Treba nám vôbec gastrolístky?

Nová vláda vo svojom programovom vyhlásení sľúbi zmenu gastrolístkového biznisu. Ako funguje? A má vôbec zmysel ho naďalej držať pri živote?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Asi každý z nás, kto bol zamestnaný a nepracoval na dohodu či živnosť, tak sa už určite stretol s gastrolístkami. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že na čo sú nám vlastne farebné papieriky a kartičky?

Samozrejme na zabezpečenie stravovanie, ale nestravovali by sme sa aj bez nich? Keby nám napríklad zamestnávateľ pripísal rovnakú sumu, avšak na účet?

Gastrolístky zamestnancov netrápia, avšak trápia hlavne reštaurácie a zamestnávateľov. Jednoducho preto, že znášajú administratívne náklady (potrebujete ich objednať, evidovať, rozdať zamestnancom, pozbierať, pečiatkovať a potom poslať naspäť emitujúcej spoločnosti), ale aj finančné náklady. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A to preto, že zamestnávateľ platí najviac 3% poplatok z nominálnej hodnoty. Reštaurácie pri vrátení gastráčov dokonca aj 5%. Nehovoriac o tom, že sa im môže kvôli DPH navýšiť (vysvetlenie vo videu).

Stravenkové spoločnosti majú nemalé zisky vďaka gastráčom. Ich zisková marža je kľudne aj 30%. 

Tak čo, potrebujeme ich? Prestaneme bez nich obedovať? 

Ak sa vám spracovanie videa páčilo, tak ho zdieľajte a kanál odoberajte. Cieľom kanálu Ekonómia ľudskou rečou je vzdelávať v oblasti ekonómie a vysvetľovať ekonomické témy po lopate. 

Martin Lindák

Martin Lindák

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po štúdiu na Ekonomickej univerzite v Bratislave som pracoval ako reportér Indexu, teda SME. V súčasnosti som analytikom v SBA a venujem sa svojmu malému YouTube projektu Ekonómia ľudskou rečou, kde by som chcel všakovaké ekonomické témy vysvetliť v pár minútach. https://www.youtube.com/ekonomialudskourecou Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu