Genetická podobnosť Izraelcov a Palestínčanov a Stredná Európa

Isto väčšina z nás začula v spravodajstve o ohni vojnového konfliktu medzi židovským a arabským svetom v pásme Gazy, v Palestíne, Libanone a samotnom Izraeli. Nie, nebudem konflikt medzi Hizballáhom a Izraelom rozoberať, ale rád by som vám priblížil genetickú príbuznosť Židov a Arabov. Viacerí vedia, že lingvisticky sú Židia a Arabi veľmi blízki, pri troche snahy si jazykovo rozumejú. Ako je to s ich genetickou príbuznosťou a čo s tým má Stredná Európa?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (80)


Pred desiatimi rokmi som sa na chvíľku zatúlal do jeruzalemských uličiek. Dotkol som sa Múru nárekov, vystúpil som na Chrámovú horu. Navštívil som aj miesto narodenia Ježiša Krista v Nazarete, skúmal som, či Mŕtve more je naozaj mŕtve. Ale čo ma najviac v kolíske našej civilizácie prekvapilo, bol môj reálny dotyk s premiešaním národov, náboženstiev, ľudí s rôznym myslením a vierou žijúcich stáročia vedľa seba. Chápal som, že táto zasľúbená zem je tak zvláštne pokojná len zdanlivo. 

Izraeliti sa od ostatných národov Blízkeho Východu vzdialili a oddelili kultúrne a nábožensky pred niekoľkými tisícročiami. Naozaj, v hebrejskom a arabskom jazyku možno nájsť veľa rovnakých a podobných slov. Nečudo, oba patria do jednej skupiny semitských jazykov. Ako je to s genetickou príbuznosťou Židov a Arabov? Tím izraelských a nemeckých vedcov pod vedením Almuta Nebela (Hebrew University-Hadassah Medical School) zverejnil v roku 2001 prácu, v ktorej porovnávali genetickú príbuznosť troch izraelských skupín (aškenázski, sefardskí a kurdskí židia) s arabskými národmi (Palestínčania, Sýrčania, Iračania), ale aj s Turkami, Arménmi, moslimskými Kurdami a ďalšími národmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V štúdii ma zaujali dva dôležité fakty:
1. Židia sú genetickí bratia Arabov
 Tajomstvom k tomuto ani nie tak šokujúcemu objavu je haploskupina chromozómu Y, ktorá sa označuje HG9. Jej podskupinami sú Eu 9 a Eu 10. Haploskupina HG9 je prítomná takmer rovnakou mierou u Židov, ako aj Arabov. Geneticky najbližšie sú Židia Iračanom (Livshits, 1991), Kurdom, Palestínčanom a Turkom. Pôvod týchto štyroch etník možno vystopovať až k ich spoločným predkom do oblasti Úrodného polmesiaca (územie medzi Čiernym, Kaspickým morom a Irakom). Čo je ale zaujímavé, Kurdi lingvisticky i rasovo patria k Indoeurópskym národom, a Turci k turkickým národom, nie k Arabom a Židom (Semiti). Tu sa opäť potvrdzuje to, čo pri vzťahu Maďari – okolité slovanské národy, teda že genetická príbuznosť nie vždy korešponduje s jazykovým pôvodom. Expanziu nositeľov haploskupiny HG9 možno datovať do obdobia spred cca 9000 rokov.
 Z tohto pohľadu, pokiaľ berieme do úvahy genetický pôvod národa, budeme čiastočne musieť v budúcnosti aj revidovať triedenie národov na Indoeurópske, Ugrofínske, Turkické, Semitské a iné.  2. Všetky skupiny Židov sú si geneticky takmer úplne príbuzné
 Židia po diaspóre žili roztrúsene na mnohých miestach starého sveta. Rozdeľujú sa na tri skupiny – aškenázski židia (tí, ktorí emigrovali a žili v Európe), sefardskí židia (severoafrickí a irackí židia) a kurdskí židia. Aškenázi sa zo západnej Európy presúvali od 13 storočia do Poľska a Ruska, kde vytvorili signifikantné menšiny. Aj keď medzi obyvateľstvom Európy žili niekoľko storočí, ich genofond vykazuje len veľmi malé percento európskeho pôvodu, a to haploskupinu, ktorá sa veľmi často vyskytuje práve na Slovensku, v Poľsku a na Ukrajine.
 Aškenázi sú so Sefardmi a kurdskými Židmi geneticky takmer totožní, aj napriek tomu, že žili viac ako tisíc rokov od seba oddelene. 
 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

K obrázku: 1 = Sardínčania; 2 = Taliani (stred); 3 = Kalábrijci; 4 = Gréci; 5 = Macedónci; 6 = Ukrajinci; 7 = Turci; 8 = Libanónci; 10 = Sýrčania; 12 = Gruzínci. Dáta v Nebelovej štúdii: 9 = Židia; 11 = Palestínski Arabi, 13 = muslimskí Kurdi. Zdraj: A. Nebel a kolektív: Y Chromozómy Židov a národov Stredného Východu

Aj tento genetický výskum, ktorý uskutočnili izraelskí vedci potvrdzuje, že bariéry, ktoré v sebe nosíme, nie sú veľakrát pri geograficky blízkych národoch, genetického pôvodu. Práve naopak – DNA (v tomto prípade mužský Y chromozóm) dokazuje, že pôvod historicky silnej averzie a nenávisti medzi niektorými národmi nezapríčiňujú gény. Bariéry sú v našich mozgoch a srdciach, nie v našich génoch. Práve kultúra, náboženstvo, civilizácia, ktorá robí Židov Židmi, Kresťanov Kresťanmi a Arabov Arabmi, je tou najväčšou prekážkou vzájomnému porozumeniu a úcte jedných k druhým. To je to vyhranenie, sebaidentifikácia, pocit nadradenosti nad ostatnými, jediná a výnimočná pravda „len u mňa“, ktorá prináša nenávisť, zlo, a aj smrť tak, ako to vidíme v dnešných dňoch (a prakticky posledné desaťročia stále) v oblasti Blízkeho Východu.

SkryťVypnúť reklamu

Bariéry vo vyššie uvedenom texte sú dvojakého druhu: Aj keď Židia a Palestínčania, Kurdi, Iračania sú si genetickí bratia, náboženstvo a rôzne kultúrne východiská a smerovanie ich premenilo na nezmieriteľných nepriateľov. Na druhej strane, aškenázski Židia žili v Európe spolu s väčšinovým obyvateľstvom vyše tisíc rokov – ale vďaka kultúrnym rozdielnostiam ich genofond bol len malou mierou ovplyvnený Európanmi. 

Na príklade Izraelcov a Arabov vidno, čo môžu robiť kultúrne a náboženské rozdiely, neústupčivosť, tvrdosť myslenia, lpenie na nezmyslených princípoch „svojej jednoznačnej pravdy“ z oboch strán. Samozrejme, hľadajme aj my rozdiely medzi Slovákmi a Maďarmi, Čechmi, Nemcami či Poliakmi, medzi katolíkmi a evanjelikmi, medzi veriacimi a neveriacimi. Hľadajme umiernenosť voči iným, ale uchovávajme a chráňme si naše tradície. Majme čo najviac vedomostí o tom, čím sme práve my, Slováci, jedineční a strážme si naše kultúrne poklady. Ale nesúďme, kto z nás je lepší a kto má pravdu. Lebo v podstate sme väčšina z nás, v Strednej Európe, ľudia s rovnakými predkami, históriou, s rovnakým myslením a cítením. Ak si toto neuvedomíme, môžeme sa dostať do nezmyslených slovných osočovaní a vojen. A tu naozaj platí – brat proti bratovi.

SkryťVypnúť reklamu

Práve Stredná Európa môže ostatných učiť o jednote myslenia v rozmanitosti kultúr. Uchovajme si tú jednotu, aj rozmanitosť. Aj keď vždy si bráňme a chráňme to svoje, ale prostriedkami hodnými našej veľkosti.

No, opäť ako odmena pre verných čitateľov týchto nezáživných textov ukážka pesničky izraelskej skupiny Guy Kark and Between Times z albumu Canaan. Je jedna z mojich najobľúbenejších. Tie piesne totiž spájajú židovskú a arabskú hudbu, melódiami, hudobnými nástrojmi, srdciami. A tak to má byť.

Martin Malobický

Martin Malobický

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu