Horííí!!! Alebo Hostel sme si zaslúžili

Písmo: A- | A+

Psychológovia radia kričať „horí!“, keď chce človek vzbudiť pozornosť, napríklad keď ho niekto ohrozuje. Kričím „horí!“, pretože spoločenské vedy na Slovensku sú v štádiu blízkom klinickej smrti.

O tom, že veda potrebná je, že je nositeľkou civilizácie, a že prináša prosperitu, som už písal. Tiež o tom, že na Slovensku je veda, a týka sa to najmä spoločenských vied, vo veľmi zlom stave, ako aj o tom, prečo to tak je, a čo sa s tým dá robiť (tu, tu, tu a tu). 

Od času, keď som napisal spomínane články, sa takmer nič nezlepšilo. Slovensko dokonca kleslo o dve priečky v rankingu krajín RePEc podľa ekonomických publikácií (zo 144. priečky na 146, viď obrázok). Pred nami sú aj Macao, Réunion, alebo Ghana. Tento negatívny stav potvrdzuje aj najnovšie hodnotenie ARRA (tu). Ani jedna slovenská univerzita sa nedostala medzi 500 najlepších na svete (tu).

Podradný film Hostel považujem za ranu pod pás. Možno sa však netreba až tak veľmi čudovať, prečo v ňom bolo práve Slovensko obsadené do takej „prominentnej“ úlohy...

RePEc.JPG