Krajina, kde zajtra znamená včera

Dnes by som vám chcel pootvoriť dvere do krajiny, o ktorej sa tak veľmi píše a rozpráva, aj na Slovensku, ale veľa sa o nej nevie. Je tajomná, skrytá, nevyspytateľná, zvláštna. Nie je exotická, aj keď by mala byť. Je malá, ale jej veľkí susedia sa jej obávajú... Kto uhádne, kam vás zavediem? Hádanka to azda nie je ťažká.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)
Obrázok blogu

Dievčatko na námestí je moja najobľúbenejšia momentka. Stojíme pred knižnicou revolúcie. Tu sú uchovávané všetky spisy, knihy, slová veľkého vodcu. Všimnite si ten kontrast - krehká pionierka s červenými pančuškami, za ňou šedé prázdne námestie. Aké detstvo to dievčatko má? Akú má budúcnosť?

Obrázok blogu

A ľudia náhliaci sa niekam... v ústrety otca vlasti? Všetci sú zamračení, kráčajú bez slova. Tretí zľava drží samopal - žeby našej výroby? Ach, jediné dievčatko v ružovom svetríku, opäť, aký kontrast k oblečeniu tých druhých - a ide si veselo opačným smerom, na plagát veľkého prezidenta sa ani nepozrie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Ale ON, vodca národa, je všade. Na námestiach, uliciach, v úradoch, väzniciach, nemocniciach, vojenských základniach, divadlách, trhoviskách, v bytoch. Je aj v mysliach, dušiach, srdciach ľudí, áno... je. Neotrasiteľne.

Obrázok blogu

Žeby Bratislava v 60-tych rokoch? Tá ani vtedy nebola taká pochmúrna, smutná, tichá, pokojná... Bratislava čakala na zmeny. Ale tu - vietor neprichádza.

Obrázok blogu

Hlavné mesto z pohľadu vtáka. Ten jediný pozná, čo je slobodne si lietať pod oblakmi. My vidíme námestie s knižnicou, kde sa prechádza dievčatko v červených ponožkách. Napravo je veľká trojuholníková stavba. Najmegalomanskejší projekt storočia - nedokončený. Sláva krajiny rozkvitala v 80-tych rokoch, keď mala veľa priateľov, aj Československo. Tí ju podporovali, tí platili na také projekty, ako je silueta nedostavaného hotela.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

A budova hotela z blízka. Betón sa rozpadá, navrchu je hrdzavý žeriav. Len zopár naivných cudzincov, ktorí tam prídu, nevie, že žeriav sa prestal hýbať pred dvadsiatimi rokmi. Hotel je krajina? Betón vydrží desiatky rokov, aj keď ho narúša zub nezmyselnosti, času, dažďa...

Obrázok blogu

Sme v krajine, kde stále trvá vojnový stav. Bodák pretína amerického a britského vojaka, na plagátoch, na každej ulici, v očiach a mysliach ľudí. To je jediná reklama, ktorú v mestách vidno.

Obrázok blogu

A vojenské nákladné auto jednej z najslávnejších a najodvážnejších armád na svete. Krajiny, ktorá vlastní jadrové zbrane. Vlastní?...

Obrázok blogu

A opäť deti, pionieri. Len jediná otázka je dôležitá: Akú budú mať budúcnosť?

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto momentky nevystihujú skutočný život tej krajiny. Vystihujú ho slzy v mojich očiach. Isto viete, kde sme sa boli spolu prejsť, aký štát, aké mesto sme spolu navštívili. Len jediné si hovorím: Musím si vážiť, že som sa narodil na Slovensku, že je to moja vlasť, že je taká krásna, bohatá, že tam žijú ľudia, ktorí vedia, a môžu lietať... 

Martin Malobický

Martin Malobický

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu