Prečo ísť do Severnej Kórey

Aby som to dlho nenaťahoval, poviem to hneď na začiatku. Severnú Kóreu by malo vidieť čo najviac ľudí, aby neprepadli propagande, ktorá sa začína šíriť hlavne medzi mladými na rôznych sociálnych sieťach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Už mnoho krát som prednášal o návšteve tejto poslednej stalinistickej krajine na svete na rôznych podujatiach. Fascinuje ma, že ľudia chcú vedieť váš názor a keď ho poviete s tou poznámkou, že je to váš názor, niektorý vám nechcú veriť. Už som sa stretol aj s faktom, že ma obvinili, že kto ma za túto propagandu platí.

Ak navštívite Kórejskú ľudovodemokratickú republiku a zažijete tie bizarné situácie, mnoho ľudí vám to nechce veriť, že niečo také v 21.storočí existuje.

Pokloniť sa povinne soche Kim Ir Sena? Nezahadzovať noviny, ktoré obsahujú zmienku o božskom vládcovi Kim Ir Senovi, lebo môžete skončiť vo väzení? Nemôžete odoslať email? Nedá sa len tak poprechádzať vo svojom voľnom čase po hlavnom meste?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Sochám vládnucej dynastie sa musíte pokloniť, keď vám prikážu. Aj keby vám to žili trhalo
Sochám vládnucej dynastie sa musíte pokloniť, keď vám prikážu. Aj keby vám to žili trhalo (zdroj: Peter Hliničan)

Aj keď som precestoval 160 krajín na svete, Severná Kórea ma vie doslova šokovať. Nechcete tomu veriť, čo vidíte a pripadáte si ako hlavný hrdina v knihe od Orwella s názvom 1984. Všade na vás útočí propaganda o tom, ako sa má Severná Kórea skvelo, všetkého majú dostatok a sprievodca sa hneď pochváli, že Kórea je najbezpečnejšou krajinou na svete. „Tak prečo sa nemôžeme pohybovať sami?“ Pýtam sa otázku, na ktorú nikdy nedostanem poriadnu odpoveď. „Prečo nemôžem vyjsť z hotela a len tak sa prejsť po večernom hlavnom meste?“ Každý musí ostať na hoteli a ten sledujú policajné hliadky. Aj keď prechádzate autobusom po vopred vyznačených trasách, ulice zívajú prázdnotou a policajt odháňa miestnych, aby sa nestretli s cudzincom. Dôvod? „Čo keby ste chceli odovzdať dôležitú informáciu očnou morzeovkou?“ oznámi nám jeden z dvojice miestnych sprievodcov, bez ktorých nemôžete spraviť žiaden krok navyše.

SkryťVypnúť reklamu
Kult osobnosti je tu najsilnejší
Kult osobnosti je tu najsilnejší (zdroj: Peter Hliničan)

Áno, môžete zažiť akože nekontrolovateľné stretnutie s domácimi. Len neviete, že toto je tiež narafičené. Skupina svadobčanov tancuje v miestnom parku a autobus len tak zastaví. Vy idete fotiť park a milí svadobčania v miestnom kroji vás vyzvú k tancu. Vy však neviete, že za toto ste si priplatili 20 eur v zájazde. Pracoval som 13 rokov ako sprievodca a vždy ma fascinovalo, že na rôznych fotkách som vždy videl tých istých umelcov.

Prázdne cesty sú tu stále
Prázdne cesty sú tu stále (zdroj: Peter Hliničan)

Tých bizarností je v Kórei extrémne veľa. Nemôžeš sa pýtať žiadnu nekorektnú otázku, čo pre niekoho, kto nezažil komunizmus je nepredstaviteľné. Nejeden človek si povie, že jemu nikto nebude hovoriť, čo sa môže spýtať. Veď je z demokratickej krajiny! Prosím, skús to a zažiješ, ako sa tvoja ľahko nadobudnutá demokracia zrúti.

SkryťVypnúť reklamu

Chápem, že keď niekto má iné videnie sveta a myslí si, že dnešná západná civilizácia očierňuje túto krajinu. Dnes v 21. storočí je tak jednoduché vycestovať a presvedčiť sa na vlastné oči. Keď mi niekto neverí, nech ide a má otvorené oči. Nech sa skúsi prejsť len tak bez sprievodcu. Nech sa skúsi spýtať negatívne ladenú otázku na milovaného vodcu. Nech skúsi poslať email. Som zvedavý, či sa mu to podarí a s akou reakciou sa stretne.

Kult osobnosti je neskutočný
Kult osobnosti je neskutočný (zdroj: Martin Hruška)

Dnes je veľmi populárne veriť rôznym konšpiráciám. Veria hlavne tí, ktorí málo cestujú a nemajú otvorené oči. Vycestujte a presvedčte sa o svete na vlastné oči a zistite či Martin Navrátil zavádza o KĽDR. Uvidíte či je to krajina, kde vládnu svetlejšie zajtrajšky.

SkryťVypnúť reklamu

Text: Martin Navrátil

Ako sa dostať do KĽDR? Čo na to potrebujete a aké pravidlá treba dodržiavať? https://www.travelistan.sk/itinerar/ako-prejst-severnu-a-juznu-koreu-naraz-cestovatelske-rady-tipy-a-itinerar/

Martin Navratil

Martin Navratil

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  5x

15 rokov aktívne cestujem po svete. Pracoval som ako profesionálny sprievodca a organizoval mnohé prvoexpedície. Založil som cestovateľský portál www.travelistan.sk , kde sa delím o informácie ako cestujem. Mojimi cestovateľskými srdcovkami sú Afrika, krajiny na hodvábnej ceste, ako aj bizarné a opustené miesta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu