Za posledné roky som si obľúbil návštevy miest, kde poriadne mrzne. Či to bolo najchladnejšie obývané miesto na svete Ojmiakon alebo Čukotka. Ten pocit, keď je mráz taký silný, že počujete, ako vám dych mrzne, je priam nezabudnuteľný. Preto som sa s kamarátom Mišom Novotom vybral na ďalšie miesto na ďalekej Sibíri – Bajkalské jazero.


Mnoho cestovateľov tam bolo, keď bolo leto. Obdivovali krásnu prírodu, čistú vodu alebo faunu a flóru. Ale ísť tam v zime? Zažiť ten pocit, keď máš najväčšie sladkovodné jazero pod nohami? Prejsť sa cezeň? Zažiť ho bez turistov? To bol cieľ, ktorý nás tam poháňal. Nasadli sme na vlak transsibírskou magistrálou a vybrali sme sa na púť trvajúcu 77 hodín z Moskvy do Irkutska. Teplota za oknami vlaku klesala priam s každým kilometrom. Najpv príjemných mínus 5°C v Moskve, až nakoniec sa teplota zastavila na hodnote mínus 41°C v Irkutsku. Už keď si chceš niečo pri takom mraze odfotiť, do 3 minút ti prst zamrzne tak, že ním ani povel z nervovej sústavy nepohne. Sneh škrípe pod nohami, z úst ide para, akoby si fajčil vodnú fajku a všetko, čo si zabudol zakryť, ti mrzne.

Keď sme sa dostali na miesto, odkiaľ je najbližšie ostrov Olchon, vtedy sme prvýkrát videli zamrznutú hladinu Bajkalského jazera. „Na tomto mieste je ľad hrubý až 7 metrov!” povie nám Vasiľ, ktorý nám robí šoféra. Aj keď zo školy viem, že v dávnych dobách tadeto prechádzala známa transsibírska magistrála a vďaka hrúbke bol ľad taký pevný, že dokázal udržať vlaky, mám obavy. Ten pocit by som prirovnal k zážitku z Mŕtveho mora. Neveríš, že ťa to unesie. Prvé kroky sú vyslovene nesmelé. Našľapujem veľmi neisto a pomaly, akoby som kráčal po tenkom skle. Možno sa bojím a červík pochybnosti mi vŕta v hlave. „Čo ak to tu nie je také pevné?” Ale ani nie o 20 minút sú pochybnosti preč. Keď sleduješ, ako prechádzajú autá po ľade, ľudia sa korčuľujú a vidíš tú hrúbku ľadu... Prechádzame sa celé hodiny popri ostrove Olchon na „otvorenom” jazere. Všade je ľad, kryhy a sneh. Zamiloval som sa do toho pocitu, keď som sa prechádzal po miestach, kde ešte nebol odtlačok turistickej topánky. Do toho mráz, ktorý sa blížil k hodnote mínus 50°C. Fúzy mi zamrzli, viečka dostali bielu špirálu a pľúca silný mrazivý sibírsky vzduch.
Vtom sme dostali nápad vyšplechnúť vriacu vodu do vzduchu. Viete, čo sa stane? Padá sneh. Tešili sme sa z tohto úkazu niekoľko minút a vyšplechovali vodu niekoľkokrát. Mráz je taký silný, že aj vodka zamrzne. A čo s vodkou, ktorá zamrzne? Nič, namiesto pitia ju budeš lízať ako zmrzlinu! Alebo keď sa hráš s bublifukom, tak aj tie bubliny ti zamrznú. Asi najvtipnejšie je, keď vidíš, ako rybári lovia ryby a tie zamrznú do 30 sekúnd, keď sa dostanú na silný arktický vzduch. Nemáš vodu v termoske? Chyba. Bude zamrznutá. Už nás ani neprekvapilo, že minibar v hotelíku nefungoval. Stačilo otvoriť okno a hneď si mal nápoj zamrznutý. Alebo sauna? Načo skákať do studenej vody, ktorá by aj tak do pár sekúnd zamrzla. Stačí otvoriť dvierka sauny a hneď ťa osvieži príjemných mínus 48°C.
Chcel by si aj ty takéto zážitky? Zahoď predsudky a choď to skúsiť na vlastnej koži. Poriadna zima je niekedy vzrušujúcejšia ako poriadne teplo. A vieš, čo je na tom najlepšie? To ticho a miliarda hviezd nad tebou.
Text: Martin Navrátil
Ako sa dá dostať na Bajkal?
Veľmi jednoducho. Východiskovým bodom je mesto Irkutsk. Tam sa dostaneš buď letecky s medzipristátím v Moskve alebo známou transsibírskou magistrálou. Cesta vlakom z Moskvy zaberie minimálne 77 hodín.Viac rád o vlaku, cenách lístkov atď. si vieš nájsť v tomto podrobnom článku.
Následne sa z Irkutska vieš dostať do Listvianky, cca 70 kilometrov (4 eurá) alebo na ostrov Olchon. Na ostrov Olchon premáva pravidelná doprava. Ceny, harmonogram a aktuálne informácie nájdeš na tejto stránkehttps://www.olkhon.info/transport-eng
Kedy je najlepšie ísť?
Ľad zamrzne úplne okolo 14. februára. Preto je asi najlepšie naplánovať si zimný Bajkal na prelom februára a marca.
Aké teploty bývajú?
Okolo mínus 30 – 40°C. Preto treba mať čo najkvalitnejšie veci a nešetriť na výbave. Skús kontaktovať Trekland, cez ktorý som si vybavil kvalitné zimné veci.
Na čo treba pamätať?
Pri takýchto teplotách zamrzne aj vodka (pri mínus 40), ale s alkoholom to netreba preháňať. Aj Rusi vedia, že pri takých nízkych teplotách alkohol zabíja a nezohrieva. Zabudni na naše predstavy
Pri takých nízkych teplotách je základom veľmi kvalitná strava. Miestni jedia veľa mäsa. Preto, ak si vegetarián, v Irkutsku si kúpiš veľa produktov, ale mysli na to, aby mali veľkú výživovú hodnotu. Telo sa potrebuje zohriať, a preto spaľuje viacej.
Maj kvalitnú termosku, lebo voda ti v plastovej fľaši zamrzne na kosť.
Viac rád o Bajkale nájdeš nahttp://travelistan.sk/jazero-bajkal-alebo-ako-zazit-pravu-rusku-zimu/