4.3.2007: Ázijský drak opäť prekvapí

Rozmýšľal som pri dnešnej káve - Čína sa opäť zmení.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Červená hviezda na strope veľkolepej sály čínskeho parlamentu jasne svietila nad hlavami tisícov zástupcov ľudu aj včera. Ale čosi sa v krajine Východu zmení.

Obrázok bloguTak, ako začal v Európe nepozorovaný reformný proces ekonomického a politického systému v Číne v 80-tych rokoch, v dnešných dňoch opäť ticho, ale so spustenou mašinériou pomaly kráčajúceho draka sa dejú prevratné zmeny.

Obrázok bloguMožno nie tak ticho... tie zmeny už počuli burzy na celom svete. Čína by mala prijať v pondelok Zákon o súkromnom vlastníctve. Tento zákon, je akoby prijatie Ústavy v krajinách bývalej Východnej Európy v 80-tych rokoch. nemení nič a zmení všetko. Pandorina skrinka je otvorená. Konfucius sa nečuduje. Desatky rokov pomalej, ale zásadnej zmeny je viac, ako rok rýchlej reformy. Kolos už nie je tým, za čo ho považujeme my, neznalí.

Len tak rozmýšľam, čo bude ďalej. Veľké oči Európana, ktorý príde do bicyklovej komunistickej Číny... a bicykle nevidí, aj ten komunizmus hľadá... Poznanie šľachtí človeka. 

A Európa? je menšia a menšia... Aj keď jej tisícročné hľadania vidno prebraté po celom svete, v ľuďoch, aj v červených hviezdách na stropoch parlamentov.

Schody vedú do neba... (a "telefónne" fotky od môjho známeho, in situ. Vďaka.)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Martin Malobický

Martin Malobický

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu