich limuzíny. Začiatkom tohto roka spustili kampaň za „dobudovanie promenády a nové PKO“, za ktorou sa skrýva úmysel vybudovať rovnako obludný River Park II. V Karloveskom ramene bývalý primátor Ďurkovský vydal kladné rozhodnutie o výstavbe nového objektu napriek tomu, že projekt bol v rozpore s tým, čo dovoľuje územný plán. Súčasný primátor Ftáčnik, 16. júna 2011 na zhromaždení občanov v Karlovej Vsi povedal, že podstatný pri rozhodovaní je územný plán. O niekoľko týždňov už nerešpektoval žiadosť poslancov miestneho zastupiteľstva Karlova Ves v tejto veci, a odmieta toto rozhodnutie vydané v rozpore s územným plánom zrušiť. Pomocou územného plánu by bolo možné riešiť aj kauzu PKO. Stačilo by toto územie klasifikovať ako plochu pre kultúru, zeleň a rekreáciu, dovoliť zväčšenie zastavanosti maximálne o 10% a najviac 3 nadzemné podlažia. A potom to nezmeniť počas výstavby ako pri River Parku.
Privatizácia Kráľovej Hory
Najnovším takýmto komerčne budovateľským počinom je plánovaná výstavba na „Kráľovej Hore“ nad Dlhými Dielmi. Lúka je jediným peši dostupným prírodným miestom na rekreáciu a šport v blízkosti neúmerne zahusteného sídliska. Predstavuje významné spoločenské a enviromentálne hodnoty a neoddeliteľnú súčasť ekosystému v priamom dotyku s mestskou časťou. Tieto hodnoty by sa jej zastavaním navždy stratili. Je to privatizácia ďalšieho, a to jedného z posledných priestorov v Karlovej Vsi slúžiaceho všetkým, na zisk a súkromné využitie hŕstkou „vyvolených“. 16. júna 2011 sa konalo zhromaždenie občanov v Karlovej Vsi. Všetci zúčastnení v preplnenej sále kultúrneho domu sa vyslovili proti tejto výstavbe. Stretnutia sa zúčastnili aj primátor M. Ftáčnik, župan P. Frešo a starostky Devína a Karlovej Vsi, ktorí vôľu občanov podporili. Primátor pri tom povedal, že chce rešpektovať vôľu občanov, pričom treba využiť možnosti ktoré dáva tvorba územného plánu. Odvtedy podpísalo vyše 21 tisíc ľudí petíciu proti výstavbe na Kráľovej Hore. Všetci poslanci miestneho zastupiteľstva jednohlasne schválili žiadosť na primátora, mestských poslancov a spracovateľov územného plánu, aby nedovolili žiadnu výstavbu na tomto území, a v územnom pláne ho prekvalifikovali naspäť na plochu určenú na šport a rekreáciu.
J&T koná, primátor ustupuje
Udalosti okolo Kráľovej Hory snáď vďaka nebývalej mohutnosti petície naberajú rýchly spád. V čase keď boli u primátora zástupcovia petičného výboru vyhlásil Investor, že tam chce postaviť zariadenie pre dôchodcov. Jasná snaha zapôsobiť na city nevedomých. Jej výsledok bude rovnaký ako "úprava nábrežia" stavbou River Parku. Dňa 15.11.2011 hlavné mesto SR Bratislava uverejnilo na svojej stránke v zozname žiadostí „Žiadosť o vydanie záväzného stanoviska k dokumentácii pre územné rozhodnutie na stavbu „Kráľova Hora – revízia B“. Spoločnosť FORMAT, s. r. o., za ktorou stojí nechvalne známa J&T. Tento projekt plánuje postaviť 10 obytných domov a ďalších 9 objektov v pláne označených ako sanatórium, penzióny a domy seniorov. Vieme však, že počas výstavby a po nej sa to môže a podľa u nás bežných zvyklostí zväčša aj zmení na hocičo iné. takmer vždy omnoho horšie. K tomu plánujú 500 parkovacích miest, predĺženie MHD a tomu primeranú cestu cez chránenú krajinnú oblasť, z jestvujúcej už dnes preťaženej komunikácie Dlhých Dielov. Keby tam aj predsa postavili dom seniorov, bude to zaručene tak ako všetky ich stavby v cenovej kategórii, ktorú si 95% obyvateľov Slovenska nemôže dovoliť. Čo je však najdôležitejšie, akákoľvek výstavba na tomto území navždy zničí jeho enviromentálnu a športovo rekreačnú hodnotu slúžiacu všetkým.
Občania chránia chránenú lúku
Primátor má zákonnú možnosť vydať záporné stanovisko, a má na to dôvody: 1. nesúhlas dotknutej mestskej časti Karlova Ves. 2. projekt rieši osobnú, hromadnú i obslužnú dopravu aj prípojky inžinierskych sietí cez územie, ktoré vznik takejto cesty podľa platného územného plánu vôbec nedovoľuje. 3. projekt je v podstate privatizáciou ďalšieho verejného priestoru na súkromné a komerčné účely, čo by malo zaujímať zvlášť sociálne orientovaného politika. 4. výstavba zničí nemalé enviromentálne hodnoty.
Napokon poslanci majú zákonnú možnosť schváliť taký územný plán, ktorý zabráni akejkoľvek výstavbe na Kráľovej Hore i v budúcnosti. V rozhovore pre SME (18.11.2011) primátor Bratislavy M. Ftáčnik dokazoval, že od jeho zvolenia prestala na magistráte fungovať korupcia a stranícke známosti. Vo štvrtok 24.11. bude Mestské zastupiteľstvo prejednávať petíciu proti výstavbe na Kráľovej Hore. To či v tomto jednaní a následných zmenách územného plánu a vydávaniach stavebných povolení dostane prednosť záujem širokej verejnosti a petícia s 21 000 podpismi, alebo komerčné záujmy developera bude praktickým dôkazom, či sa na magistráte naozaj zmenila situácia k lepšiemu.
Kto je zvedavý, môže sa prísť pozrieť osobne. Zasadanie zastupiteľstva je verejné. V tomto bode bude veľmi zaujímavé a pre voliča poučné! Pred zasadaním o 12,30 sa chystá aj zhromaždenie na podporu petície pred primaciálnym palácom.