Everest base camp alebo rady ako to zvládnuť

Poznáte ten pocit z hôr. Šliapete, potíte sa, lapáte po dychu, máte bolesť v nohách, nadávate si, nevládzete a hlavne kladiete si otázku, kedy tam už budete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ale hneď ako dosiahnete denný cieľ v podobe výstupu na horu či priesmyku, bolesť opadne a vy sa kocháte krásnymi výhľadmi na okolitú krajinu a poviete „stálo to za to“. Takýchto situácii som si tentoraz zažil s priateľkou pri 11 dňovom treku k Everest base campu.

128 kilometrov, 2600 metrové prevýšenie a 70% pochodu vo výške nad 3500 metrov. Na dĺžku to nie je najnáročnejší trek v Nepále, ale je ťažký na výšku, v ktorej sa pohybujete. Síce patrí aj k najpopulárnejšímtrekom na svete, ale najkrajšie na tom je, že každý si to musí vyslovene odšliapať. Aj keď si veľa ľudí objednáva nosičov ako horolezci pred 40 rokmi, keď na to nemáš, hora ťa k sebe nepustí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Trek zacina
Trek zacina (zdroj: Marta Rajkova)
Pohlad na osemtisicovku Lhotse
Pohlad na osemtisicovku Lhotse (zdroj: Marta Rajkova)
Modlitebne vlajocky v himalajach
Modlitebne vlajocky v himalajach (zdroj: Marta Rajkova)

Väčšina začína od dedinky Lukla, kde 99% horolezcov či turistov prilieta na najbláznivejšie letisko sveta. 527 metrová pristávacia dráha je závislá od poveternostných podmienok a ja som letel do Lukly 3 dni. Dokonca 5 minút pred pristávaním nás odklonili na iné letisko kvôli náhlej zmene počasia. Už som mal pocit, že Lukla nás k sebe nepustí...Na tretí pokus sa to všetko podarilo a ja som si radostne zakričal, že sen sa môže začať.

No neodfot tu krasu
No neodfot tu krasu (zdroj: Martin Navratil)
Ladovec Khumbu
Ladovec Khumbu (zdroj: Marta Rajkova)
Pod Everestom v base campe
Pod Everestom v base campe (zdroj: Marta Rajkova)

Dali sme si na plecia 12 kilové ruksaky a vyrazili sme k nášmu cieľu. 11 dní tvrdého pochodu cez rôzne údolia s výhľadmi na zasnežené osem tisícovky. Doteraz som mal pocit, že najbližšie ste k horám v pakistanskom Karakorume. Ale tu sme boli na dosah ruky k takým velikánom ako Amadablam, ktorý nás sprevádzal celý deň a patrí k najikonickejším horám v Himalájach. Lhotse nás ťahalo k sebe od 4. dňa treku a postupne sme k nemu boli bližšie a sem-tam na nás vykukla spoza jeho pohoria najvyššia hora sveta Everest. Keď sme počas aklimatizácie v dedinke Dingbochcevyšli do výšky 5000 metrov, naskytla sa panoráma ako z dokumentárneho seriálu. Všade, kam sme sa pozreli boli len zasnežené hory Himaláji a nekonečné ľadovce. Už chápem, prečo sa horolezci ťahajú do vrcholov hôr. Ten výhľad je božský.

SkryťVypnúť reklamu
Everest base camp
Everest base camp (zdroj: Marta Rajkova)
Everest
Everest (zdroj: Marta Rajkova)
Panorama - Everest, Khumbu
Panorama - Everest, Khumbu (zdroj: Marta Rajkova)

Nohy nám oťažievali od stúpajúcej nadmorskej výšky. V 4800 metroch sa vám dýcha tak, že po dvoch krokoch dýchate, ako keby ste zabehli 50 metrov. Mali sme šťastie, že sme nemali problém a veľmi rýchlo sme postupovali k cieľu. Asi najväčšou prekážkou bol pre nás ľadovec Khumbu. Na pár kilometrov urobíte toľko výstupov a zostupov, že vás to demotivuje. Ale nakoniec sa predsa ukázal bájny základný tábor, odkiaľ začínajú výpravy. Desiatky žltých stanov pri modrom ľadovci sa krčia pod najvyššou horou sveta. Keď sme sem dorazili, tak bola slávnostná modlitba pre americký tím, ktorý sa chystal na nasledujúce ráno na výstup.

SkryťVypnúť reklamu

My sme si splnili svoj minuloročný sen a postupne sme sa vrátili po tej istej ceste domov. Na konci sme boli zničený a nohy už neposlúchali, ale ten pocit, keď sa vám splní sen. Veď to poznáte.

Text: Martin Navrátil

Aktuálne cesty po svete môžete sledovať na www.facebook.com/travelistan

Rady ako zvládnuť trek k Everest Base Campu

Ako si kúpiť letenku do Lukly

Letenku si môžete kúpiť cez miestne CK v Nepále, alebo cez oficiálnu stránku leteckej spoločnosti YETI www.yetiairlines.com . Cena pre zahraničných je 148 USD a v cene je 10 kg batožina. Za nadváhu sa platí cca 1 USD. Takisto počas 30 min. letu dostanete cukrík. Čím skôr kúpite lístok, tým lepšie. Najlepšie je letieť ráno okolo 6.00, kedy sú najlepšie poveternostné podmienky. Lety po 8:30 majú najväčšie riziko zrušenia. Ak let bude zrušený, tak buď vám vrátia peniaze, alebo vás automaticky prehodia na ďalší deň, ale nie na ten istý čas, ale na let, ktorý je voľný. 

SkryťVypnúť reklamu
Letisko Lukla - vraj najnebezpecnejsie letisko na svete
Letisko Lukla - vraj najnebezpecnejsie letisko na svete (zdroj: Marta Rajkova)

Ako prebieha trek

Na trek by ste mali mať min. 12 dní. Počas treku by ste mali dať dva dni aklimatizácie. Jeden voľný deň v NamcheBazar vo výške 3440 metrov a druhý v Dingboche vo výške 4410 metrov.

1.deň: Kathmandu - Lukla 2840 m. – Phakding 2610 m. cca 4 hod.

2.deň: Phakding – NamcheBazar 3440 m. – cca 4 hod.

3.deň: Aklimatizácia

4.deň: NamcheBazar – Pangbochce 3930 m. cca 7 hod.

5.deň: Pangboche – Dingboche 4410 m. cca 5 hod.

6.deň: Aklimatizácia

7.deň: Dingboche – Lobuche 4910 m. cca 6-7 hod.

8.deň: Lobuchce – GorakShep 5140 m. cca 3 hod. V tento deň, keď zložíte batožinu, môžete ísť do Everest base campu cca 2 hod. Poobede výstup na Kalap Pathar do výšky 5550 m. odkiaľ je najkrajší výhľad na Everest. Mnoho ľudí ide na Kalap Pathar ráno, len slnko je proti smere a fotky nebudú tak pekné.

9. – 11.deň: Návrat domov

Je trek pre mňa?

Podľa nás zvládne tento trek každý kto pravidelne chodí na túry resp. do Tatier. Stretli sme tu dokonca rodiny s deťmi, ktoré sa vybrali na tento trek. Ak chodíte pravidelne do hôr, nevidíme dôvod, prečo by ste to nezvládli. Jedine, čo môže byť problém, je výšková choroba a zmena počasia. Práve tu sa dozviete praktické informácie, ktoré vás môžu pripraviť na tento trek. Celkovo budete viac času vo výške nad 4000 m vyše 50% času.

Kedy?

Najlepšie obdobie na treking v Nepále je medzi marcom a aprílom, i keď na prelome mája a júna môžu prísť príležitostné dažde. September až november sú tiež vhodnými mesiacmi na turistiku. Výhoda spočíva v tom, že počasie je ustálené, je dobrá viditeľnosť a aj teplota vo vysokých nadmorských výškach je priaznivá. Obdobie júl až august je najmenej vhodné obdobie kvôli monzúnom a od novembra do februára je už príliš chladno.

Výšková choroba

Pokiaľ ide o výškovú chorobu, nedá sa určiť, kto ju dostane a kto nie. Je to veľmi individuálna záležitosť, ktorú zistíte až na mieste. Slabšie príznaky výškovej choroby možno pocítiť už od výšky 2 000 m.n.m.. Niektorí začnú mať problémy od výšky 4 000 metrov, iní až neskôr. Niekto nemusí mať vôbec žiadne dýchacie problémy. Aj keď ste už boli vo väčšej výške a nemali ste žiadne príznaky, neznamená to, že ich nebudete mať niekedy v budúcnosti.

Príznaky

Dýchavičnosť, bolesti a točenie hlavy, pocit ako keby ste mali veľmi zlú migrénu.Ako zvládnuť výškovú chorobu sa môžete dočítať v článku od horolezca Vlada Štrbu, ktorý pravidelne lezie na himalájske osemtisícovky. http://travelistan.sk/vyskova-choroba/

Výbava

Na trekingovej výbave netreba šetriť. Čím menej budete mať starostí, tým lepšie si užijete treking. Veľa vecí si dokážete kúpiť v Kathmandu. Upozorňujeme však, že ceny trekingových vecí už nie sú nízke ako pred niekoľkými rokmi. Štvrť Thamel v meste Kathmandu je plná obchodíkov s trekingovými vecami. Ceny sa dajú zjednávať. Čo vlastne na trek potrebujete?

  • Kvalitný spacák – teplota na niektorých miestach môže klesnúť pod bod mrazu

  • Čiapka

  • Rukavice

  • Nepremokavá bunda a nohavice

  • Kvalitná a vychodená turistická obuv

  • Termoska na čaj

  • Slnečné okuliare a opaľovací krém

  • Náplaste na otlaky

  • Trekové palice – zídu sa hlavne pri veľkých zostupoch na odľahčenie

  • Čelovka

  • Externá baterka na nabíjanie elektroniky

  • Náhradné baterky do fotoaparátu

  • Dostatok toaletného papiera. Kúpite ho, pochopiteľne, aj na mieste, ale za niekoľkonásobne vyššiu cenu.

Ako je to s jedlom a ubytovaním?

Ak sa vám dostal knižný sprievodca staršieho dáta, tak sa dočítate, že jedlo je jednoduché a skladá sa len z ryže a šošovice. Dnes máte počas celého treku v ubytovacích zariadeniach možnosť vybrať si zo širokej škály jedla. Od kuracieho mäsa, zemiakov až po ryžu. Dokonca na niektorých miestach robia aj palacinky. Určite nebude mať pocit jednotvárnej kuchyne.

Koľko stojí jedlo?

Všeobecne platí, že čím ste vyššie, tým je aj cena vyššia. Ak ju však porovnáme s našimi cenami na vysokohorských chatách, stále je výrazne lacnejšia. My sme za deň minuli na osobu cca. 2800 nepálskych rupií pre dvoch čo je cca 26 Euro. Najesť sa lacnejšie u domácich viac menej neexistuje. Ako cudzinec budete nakupovať tak či tak za vyššie ceny.

 Čo odporúčame zobrať si so sebou na trek?

  • čokoládu, energetické tyčinky, keksy, ktoré sú počas treku predražené

  • čierny (prípadne iný) čaj. Cena vriacej vody je lacnejšia ako čierny čaj. Napríklad šálka čierneho čaju stojí 100 a vriaca voda 50 nepálskych rupií.

Voda

Počas treku kúpite balenú vodu, ktorá je však pomerne drahá (na niektorých miestach zaplatíte aj 350 NPR/liter). Piť z vodných tokov, bystrín atď. sa neodporúča.

Ubytovanie

Počas celého treku je možnosť ubytovať sa v miestnych hotelíkoch (tzv. lodge). Ide na dané podmienky o veľmi slušné, čisté a hlavne príjemné ubytovanie. Najjednoduchšie ubytovanie treba čakať v najvyššom bode – Lobuche a Gorakshep.

  • Všade je posteľ s čistou posteľnou bielizňou a perinou – napriek tomu majte spacák kvôli zime.

  • Takmer všade možnosť teplej sprchy. Neočakávať, žže na izbách budete mať toaletu - tá je väčšinou spoločná.

  • Izby nie sú vykurované, ale niektoré hotelíky majú spoločenskú miestnosť, ktorá je vyhrievaná.

  • Wifi signál na hoteloch je všade. Stačí si kúpiť miestnu kartu na hotelíkoch. Cena za 200 MGB je 600 NPR – cca 5,8 Eur a je na obdobie 16 hodín. Rýchlosť pripojenia, keď nie je silný vietor je neskutočne rýchla. Miestna karta nefunguje pri Evereste base campe.

Koľko stoja hotely?

Čím ste vyššie, tým je cena drahšia. Do výšky 4400 metrov sme zaplatili za dvojlôžkovú izbu 300 NPR, cca 2,8 eura. Ak ste však vyššie, cena stúpa. Treba upozorniť, že dnes je veľa turistov a kapacita ubytovacích zariadení nepokrýva dopyt. Treba vyraziť medzi prvými – cca 6.30, aby ste sa mali kde ubytovať.

Ísť sám alebo s miestnou CK?

Na trek môžete ísť sami alebo cez miestne CK, ktoré nájdete v Kathmandu. Netreba si trek objednávať dopredu. Práve naopak. Mieste CK ponúkajú výrazné zľavy práve deň pred odchodom. Čiže ak prídete do mesta (Kathmandu), na mieste nájdete, čo potrebujete a cenu možno aj jemne zjednať.

Výhodou miestnej CK, že zabezpečí všetky presuny, máte sprievodcu (guidea), ktorý pozná miestne zvyky a rôzne vychytávky. Okrem toho idete v skupinke a o zážitky sa podelíte. Pri kúpe treku sa však informujte, koľko by vás v skupine bolo. Čím väčšia je totiž skupina, tým pomalšie je tempo. Pri organizovanej skupine treba rátať s navyše poplatkami ako je „všimné“ pre nosičov a sprievodcov.

Ak by ste chceli mať len nosiča, tak toho je lepšie si vybaviť v Lukle. Za deň si účtujú od 20 dolárov na deň. Pozor! Ak máte aj aklimatizačný deň, platíte plnú sumu.

Ak idete sami, výrazne ušetríte. Značenie trasy je veľmi jednoduché a v zásade sa nedá stratiť. My sme išli sami a nemali sme problémy s orientáciou. Pri vybavovaní permitov dostanete jednoduchú mapu zadarmo a keby ste chceli podrobnú v Kathmandu dostane za 300 nepálskych rupií.

Permit (povolenie)

Na každý trek potrebujete permit (povolenie). Táto povinnosť sa nedá obísť, pretože počas cesty sú kontrolné stanovištia. Cena povolenia pri treku je 5700 NPR/osoba. Permit vybavíte na počkanie počas úradných hodín v Káthmandu na adrese NepalTourismBoardPradarshaniMarg, Kathmandu 44617 v čase od 10:00 – 17:00. Taxík z centra mesta stojí 300 NPR čiže cca 3 eurá.

Počas treku sú pravidelné kontroly vášho povolenia a preto ho majte dobre uchovaný a na suchom mieste. Ak by ste povolenie nemali, alebo stratili, zaplatíte dvojnásobnú sumu pôvodnej ceny.

Čo potrebujete na vybavenie permitu?

  • pas s nepálskymi vízami

  • 2 fotografie pasového formátu

  • platné cestovné poistenie

Kde vybavím permit?

Na tejto adrese nájdete nielen presnú adresu, ale aj najnovšie informácie čo treba.

Čo ak sa niečo stane?

Zdravotná starostlivosť na mieste nie je na vysokej úrovni. Ak by ste si zlomili nohu, dostali ťažkú výškovú chorobu, ktorá vám nedovoľuje ísť ďalej, tak jedinou možnosťou je vrtuľník. Ten pre vás však pošlú iba v prípade, ak máte platné cestovné poistenie a na kreditnej karte finančné prostriedky vo výške 2500 USD.

Vo vašej lekárničke by nemali chýbať:

  • Antibiotiká

  • Niečo proti prechladnutiu

  • Lieky proti bolesti hlavy

  • Leukoplast na otlaky

  • Obväz

Viac rád o Nepále, trekoch , ale aj o iných destináciách nájdeš na našom cestovateľskom portáli www.travelistan.sk

Martin Navratil

Martin Navratil

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  5x

15 rokov aktívne cestujem po svete. Pracoval som ako profesionálny sprievodca a organizoval mnohé prvoexpedície. Založil som cestovateľský portál www.travelistan.sk , kde sa delím o informácie ako cestujem. Mojimi cestovateľskými srdcovkami sú Afrika, krajiny na hodvábnej ceste, ako aj bizarné a opustené miesta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu