Hacknutie burzy Bitfinex

Posledné dva týždne sa niesli hlavne v znamení diskusií okolo hacknutej burzy Bitfinex. Avšak objavili sa aj iné správy, a to zo Zimbabwe, Spojených štátov, Ostrovu Man, Číny či tradične Ruska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Najdôležitejšou správou pre Bitcoinových nadšencov a zároveň najhoršou bolo hackutie burzy Bitfinex. Útočník s z tejto burzy zobral viac ako 100 000 Bitcoinov, čo je približne 70 miliónov dolárov. Zatiaľ nie je jasné, kde presne nastala chyba, keďže burza spolupracovala aj so službou poskytujúcou peňaženky BitGo. Burza využívala tzv. multisig peňaženky, čo znamená, že peňaženku ste mohli mať zabezpečenú niekoľkými kľúčmi. Avšak ani to nepomohlo a predpokladá sa, že zlyhal pravdepodobne ľudský faktor. Obchodníkov na burze, okrem krádeže, úplne dorazilo riešenie zo strany Bitfinex. Burza sa rozhodla každému používateľovi stiahnuť 36% hodnoty z obnosu jeho peňaženky. A to platí aj pre ostatné meny, nie len Bitcoin. Za to by mali používatelia dostať tzv. BFX tokeny, ktoré im burza niekedy v budúcnosti možno zaplatí. Alebo si ich môžu vymeniť za akcie materskej spoločnosti. Avšak samotné riešenie stále vyvoláva mnoho otázok. Doteraz napríklad nie je známe, akú dividendu by v prípade výmeny za akcie dostali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Článok by sa samozrejme nezaobišiel bez toho, že by sme nespomenuli Rusko. Na jednej strane Ministerstvo financií síce prejavilo záujem zmeniť legislatívu v prospech obchodov s Bitcoinom. Na strane druhej sa teraz ozvali daňové úrady. Tie by privítali, keby obyvatelia nahlasovali obchody, ktoré boli v spojitosti s virtuálnymi menami. Presnejšie, aby hlásili akýkoľvek pohyb z účtov v Rusku do zahraničia. Daňové úrady sa tak pridali už k niekoľkým inštitúciám v krajine, ktoré začali riešiť Bitcoin a virtuálne meny. Paradoxné je, že každá má iný názor.

Centrálna banka africkej krajiny, Zimbabwe, sa rovnako zaradila medzi väčšinu bánk, ktoré neodporúčajú používať Bitcoin. Konkrétne obyvateľom vôbec neodporúča používať túto menu. Dôvodom je, že v krajine sú kryptomenové burzy a start-upy stále málo regulované. A tak by mohlo hroziť nebezpečie obyvateľom. Na druhej strane štatistiky ukazujú, že Zimbabwe je vhodnou krajinou pre virtuálne meny. Podľa štatistík miestni viac používajú mobilné platby ako platby cez bankové účty. Dôvodom je byrokracia a šedá ekonomika. Obyvatelia pri zakladaní bankového účtu musia predložiť dokumenty a potvrdenie o stabilnom príjme. To je pre mnohých problémom, keďže viac ako polovicu HDP tvorí šedá ekonomika. A tak ostávajú bankové účty len pre vyvolených. Na strane druhej takéto prostredie nahráva do karát virtuálnym menám.

SkryťVypnúť reklamu

V Spojených štátoch Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo, že prijíma štúdie a vyhlásilo tender na register zdravotných záznamov. Samozrejme register, ktorý bude fungovať na báze Blockchainu. Chce tak získať štúdiu o tom, ako sa dá systém využiť a zaviesť čo najjednoduchšie do praxe. Po tom, čo v roku 2015 spoločnosť Anthem zažila útok hackerov a ukradnutie osobných údajov asi 80 miliónov obyvateľov, je toto logickým krok. Zdravotníctvo by tak mohlo využiť hlavné tri benefity Blockchainu. A to bezpečnosť, transparentnosť a okamžitú dostupnosť údajov v reálnom čase.

Prívetivo sa k Blockchainu postavil aj ostrov Man. Vláda tohto ostrova už skôr oznámila spoluprácu so start-upom Credits. Pričom spolupráca sa zamerala na vývoj aplikácie pre internet vecí, ktorá by mala fungovať na báze Blockchainu. Po viac ako roku, sa už vývoj dokončil a dostal sa do testovacej fázy. Uvidíme, čo nakoniec prinesie. Internet vecí je v poslednom období diskutovanou oblasťou, pričom Blockchain je priam stvorený na jej podporu. 
Čerešničkou na torte je oznámenie čínskej spoločnosti Alibaba. Tá oznámila, že všetky dary bude zapisovať na Blockchain, ktoré príjme cez platobnú službu Alipay. Spoločnosť sa tak rozhodla po tom, čo v Číne sa v posledných rokoch rozmohla filantropia. Samozrejme s týmto rozmachom filantropie prišli aj kauzy, keď sa prostriedky nevyužili na to na čo sa mali.

Martin Lindák

Martin Lindák

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po štúdiu na Ekonomickej univerzite v Bratislave som pracoval ako reportér Indexu, teda SME. V súčasnosti som analytikom v SBA a venujem sa svojmu malému YouTube projektu Ekonómia ľudskou rečou, kde by som chcel všakovaké ekonomické témy vysvetliť v pár minútach. https://www.youtube.com/ekonomialudskourecou Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu