
Detstvo
Douglas Glenn Colvin (občianske meno Dee Dee – ho) nemal detstvo vôbec ľahké. Narodil sa roku 1951 vo Virginii, USA, ale vyrastal až do pätnástich vo vojne zdevastovanom Berline. Určite to nebola prechádzka ružovou záhradou, rovnako ako vojenské povolanie jeho otca. Až neskôr, po presťahovaní sa rodiny do Queens, štvrti v New York City sa Dee Dee zoznamuje s Johnnym a Tommym, neskoršími členmi The Ramones, ktorí tak ovplyvnili jeho život. Už vtedy sa dostáva do styku s drogami, čo bolo spôsobené hlavne životom v nehostinnom prostredí.
Dee Dee a Ramones
V roku 1974 zakladajú Johnny, Tommy, Joey a Dee Dee kapelu The Ramones. Plným nadšením sa vrhajú do sveta rock’n’rollovej hudby, ktorý neskôr významne ovplyvnil ich životy. Názov vybral práve Dee Dee podľa legendy, ktorú kdesi čítal, že Paul McCartney sa v hoteloch zapisuje ako Paul Ramon.
Ramones bol zrod novej epochy v štýle hudby, nevadilo im, že nevedia dobre hrať, netrápilo ich aká nepriaznivá je situácia pre rockovú hudbu vo vtedajšej Amerike a nezaujímalo ich ani, že nemajú kde vystupovať. Jednoducho išli za svojim cieľom, aj keď prvý koncert dopadol veľmi zvláštne.
Hilly Kristal, majiteľ vtedy novo otvoreného klubu CBGB: „Na pódiu sa začali pripravovať štyria týpci a ja som stále nevedel, či je to skupina, alebo banda nejakých chuligánov v kožených bundách. Začali hrať a sledovalo ich šesť osôb, keď rátam aj môjho psa. Songy boli extrémne rýchle a jediný rozdiel, ktorý som medzi nimi zachytili boli basákové výkriky medzi skladbami 1-2-3-4“. Každopádne na koncerte sa zúčastnila aj jedná vplyvná žurnalistka, ktorá na ďalšie vystúpenie Ramones (o mesiac neskôr v tom istom klube) pozvala viacero zaujímavých a vplyvných hostí. Aj vďaka nej sa Ramones dostávajú už na začiatku roku 1976 do štúdia, kde za týždeň nahrajú svoj prvý album The Ramones. Do pol hodiny celkovej minutáže skladby sa dostalo 14 skladieb.
Dee Dee už v tomto skorom období skladá viacero skladieb, akou je napríklad „53rd and 3rd“, ktorej text pojednáva o mužskej prostitúcii na rohu týchto ulíc. Je viac než pravdepodobné, že text bol napísaný podľa vlastnej skúsenosti...Ďalšou zaujímavou skladbou z Dee Dee-ho pera bola „Chinese Rock“, pôvodne nahraná Johnnym Thundersom a jeho kapelou Johnny Thunders & The Heartbreakers, aj keď Johnny Ramone nebol nadšený zo skladieb o drogách. Ďalším skvostom z jeho pera bola skladba pomalšieho až baladického tempa I Remember You: „Pamätám si ako som ležal v noci v posteli/myslel som len na teba/ ale nič netrvá večne/ a ani nikdy nebude“.
Prvé náznaky presadenia sa vo svete komercie prichádzajú albumom Rocket to Russia z roku 1977, na ktorom sú vo výbornom zvuku nahrané také skladby ako „Here Today, Gone Tomorrow“, „Rockaway Beach“ alebo neskôr megahit „Sheena is a Punkrocker“, ktorý pôvodne ani nemal byť na tejto doske vydaný. Po tomto albume sa kapela vydáva na svoje prvé celoamerické turné, kde od kapely odchádza prvý z pôvodných členov, bubeník Tommy.
Paradoxne Ramones hrávajú najradšej v Los Angeles, v New Yorku, na ktorý sú tak hrdí, sa im príliš nedarí a o úspechu, ktorý v Británii zožali kapely ako Sex Pistols alebo The Clash sa nedá vôbec rozprávať. Ramones sa stále pohybujú na rozmedzí undergroundu a stredne veľkých koncertov. Turné vo Veľkej Británii je však veľkým úspechom, všetky koncerty sú vypredané a Ramones si užívajú divoké party v spoločnosti pánov ako Johnny Rotten a Steve Jones (Sex Pistols). V USA však úspech stále neprichádza, Blondie, ktorá si spolu s Ramones odžila prvé vystúpenia v CBGB je už dávno hviezda, ale Ramones so svojimi štorakordovými hutnými songami stále nie a nie preraziť. Možno práve preto začínajú byť tak cenení až v poslednej dobe, keď sa kapely ako U2 alebo Red Hot Chilly Peppers doznávajú, že bez Ramones by ani neexistovali: „Milujem Ramones. Keby nebolo Ramones, neexistujeme ani my,“ uviedol Bono (frontman U2) pri zaradení skladby „I Remeber You“ do jedného z koncertných programov U2. Aj tak, žiadna skladba od Ramones sa neumiestnila v americkej TOP 40...
Koniec jednej éry
Obdobie strávené s Ramones sa pre Dee Dee-ho končí v roku 1989 po vydaní albumu Brain Drain. Strávil s nimi najlepšiu éru svojho života, éru v ktorej sa stal slávny, ktorá pre neho znamenala zničenie svojho organizmu na úkor rock’n’rollového spôsobu života.
Jedenásť albumov, ktoré vydali The Ramones za Dee Dee-ho pôsobenia v kapele, sa nikdy nestratia do zabudnutia. Veľké rockové kapely histórie boli dinosaurie mega projekty, ale Ramones boli tí, čo prišli s niečím prvý, nakopli to tým správnym smerom, bez škrupuli a maznania sa. Hrali ako žili a Dee Dee bol toho dôkazom až do smrti. Ramones ostali v jeho živote aj po jeho odchode z kapely. Skladal pre nich aj naďalej, v priemere 3 skladby na jeden album. Na album Mondo Bizarro, umiestnili Ramones tri skladby z Dee Dee-ho dielne, ktoré im daroval ako výmenu za zaplatenie kaucie. Jedna z nich je aj „Poison Heart“ – jedna z najznámejších skladieb od Ramones.
Sólista Dee Dee
Ešte v roku 1987 stihne Dee Dee nahrať skladbu „Funky Man“, ktorá vyšla pod názvom jeho rapového (!!!) projektu Dee Dee King. Po skončení v Ramones vydá pod touto hlavičkou dokonca album, ktorý je však odsúdený na neúspech. Dee Dee je frustrovaný a stále závislý na drogách. Opäť sa však vracia k punku a postupne vystrieda viacero formácii. Asi najzaujímavejšia bola Dee Dee Ramone I.C.L.C., s ktorou zložili viacero dobrých skladieb, z ktorých sa niektoré umiestnili aj na poslednom albume od Ramones Adios Amigos. Za spomenutie určite stojí skladba „I Hate Freaks Like You“. Na desaťmesačnom turné s kapelou Dee Dee Ramone I.C.L.C. sa Dee Dee zoznamuje so 16-násť ročnou argentínčankou Barbarou, ktorá je veľkou obdivovateľkou The Ramones. Neskôr sa zosobášia a žijú spolu až do Dee Dee-ho smrti. Druhý album Dee Dee Ramone I.C.L.C. už neuzrie svetlo sveta, ale zato skladby ako napríklad populárna „Born To Die In Berlin“ sú vydané na spomínanom Adios Amigos, albume, s ktorým sa Ramones rozlúčili. Dee Dee bol špeciálnym hosťom na poslednom vystúpení Ramones v Los Angeles, 6. augusta 1996. Na tejto finálnej show spieva v skladbe „Love Kills“, ale aj keď je skladba z jeho pera, podarí sa mu zabudnúť dva verše, ale lúči sa výkrikmi „gracias, gracias“. Ešte ku koncu 90. rokov stihne Dee Dee vytvoriť kapelu The Ramainz, ktorá je tribute kapelou Ramones. Spolu s ním je v skupine aj jeho žena (Barbara Ramone, basová gitara) a bývalí členovia Ramones – CJ (gitara) a Marky (bicie).
Nové milénium a volanie punkového Manitou
Je diskutabilné aké „rodinné“ vzťahy mali medzi sebou jednotlivý členovia Ramones, ale isté je, že Dee Dee mal viacero kontroverzných vyjadrení. „Joey ma ohováral, strieľal si zo mňa, protirečil mi, akoby som bol z pomocnej školy,“ spomínal bývalý basgitarista. „Neznášali ma pre moju zručnosť,“ tvrdil Dee Dee. V apríly 2001 prichádza prvé z troch volaní od punkového Manitoua, ktorý si povolal Joey-ho. Zomrel na rakovinu a Dee Dee sa zmohol akurát na „Joey mi chýba,“ pre bostonský The Phoenix. Dee Dee začínal mať až chronickú paranoju, že ho bývalý spoluhráči chcú vylúčiť z histórie kapely a aj preto napísal knihu „Poison Heart: Surviving the Ramones (aka Lobotomy)“. V knihe si zobral celú kapelu Ramones na mušku z jeho uhla pohľadu. „Hviezdy rock’n’rollu patria do antikvariátu. Pravda je taká, že nie je rozdiel hrať s Janet Jackson alebo Ramones. Ide o peniaze,“ tvrdil Dee Dee. Je to paradoxné, ale Dee Dee stíhal popri hraní v rôznych kapelách, vydávať komix, hrať vo filme (Bikini Bandits, 2002), písať knihy a maľovať. Asi najznámejšia Dee Dee-ho kniha „Chelsea Horror Hotel“, v ktorej Dee Dee privoláva mŕtvych duchov svojich spolupútnikov vo svete punku, Sida Viciousa, Johnnyho Thundersa a Stiva Batorsa, je predzvesťou osudu legendárneho basgitaristu. V knihe opísal seba so svojou ženou v hotelovej izbe Chelsea Hotela, v ktorej v roku 1979 našli Sida Viciousa a jeho mŕtvu priateľku Nancy Spungen. Sám privoláva duchov troch punkových mohykánov. 5. júna 2002 našla Dee Dee-ho v jeho apartmáne jeho žena už mŕtveho. Oficiálna príčina smrti: predávkovanie heroínom. Tretie volanie prišlo v roku 2004, keď po boji s rakovinou odišiel aj tretí z rodiny, Johnny Ramone...