Trochu téorie na úvov, všetci dobre vieme čo je nevyžiadaná pošta:
"Nevyžiadaná pošta, spočíva v rozosielaní jednej a tej istej správy viacerým prijímateľom súčasne, ktorí o ňu nestoja. Môže obsahovať lacné reklamy, elektronické letáky, vírusy, phishing - podvody, hoax - poplašné správy a iné ohrozenia z internetu. " (zodpovedne.sk)
Dnes sú spameri, resp. spamboti dokonalí a podľa prieskumov 9 z 10 e-mailov je dnes spam. Áno, povieto si, však máme antispamové programy, antispamové filtre. Píšeme do zdrojových kódov namiesto zavínačov slovíčko at, namiest botke dot. Ale najčastejšie zneužívaným médiom je samotný e-mail.
Prvé spamy sa začali tvoriť v USENET skupinách. Spam si vyžiadal zoznam účastnikov e-mailovej konferencie a mohol im posielať svoje farmaceutické reklamy. Dnes, kto nemá antispamové filtre na poštových serveroch, je atakovaný spamom každú minútu.
Ale nie o tom chcem písať. Pred rokom som dostal e-mail od nemenovanej neziskovej organizácie. Posielali hromadný e-mail. Poslali ho však tak, ako sa nemá. V položke Komu: uviedli všetkých príjemcov. A tak som si mohol zistiť, aký má e-mail tá, či oná nepríspevková organizácia. To by mi ani tak nevadilo, ale päť dní v kuse sa v mojej e-mailovej schránke objavovalo denne 2000 spamov. Ďakujem. Asi zlý provider.
Na stránkach Microsoftu sa môžeme v návode ako používať Skryté kópie: "Nezverejňujte zoznam príjemcov Používanie skrytej kópie môže slúžiť pri ochrane súkromia iných osôb tým, že neodhaľuje ich totožnosť. Ak napríklad posielate pracovný inzerát viacerým ľuďom, môžete použiť skrytú kópiu a zachovať tak súkromie potenciálnych záujemcov o prácu."
Čo myslíte, ako posielajú e-maily naši úradníci ? Spravia si distrubuční zoznam do poľa skrytá kópia (pozn. Bcc:). Nie ! Na čo ? Však organizácie, ktorým posielajú výzvy, metodické pokyny, usmernenia a iné dokumenty, musia o sebe vedieť. Primátor Trenčína by mal poznať e-mail predsedu samosprávneho kraja v Prešove. Načo budú školy hľadať niekde na internete, aký ma e-mail ich šéf školského úradu. Dostanú ho rovno v hromadnej pošte od štátného úradníka. To by nebolo až tak zlé, ale nezabudnime na naších spamerov. Oni nespia. A ďalší distrubičný zoznam tak majú v suchu. Verím, že na samosprávach a v iných organizáciach majú dobrých adminov a dobré antispamové riešenia. A keď nie, hor sa do reklamných ponúk.

Takže ďakujem úradničke z nemenovaného ministerstva, vďaka ktorej som získal 1000 nových e-mailov. Kto porušil ochranu súkromných údajov ? Kto ponesie zodpovednosť ? Alebo budeme robiť projekty typu zodpovedne.sk, bezpecnenainternete.sk len pre žiakov, učiteľov a rodičov ? A úradnikov necháme v domnení, že robia svojú pracu kvalitne a zodpovedne ? Apropó, už ste posielali e-mail úradničke na hociktorom ministerstve. Nie ? Skúste. Možno vám odpovie. Ale môj rekord je 72 hodín. A to bola jediná odpoveď zo sto. Ostatné e-maily, zabudnuté. Alebo v spamovom koši. Asi nabudúce pošlem "listy šťastia". Také, že ak nepošle dotyčný e-mail do hodiny 10 ľuďom, tak nebude zázrak. Aha, tak zase sme pri hromadnom e-maily.
Na záver, odkazy z Internetu, ktoré sa tejto problematike už venovali, nepomohlo.