Koronavírus okrem iného prinesie aj koniec lacných leteniek

Celosvetovo sa znížil počet letov o 80% a množstvo aj finančne zdravých leteckých spoločností žiada o pomoc.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Upozorňujem. že obšírnejšie je téma rozobratá vo videu vyššie. Keď sa Vám video páčilo a chcete kanálu pomôcť, tak mu pomôže Váš odber a zdieľanie. 

Letecký biznis je rizikové podnikanie. Pred 20 rokmi bolo lietanie len pre bohatých a privilegovaných, a teraz už lieta každý a kamkoľvek, teda skôr lietal.

Rozmach konkurencie, deregulácia a letecký benzín oslobodený od dane, zrazili ceny leteniek na minimá. 

A to najmä u lowcostových spoločností typu Ryanair a Wizzair, ktoré vedia ako napchať čo najviac ľudí za čo najnižšie náklady do lietadiel. Mimochodom Ryanair je siedmou leteckou spoločnosťou na svete s najväčším ziskom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pravdepodobne by sa s lacnými letenkami nič nestalo, teda aspoň nie hneď. Pretože zdanenie leteckého benzínu sa stále odkladá. A rovnako emisné povolenky nie sú pre letecké spoločnosti zásadnou nákladovou položkou.

Problémom je koronavírus, ktorý pravdepodobne vyženie ceny leteniek vyššie. Spoločnosti prepúšťajú alebo žiadajú štáty o pomoc (Ryanair, Alitalia, Lufthansa). Záleží len od dĺžky trvania problémov a zavretých letísk či hraníc, samozrejme. Napriek tomu tu stále visí otázka, že čo keď príde druhá vlna, čo keď budeme musieť udržiavať dvojmetrové rozostupy aj v lietadlách? Toto všetko zníži kapacitu lietadiel, a teda zvýši cenu leteniek.

Martin Lindák

Martin Lindák

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po štúdiu na Ekonomickej univerzite v Bratislave som pracoval ako reportér Indexu, teda SME. V súčasnosti som analytikom v SBA a venujem sa svojmu malému YouTube projektu Ekonómia ľudskou rečou, kde by som chcel všakovaké ekonomické témy vysvetliť v pár minútach. https://www.youtube.com/ekonomialudskourecou Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu