Slovenská vlajka – sú jej farby slovanského pôvodu?

Nedávno som na zdĺhavom rokovaní chcel prebudiť kolegu Holanďana, ktorý sedel vedľa mňa, jednou zaujímavosťou. Na lístok som mu napísal, či vie, že slovenská vlajka a niektoré vlajky iných slovanských štátov majú svoj pôvod v holandskom vzore. Bol prekvapený.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (59)

Tvrdil som mu, že typickú trikolóru so slovanskými farbami – bielou, modrou a červenou prevzali v 60. rokoch 19. storočia od Rusov nielen Slováci, ale v obmenách aj Slovinci, Chorváti, Srbi, a prostredníctvom modrého klina aj Česi. Kedysi som počul, že Rusi sa pri tvorbe národnej vlajky inšpirovali v dobe svojho osvietenstva za panovania cára Petra I. práve holandskou obchodnou trikolórou, ale pozmenili sled pásov.

Znamenalo by to, že typické slovanské farby – biela, modrá, červená nie sú pôvodom až tak slovanské, keďže Holanďania sú Germáni ako repa, aj keď to neradi počúvajú. Je to ale naozaj pravda? V minulom článku sme nazreli do základov slovenskej heraldiky. Dnes vás pozývam na objavovanie slovenskej vexilológie, teda náuky o vlajkách, zástavach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku sa v časoch Uhorského kráľovstva používala trikolóra v bielo – zeleno – červených farbách. Aj keď oficiálne táto vlajka bola zavedená v roku 1848, prvé zmienky sú z roku 1608 (kráľ Matej II.). Rakúske cisárstvo používalo žlto - čiernu vlajku. Paralelne však v slovensky hovoriacej oblasti prežívala bielo-červená vlajka, ktorú považovali za svoju aj Česi a dodnes Poliaci. Možno polemizovať, či bielo-červená farebnosť siaha až do počiatkov obdobia Veľkej Moravy, avšak o tejto téze možno tak pochybovať, ako o historicky „národných“ maďarských farbách. Isté je, že s bielo-červenou farebnosťou sa identifikovali Slováci, Poliaci i Česi už v stredoveku.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Historická rakúska vlajka, vlajka Rakúsko - Uhorska po vyrovnaní, maďarskí revolucionári (1848)

V období národných hnutí v krajinách Rakúsko – Uhorska sa slovanské národy charakterizovali aj vlajkami. Svoj vzor hľadali v najväčšom slovanskom štáte – Rusku. V roku 1848 v Brezovej pod Bradlom ešte viali bielo – červené farby, ale prvá dobrovoľnícka slovenská armáda, ktorá bojovala po boku Habsburgovcov proti maďarskej revolúcii, používala v tom istom roku už obnovenú vlajku s farbami biela, modrá, červená (sporadicky aj v inej zostave, avšak „všeslovanská“ farebnosť bola zachovaná). Dňa 23.6.1939 bola uzákonená vlajka Slovenskej republiky, vazala Nemeckej ríše. Po nežnej revolúcii sa slovenské vlajky začali objavovať ako huby po daždi, a stala sa opäť štátnym symbolom v roku 1992 (revízia v roku 1993). Na odlíšenie od ruskej vlajky sa v slovenskej nachádza štátny znak.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

slovenská vlajka do 1848, a po 1848 (tiež štátna vlajka 1939). Štátna vlajka 1992 (1993).

Už sme si povedali, že pôvodné „národné“ farby aj Slovákov boli pravdepodobne biela a červená. Isté je, že súčasná slovenská vlajka má svoj pôvod vo všeslovanskom entuziazme a vzor v ruskej trikolóre. Je ale pôvodcom ruskej vlajky holandská? Podľa viacerých vexilológov jednoznačne. Keď sa ruský panovník Peter I. (Veľký) obracal za svojimi vzormi v západnej Európe, prvý krát vztýčil trikolóru na svojej vlajkovej lodi v roku 1698. Vzorom mu boli Holanďania. Iní autori poukazujú na to, že takáto farebnosť sa použila už na osobnej vlajke moskovského panovníka v roku 1693, teda je pôvodná ruská. Dnes je veľmi ťažko vystopovať, kde je pravda, avšak isté je, že pred rokom 1693 nie sú žiadne zmienky o trikolóre, ktorá sa stala neskôr vzorom slovanských štátov. Moskovské kniežatstvo však v roku 1668 používalo vlajku s modrým krížom (možno po vzore severských vlajok?) v bielom a červenom poli.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Moskovské kniežatstvo (1668), Moskovské kniežatstvo (1692), Ruská ríša (do 20. stor.)

Tak, je alebo nie je bielo – modro – červená farebnosť v slovenskej vlajke znakom slovanstva? Tak ako v histórii, aj tu nie je jednoznačný výklad. Prenesene je, lebo slovenskí národovci si brali príklad z Ruskej vlajky. To, či ruská trikolóra bola sestrou holandskej vlajky, alebo sa modrá farba vyskytovala v ruských vlajkách aj skôr, stále neviem zodpovedať. Ale pravdou ostáva, že v Strednej Európe vrátane Slovenska bola bielo – modro – červená trikolóra cudzím prvkom až do 19. storočia. Vlastne tak, ako sú neslovenského pôvodu aj halušky, bryndza, či paprika. 

Obrázok blogu

A na záver bonbónik (pre tých, ktorí vydržali: Návrhy československej vlajky z roku 1918, 1919. Aj takto mohla vyzerať naša štátna vlajka do roku 1993. Tretia mi pripomína súčasnú vlajku Juhoafrickej republiky, druhá Latinos..., a prvá, secesia á la Bohemia. Štvrtá je len dodatok k trikolóram - Čechy a Morava 1939)

Martin Malobický

Martin Malobický

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu