Alebo „Koľko tričiek a spodnej bielizne si mám zobrať, keď viem, že sa nikde nebude dať prať a hlavne: to, čo by som vypral, by vlastne neuschlo?“ S balením mám skúsenosti, ale predsa len na niečo takéto idem po prvýkrát. Nakoniec som to úspešne zbalil do 18-kilového ruksaku a vyrazil na najchladnejší kontinent menom Antarktída!

Antarktída ma vždy lákala, ani nie tým, že je ťažšie dostupná ako iné kontinenty, ale že nikomu nepatrí, platia tam osobitné zákony, ktorými sa všetci musia riadiť a hlavne, že tam vládne zima, chlad a obrovské plávajúce kusy ľadu.
Ak cestujem, musí to mať nejaký význam, zmysel a myšlienku. Dlho som nevedel prísť na to, ako sa zmysluplne dostať do Antarktídy. Až raz pri pivku v Bratislave mi jeden známy vyrozprával všetky ľadové príbehy, ktoré zažil na historickej plachetnici z roku 1911. Už pri prvej fotografii som vedel, že toto je presne to, čo hľadám. Prosto pôjdem na plachetnici cez obávaný Drakov prieliv ako prví objavitelia a zažijem na vlastnej koži všetky tie pocity z mega veľkých vĺn a zimy. A keď k tomu prirátam, že popritom sa budem spolupodieľať na plavbe, tak som neváhal ani minútu.

Koľko z vás v mladosti snívalo o tom, že sa raz poplavíte na starej plachetnici? Alebo keď ste pozerali nejaký historický film, ktorý sa odohrával na starodávnej lodi, nenapadla vám myšlienka, aké by to bolo sa takto plaviť? Prosto, sen sa mi mal onedlho splniť.
Drakov prieliv
Vraj najobávanejší prieliv na svete, kde sa stretáva Tichý s Atlantickým oceánom a Južným morom. Nielenže Tichý sa „vlieva“ do Atlantického, ale aj rôzne prúdy vetra robia z tohto miesta jednu z najbúrlivejších morských oblastí na svete. Viete si predstaviť, že sa plavíte na 10-metrových vlnách? To však nie sú vlny, ktoré idú jedným smerom. Všetko sa to valí bez nejakého pevného poriadku. Do toho prirátajte neustálu zmenu počasia. Raz svieti slnko na krásnej modrej oblohe a o 5 minút začne snežiť a je taká zima, že by ste chceli byť radšej niekde doma pri kozube s vareným vínom.

Čo to robí s loďou a s vami? Loď sa hýbe všetkými možnými smermi. Sprava doľava a hneď na to dopredu a dozadu. Ak si vtedy na lodi, tak si prvé hodiny nevieš zvyknúť na to, že musíš kalkulovať s nepredvídateľnými pohybmi. Chceš sa osprchovať? Tak sa priprav, že sa musíš na malom priestore zaistiť tak, aby to s tebou nešvihlo. Pre mňa to bolo v sprche priam klaustrofobické, lebo som nevedel, na ktorú stranu sa o sekundu nahne loď. Chceš sa najesť? Tak si musíš nabrať všetko tekuté od polievky až po čaj len do polovice, lebo keď sa drevený kolos nahne o niekoľko stupňov, vyleješ polovicu obsahu. Najhoršie to bolo počas spánku v malej kajute, kde nebolo okno. Tma, stiesnený priestor a pocit ako na kolotoči. Napriek tomu som v tej posteli vedel prežiť morskú chorobu, ktorú dostal každý. Aj členovia posádky. A odrazu sa pred vami objaví Antarktída....

Antarktída
Najchladnejší kontinent na svete, z ktorého 98 percent leží pod večným snehom a ľadom. Len si predstavte, že okolo vás plávajú obrovské kusy ľadu. Ak poviem obrovské, tak myslím tie, ktoré majú rozmer aj 2 x 3 kilometre. A vďaka tomu, že putujeme na plachetnici, vieme sa dostať bližšie k pobrežiu a lepšie manévrovať ako tie veľké výletné lode, ktoré vezú na plavbe od 150 do 500 pasažierov. Vyliezam na sťažeň a pozerám na tú krásu okolo seba. Všade, kam sa pozrieš, len ľad rôznych rozmerov a popri tom sa objavia veľryby. V tom tichu počuješ len vyfukovanie gejzíru vzduchu toho krásneho stvorenia. Prvá veľryba sa ukazuje v plnej nádhere a do toho sa pridávajú ďalšie. Počas prvej hodiny vidíme vyše 20 veľrýb, ktoré sem každé leto priplávajú, aby sa poriadne najedli. Jedinými pravými obyvateľmi Antarktídy sú nielen veľryby, ale aj tučniaky, tulene, kosatky... Ak chodíte do Afriky na safari, tak tu to budete milovať. Ale už radšej nechám prehovoriť fotografie z tohto nádherného kontinentu....











Ako sa dostať na Antarktídu? Koľko stoja lode, koľko peňazí treba a hlavne ako si dobre vybrať plavbu? Všetky informácie nájdeš na http://travelistan.sk/antarktida-cestovatelske-rady/
Text: Martin Navrátil
Foto: Foto: Nikon D5300 a mobil Sony Xperia XZ2 Compact