Ten radar je ohromný. Len si predstavte, že stojíte pod kovovou konštrukciou, ktorá sa ťahá do dĺžky 500 metrov a výšky maximálne 150 metrov. Jeho spotreba elektriny bola priam ohromujúca - až 10 MWe! Preto sa sovietski inžinieri rozhodli postaviť tento objekt v blízkosti atómovej elektrárne. Stretnete sa však aj s teóriou, že kvôli radaru bol vymyslený projekt najväčšej atómovej elektrárne na svete. Jeho utajenie patrilo k najväčším prioritám. Na starých mapách bola oblasť okolo radaru zakreslená ako pioniersky tábor, kde nositeľka budúcnosti tvorila svetlejšie zajtrajšky.Celý vývoj začal v roku 1950, keď prebiehala studená vojna. Prvý radar, ktorý bol navrhnutý, však nevedel zachytiť skutočné nebezpečie. Až v roku 1960 bol navrhnutý prvý funkčný systém. Prvý experimentálny systém Duga bol postavený v blízkosti mesta Mikolaiv na území dnešnej Ukrajiny a bol schopný odhaliť štart rakety na Bajkonure. Následne postavili druhý radar, ktorý vedel zachytiť vypustenie rakiet na ďalekom východe a pohyb ponoriek v Tichomorí. Tieto radary však boli zamerané smerom na východ. Preto sa začala posledná fáza na výstavbu najlepšieho radaru Duga pri Černobyle tiež nazývaného aj ako „Oko Moskvy“.


Samotný projekt bol však neúspešný. Počas skúšobnej prevádzke medzi rokmi 1970 až 1980 bolo zistené, že je potreba vyriešiť problém s rušením okolitých frekvencií. Počas prevádzky radaru dochádzalo k rušeniu okolitých rádiových frekvencií všade tam, kam mal radar dosah, a preto západné krajiny prezývali radar „ruský ďateľ“. Tieto ťukania boli ako tak vyriešené a celý systém bol oficiálne prijatý ako súčasť vzdušnej obrany ZSSR.
šetko sa to zmenilo 26.4. 1986, kedy sa stala najväčšia katastrofa v dejinách atómových elektrární. Nielen moderné mesto Pripiať bolo evakuované, ale aj okolité objekty a medzi nimi aj oblasť okolo radaru. Niektoré časti boli rozobraté a poslané do podobného objektu Komsomoľsk pri Amure.
Dnes sa tu viete len tak prechádzať a pozorovať jeden z najutajovanejších vojenských projektov. Radar na mňa pôsobí ohromujúco a pripadám si veľmi malý. Nikde na svete som nevidel tak veľkú kovovú konštrukciu. Vstupujem do jednej z mnohých miestností, ktoré slúžili ako kontrolné stanovisko. Pod nohami mi škrípe sklo alebo staré parkety. Na paneloch vidím rôzne schémy včasného varovania a veľkú mapu sveta so zakreslenými vojenskými objektmi. Čo ma fascinuje, každá takáto stavba v bývalom ZSSR má aj miestnosť pre politickú agitáciu. Staré plagáty hovoria o triednom nepriateľovi z USA. Dozviete sa nielen to, ako nás rakety mohli zasiahnuť, ale aj koľko míňali na zbrojenie. Ale už sa nedočítate, že tento radar stál raz toľko, ako celá elektráreň v Černobyle. Prejdem radar okolo a navštívim všetko, čo sa dá. Z bývalej slávy tu ostala len hromada neporiadku a hlavne opustené budovy, ktoré podľa starej mapy patrili sovietskym pionierom.
Text: Martin Navrátil
Moje cesty a zápisky z ciest môžete nájsť na www.travelistan.sk
Samotný radar môžete vidieť v rámci prehliadky Černobyľu.
Rozmýšľate, kam by ste išli na predĺžený víkend? Čo tak do Černobyľu, ktorý sa nachádza neďaleko hlavné mesta Ukrajiny Kyjeva? V tejto časti nájdete rady.
Objednanie samotného výletu do Černobyľu je veľmi jednoduché. V Kyjeve je niekoľko cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú tento výlet. Môžete si vybrať od jednodňového až po dvojdňový s prespaním v miestnej ubytovni v Černobyle.
Je to bezpečné?
Absolútne. I keď radiáciu nevidíte a ani necítite, krátky pobyt v dnešnej dobe je bezproblémový. Treba sa držať rád miestneho sprievodcu. Netreba žiadne špeciálne oblečenie.
Treba mať sprievodcu?
Do Černobyľu musíte mať sprievodcu. Väčšinou sa ide v turistickej skupine. Celá oblasť je strážená a kontrolovaná. Ak by ste išli bez sprievodcu, miestna polícia vás nepustí.
Ako výlet prebieha?
Ak by ste išli na jednodňový výlet, tak sa stretávate na hlavnom námestí v Kyjeve cca. 8:00 a následne cca. 90 minút idete k oblasti, kde je kontrolné stanovište a vstup do černobyľskej zóny. Tam vám skontrolujú pas a povolenie. Následne si idete pozrieť Černobyľ, Pripiať a radar, kde budete zastavovať s možnosťou navštívenia jednotlivých „atrakcií“. Zastavuje sa aj pri známom reaktore. Okolo 16:00 sa ide späť do Kyjeva. V cene je aj obed.
Dá sa fotiť a filmovať?
Úplne bez problémov.
Čo je zakázané?
Brať si artefakty z Černobyľu alebo Pripjiati. Čo povie sprievodca, treba akceptovať.
Ktoré cestovné kancelárie a treba rezervovať dopredu?
Je niekoľko cestovných kancelárií. Jednou z nich je aj v slovenskom jazyku http://www.chernobylwel.com/SK/ . Výlet si treba objednať dopredu a poslať im číslo pasu na ktorom budete cestovať. Ak máte dva pasy a vy si nakoniec zoberiete iný, nepovolia vám vstup do oblasti. Napríklad táto CK ponúka aj ďalší výlet na raketovú základňu Sovietskeho zväzu. Stačí si len vybrať.
Výklad je v akom jazyku?
Buď anglicky, rusky, ale aj slovensky. Keď budete rezervovať výlet, napíšte svoju preferenciu. Všetko závisí od počtu prihlásených.