Šhanghaj

Čínsky roľník hľadajúci dobre platenú prácu po príchode na železničnú stanicu, každý deň je ich 2 000 tis, ostane ako prikovaný. Malé domčeky vystriedajú kolosy z betónu a skla, pohodový život vystrieda stres, všade navôkol najnovšie autá, drahé obchody. Tu začína boj o prežitie. Čína nepozná zľutovanie. Buď si úspešní alebo ostaneš na ulici. Nič medzi tím. Pocítite to aj v mestskom metre, kde sa ľudia naháňajú za peniazmi, neexistuje pojem najprv sa vystupuje a potom sa nastupuje. Ktorý dav je silnejší vyhráva, všade tlačenica, lakte, výkriky... Obrovský rozdiel od pohodoveého domova.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)



Toto dnes 20 miliónové mesto bude zanedlho jedno z najbohatších miest na svete. Čínska vláda sa pred 40 rokmi rozhodla, že vytvorí z tohto mesta jedno z ekonomických centier Číny, ktoré malo spočiatku konkurovať len Hong Kongu, ale dnes sa zmenili plány a má konkurovať celému svetu. Číňania tomu podriaďujú úplne všetko. Pozýva tých najznámejších architektov sveta, aby projektovali mrakodrapy, čo najviac technicky náročné. Peniaze nehrajú úlohu. Musí to byť, čo najvyššie, najmajestátnejšie a hlavne najdrahšie pretože iba tieto slovíčka zaujíma Čínu a Číňanom. Dnes má Šanghaj vyše 2400 mrakodrapov, čo je viac ako má celé západne pobrežie USA spolu. Vďaka veľkolepej a často nekontrolovateľnej výstavbe sa vraj mesto ponára každým rokom o 2 centimetre nižšie. V Číne si musíte zvyknúť na časté prípony naj. Budú sa na Vás hrnúť z každej strany.

Šanghaj je dnes snom každého Číňana. Či už turistu , ktorý sa chce odfotiť pri najvyššej budove Číny alebo poprechádzať po historickom nábreží Bundu či je snom čínskeho vidieckeho pracovníka zarobiť preňho astronomické peniaze. Práve tu je najvyšší príjem na hlavu cca 4 – 5 tis yuanov, čo je na naše cca 20 tis Sk. Ale čo je priemerný plat v Číne?

Šanghaj bol pôvodne malou nevýznamnou rybárskou dedinkou more je vzdialene 20 kilometrov až do príchodu Angličanov, ktorí si toto mesto vybojovali počas ópiových bitiek a postupne toto mesto pozdvihli tak ako Singapur na jedno z prosperujúcich miest. Založili školy, hotely, vytvorili prvé banky, ale hlavne kasína, ktoré sa stali preslávené hlavne počas 30 rokov 20 storočia. Vznikali tu prvé hrané filmy, kabarety, nosilo sa západne oblečenie a nadobudli ste pocit, že to nie je Čína, ale Anglicko 20. storočia. Po príchode komunistov sa vedúce špičky v Pekingu chceli pomstiť za zhýralí život kapitalistických obyvateľov celému Shanghaju. Prvých 20 rokov Peking neposielal skoro žiadne peniaze na výstavbu či rozvoj mesta. Až nástup Hong Kongu, vtedy anglickou kolóniou, prinútila Peking k rozhodnutiu, aby Šanghaj nastúpil cestu ekonomického centra ríše stredu ako bola Čína po stáročia nazývaná.

V ruke mám fotografiu dnes už najpriemyselnejšieho parku Číny spred 20 rokov. Ryžové pole. Dnes? V Pudongu najdete opäť všetko naj - najvyšší hotel sveta, televízne veže siahajúce do nebies, mrakodrapy... Dokonca za pol roka by mala byť postavená najvyššia budova sveta. Keď sa Číňania dozvedeli, že nepriatelia Taiwančania postavili najvyššiu budovu sveta, hneď zmenili stavebné plány a pustili sa do budovania. Hľadali by ste najrýchlejší vlak na svete v Japonsku? Či vo Francúzsku? Omyl. Musíte posunúť prst na mape do Šanghaja. Vlak, ktorý levituje vďaka magnetickej sile dosahuje rýchlosť 431 kilometrov za hodinu. Z moderného Pudongu na letisko prekonáte 42 kilometrovú vzdialenosť za 4,5 minúty. Aj preto šanghajské letisko patrí k najmodernejším. Uvažuje sa o postavení aj 180 kilometrovej trati do blízkeho mesta. Priemyselne parky z najväčšími automobilkami na svete. Láka ich lacná pracovná sila, neexistujúci sociálny systém, veľké trhy. Zatiaľ, čo v Singapure existujú pracovne odbory tu ak sa ti nepáči, choď pekne domov. Niekto ťa určite nahradí.
Večer sa mesto premieňa na jednu veľkú reklamnú plochu. Nariadenia ako sú v Singapure tu neplatia. V baroch sa pije pivo na hektolitre, prostitúcia nie je problém a byrokracia? Číňania ju milujú. Veď keď Vám niekto pomôže treba sa revanšovať. Nikomu to tu nevadí.

Číňania sú vo svojom živle, ale niekam si človek musí oddýchnuť, priam neskutočne pôsobia historické budovy medzi betónovými kolosmi. Park Yu yuan či chrám jadeitového Budhu. I tu sa však Číňania modlia za čo najviac peňazí. Čím viac vonných tyčiniek tým viac peňazí. Peniaze cítiť všade. Toto je Šanghaj, mesto samého naj.

Martin Navratil

Martin Navratil

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  5x

15 rokov aktívne cestujem po svete. Pracoval som ako profesionálny sprievodca a organizoval mnohé prvoexpedície. Založil som cestovateľský portál www.travelistan.sk , kde sa delím o informácie ako cestujem. Mojimi cestovateľskými srdcovkami sú Afrika, krajiny na hodvábnej ceste, ako aj bizarné a opustené miesta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu