reklama

Turistické víza do Strednej Ázie – ako ich vybaviť

Rozmýšľate nad cestou do Strednej Ázie? Najviac času vám pri plánovaní zoberie zrejme vybavovanie víz. Je to často zdĺhavý a finančne náročný proces, ale v súčasnosti je to už menej komplikované ako to bolo pred pár rokmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V tomto článku vám ponúkame tipy a rady ako si vybaviť víza a hlavne na čo všetko pritom nezabudnúť.

Ktoré krajiny patria do Strednej Ázie?

Kazachstan, Uzbekistan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko, Irán

Chcem navštíviť všetky stredoázijské krajiny. Koľko času potrebujem na vybavenie víz?

Minimálne 2 mesiace. Dá sa to aj za kratší čas, ale cena víz môže byť dvojnásobná za zrýchlený servis.

Do ktorých krajín potrebujem víza?

Občania Slovenskej republiky potrebujú turistické víza do Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadžikistanu, Turkménsko a Iránu. S Kirgizskom máme bezvízový režim.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koľko čistých strán v pase potrebujem?

Na každú krajinu potrebujete jednu čistú dvojstranu. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z krajiny.

Spôsobujú niektoré pečiatky v pase problémy?

Problém môže byť len s jednou pečiatkou, a to pečiatka štátu Izrael. Ak takúto pečiatku máte v pase, do Iránu vám víza neudelia. Veľa ľudí má obavu, že budú mať problém s pečiatkou z USA. Tá však v žiadnej stredoázijskej krajine nie je problém.

Ktoré víza je najťažšie vybaviť?

Jednoznačne víza do Turkménska a Uzbekistanu. Turkménsko navštívi len zopár stoviek turistov ročne. Tento rok sa vymenil štátny aparát v Turkménsko a zamietli obrovské množstvo žiadostí o víza v zásade bezdôvodne. V Uzbekistane zase platí pravidlo, že chcú mať turistov pod kontrolou a nútia ich ísť cez uzbecké sprostredkovateľské agentúry. Uzbekistan však predsa len nie je taký zložitý ako Turkménsko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Samarkand. Sen nejedného cestovateľa v Uzbekistane
Samarkand. Sen nejedného cestovateľa v Uzbekistane (zdroj: Marta Rajková)

Dajú sa vybaviť víza priebežne po ceste?

Áno, ale závisí to od danej krajiny. Ak sa už napríklad nachádzate v Kazachstane a chcete získať víza do Tadžikistanu, vybavíte to bez problémov do 24 hodín v meste Almaty. Víza do Kazachstanu a Tadžikistanu je teda možné vybaviť veľmi rýchlo počas cesty. Na druhej strane vybaviť víza do Uzbekistanu, Iránu a Turkménska trvá oveľa dlhšie. Niekedy viac ako 7 dní. Dá sa to urobiť aj v zrýchlenom procese, ale bude to za dvojnásobnú cenu.

Koľko stoja víza do všetkých stredoázijských krajín?

Ak si na vybavovanie víz dáte dostatok času (cca 2 mesiace), tak vás víza vyjdú približne na 250 EUR/osoba. Ak budete víza vybavovať na poslednú chvíľu, čiže expresne, tak je to približne 500 EUR/osoba. Je vhodné plánovať vopred.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kirgizsko

Kirgizsko je občanov Slovenskej republiky bez víz už niekoľko rokov a po obdŕžaní pečiatky na hranici môžete zostať v krajine ako turista do 90 dní.

Kirgizsko je nekonečne krásna krajina
Kirgizsko je nekonečne krásna krajina (zdroj: Martin Navrátil)

Kazachstan

Získať víza do Kazachstanu už nie je taký problém ako to bolo pred niekoľkými rokmi. Veľvyslanectvo Kazachstanu akreditované pre SR sídli vo Viedni. Niekedy vyžadujú aj plán/itinerár cesty, rezerváciu hotela a potvrdenie od zamestnávateľa. Informácie o aktuálnych cenách víz nájdete na http://www.kazakhstan.at/kz/

Alebo aj na bratislavskej ambasáde. Je veľká pravdepodobnosť, že od budúceho roku bude bezvízový režim aj kvôli Expu v Astane.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

My sme si víza vybavovali po ceste, konkrétne v Mongolsku a dostali sme ich v priebehu 24 hodín za poplatok 30 USD. Ak chcete vybavovať víza v inej krajine, je lepšie vopred sa informovať telefonicky alebo emailom.

Astana - moderné hlavné mesto Kazachstanu
Astana - moderné hlavné mesto Kazachstanu (zdroj: Marta Rajková)

Uzbekistan

Vybaviť turistické víza do Uzbekistanu je časovo náročná záležitosť. K žiadosti o víza potrebujete pozývací list. Ten získate od osoby, ktorá tam žije, alebo od miestnej kancelárie, ktorá však musí byť registrovaná na ministerstve zahraničných vecí Uzbekistanu. Uzbecká CK vám za poplatok cca 50 EUR vystaví pozývací list resp. vybaví referenčné číslo, ktoré vás oprávňuje požiadať o vízum na príslušnom veľvyslanectve.

Momentálne platí v Uzbekistane taký trend, že kancelárie vám vybavia referenčné číslo za podmienky, že si k tomu doplatíte ďalšie služby, napríklad hotel či dopravu. Väčšinou im však postačí, ak si zarezervujete hotel na prvé dni.

Dĺžka vybavovania víz je pri štandardnej cene 2 týždne. 7 dní trvá vybavovanie referenčného čísla v Uzbekistane a ďalších 7 dní podanie žiadostí na veľvyslanectve.

Kancelária potrebuje na účely vystavenia referenčného čísla tieto údaje:

 • dátum narodenia

 • miesto narodenia

 • scan pasu

 • poistenie

 • potvrdenie od zamestnávateľa

 • rodinný stav

Samotné víza stoja dnes 70 EUR, ktoré zaplatíte na veľvyslanectve. Čiže dokopy s pozývacím listom je to 120 EUR/osoba. Ak hľadáte cestovku, ktorá vám pomôže s pozývacím listom, odporúčam http://www.advantour.com . Môžu sa zdať drahší, ale patria medzi najlepších a to čo sľúbia aj splnia na 100 percent.

Uzbecká Chiva. Krajšia ako Samarkand?
Uzbecká Chiva. Krajšia ako Samarkand? (zdroj: Marta Rajková)

Tadžikistan

Vybavenie turistických víz do Tadžikistanu je dnes už veľmi jednoduché. Poplatky sú rôzne, podľa toho, v ktorej krajine si ich vybavujete (cca 50 EUR v Kazachstane - Almaty, 80 EUR vo Viedni, pričom, ak plánujete ísť do Pamíru, resp. cez Pamir Highway, potrebujete tzv. GBAO-permit, ktorý stojí dodatočných 20 Eur. Všetko toto je možné vybaviť do 24 hodín.

Pamír highway
Pamír highway (zdroj: Marta Rajková)

Irán

V prípade, že do Iránu cestujete letecky, iránske víza vybavíte vopred vo Viedni alebo priamo po prílete na letisku v Teheráne a na iných medzinárodných letiskách v Iráne ako Mashad, Esfahan alebo Shiráz. Overte si to priamo na veľvyslanectve, kde vám radi a ochotne poskytnú informácie týkajúce sa vízovej povinnosti http://vienna.mfa.ir/?siteid=206.

Ak požiadate o víza na medzinárodnom letisku, potrebujete k tomu:

1 fotografiu pasového formátu

Preukázať vašu poistku – ak nemáte, musíte si kúpiť miestnu iránsku

Poplatok – 50 až 75 EUR

Ak však cestujete do Iránu po zemi, víza musíte mať vybavené vopred. Funguje to obdobne ako pri Uzbekistane. Potrebujete referenčné číslo, ktoré vás opravňuje podať víza. To získate veľmi jednoducho cez miestne kancelárie v Iráne za poplatok od 30 EUR. Zoznam cestoviek má iránska ambasáda na svojej webovej stránke a na veľvyslanectve. Samotné víza stoja od 70 EUR v závislosti od toho, kde o víza žiadate.

Pomník Azadi v Tehráne
Pomník Azadi v Tehráne (zdroj: Martin Navrátil)

Turkménsko

Vízový režim sa neustále mení a na vybavenie víz si vyhraďte viac času. Veľvyslanectvo sídli vo Viedni a doteraz nemalo funkčnú webovú stránku. Ak by ste chceli získať klasické turistické víza, potrebujete si zabezpečiť svoj pobyt cez oficiálnu turistickú kanceláriu. Zoznam týchto kancelárií majú na ambasáde vo Viedni. Okrem víz si musíte zaplatiť hotel, dopravu a sprievodcu. Ak ste skupina ľudí, bude to lacnejšie. Kancelárie sú spoľahlivé a nemusíte sa obávať, že vás niekto oklame. Samotný servis v Turkménsku je na veľmi dobrej úrovni.

Ak nemáte peniaze navyše a chcete ušetriť, tak môžete požiadať o tranzitné vízum, ktoré sa vydávajú na 3 až 7 dní. Väčšinou na 5 dní. Na to, aby ste získali tranzitné víza, musíte spĺňať tieto podmienky:

 • Máte v pase víza krajín, do ktorých následne idete.

 • Tranzit znamená, že vstupujete napríklad z Iránu do Turkménska a opúšťate krajinu na hranici Turkménsko – Uzbekistan. Ak by ste však vošli do krajiny z Iránu a opäť vchádzate do Iránu, v tom prípade nespĺňate podmienku tranzitu.

 • Tranzit sa vydáva na presný dátum. Ak vstúpite do Turkménska o deň neskôr, nie je to problém, ale víza vám nepredĺžia.

 • Ak cestujete na tranzitné víza, nemusíte mať sprievodcu. To znamená, že všetko si zabezpečujete sami. Na hraniciach však nie je veľa taxíkov a doprava v Turkménsku celkovo nie je veľmi častá. Myslite na to pri plánovaní.

Tranzitné víza nevydávajú vždy a dĺžka vybavovania sa môže natiahnuť až na 3 týždne. Úspešnosť pri vybavovaní tranzitných víz je asi 50 percentná.

Ak idete cez miestnu kanceláriu na 99,9 percent vám vybavia víza. Avšak miestne kancelárie vám dajú víza, až keď si zaplatíte celý program. Ten stojí cca od 150 USD na deň/osoba.

Áno, Turkmenistan je drahý, a preto sem chodí ročne najmenej turistov na svete.

Ak budete platiť za víza, nemajte poškodené, natrhnuté alebo pomaľované bankovky. Nezoberú ich. Majte na pamäti, že v tejto krajine sa veľa vecí mení. Čiže dnes je informácia táto a zajtra už môže byť iná. Ale aj o tom je cestovanie.

Ašchabád - hlavné mesto Turkménka. vedeli ste, že mesto má viac mramoru ako Dubaj?
Ašchabád - hlavné mesto Turkménka. vedeli ste, že mesto má viac mramoru ako Dubaj? (zdroj: Martin Navrátil)

Pre niekoho môžu byť víza veľmi drahé a má pocit, že sa mu dovolenka veľmi predraží. Ak sa už dostanete do týchto krajín, náklady na cestovanie sú menšie ako napríklad v Thajsku. My cestujeme tak, že si neodopierame nič, prespávame na hoteloch, dáme si pivko, kávu a cestujeme v lepších spojoch a náklady nepresiahnu viac ako 20 Eur na osobu/deň. Čiže ak si nedáte pivko, kávu, chcete prespať v hosteloch, náklady pôjdu o niečo dole.

Text: Martin Navrátil

www.travelistan.sk

Našu ročnú cestu po svete môžete sledovať na www.facebook.com/travelistan

Martin Navratil

Martin Navratil

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  75
 •  | 
 • Páči sa:  5x

15 rokov aktívne cestujem po svete. Pracoval som ako profesionálny sprievodca a organizoval mnohé prvoexpedície. Založil som cestovateľský portál www.travelistan.sk , kde sa delím o informácie ako cestujem. Mojimi cestovateľskými srdcovkami sú Afrika, krajiny na hodvábnej ceste, ako aj bizarné a opustené miesta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu