Karpatská ulica = ulica underground

Cez deň ulica dizajnu, po zotmení ulica s viacerými nočnými klubmi. Karpatská ulica v Bratislave sa nachádza neďaleko Hlavnej železničnej stanice a je v bývalej štvrti okupovanej robotníkmi a ľuďmi z nižších sociálnych skupín. Hlavne ulice ako Palárikova alebo Beskydská boli známe chudobnejšími obyvateľmi v minulosti. Ich centrom je práve Karpatská ulica, v ktorej po otvorení viacerých klubov začalo tlieť underground-ové podhubie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
YMCA
YMCA (zdroj: zdroj:internet)

Keď pred pár rokmi otvorili rockový klub Randal, málokto o ňom v Bratislave vedel. Snáď len punková subkultúra, ktorá sa v ňom už od zatvorenia krátkodobej záležitosti (klubu Fabrika) usadila a žije v ňom až dodnes. Klub sa stal populárny, hlavne kvôli absencii iných rockových podnikov v Bratislave (neskôr sa v meste otvárajú ďalšie kluby, ktoré alternujú Randal-u v plnej miere - Intergalaktická Obluda na Kramároch, RockOK na Šafárikovom námestí a neskôr sa hlásia k slovu aj kluby v okrajových častiach mesta).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhý lokál, ktorý Karpatská ulica zrodila, bola hospôdka - U Očka. Ide o krčmičku, ktorá sa z počiatku začala profilovať ako klasická piváreň s odkazom na fenomenálny americký seriál, ale neskôr sa tu začali sporadicky objavovať rôzni hudobníci na malom pódiu rovno oproti baru. A zanedlho pribudla U Očka aj miestnosť väčšieho formátu, pre väčšie akcie.

Ďalší prírastok pribudol iba nedávno - obnovený bývalý Babylon Club (pre pamätníkov, bývalé kino YMCA), pod názvom Majestic Music Club. Veľký priestor pre stredne veľké kapely - presne to, čo Bratislava potrebovala. Je pravda, že tento podnik, už nie je orientovaný iba na underground, ale príležitosť tu dostanú aj kapely z podzemného Randal Club-u.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ všetko hudobné kluby v rôznych odnožiach. Klub Hopkirk prišiel s ponukou prezentácie aj iných druhov umenia - od vernisáži rôznych umelcov až po vystúpenia sprievodných kapiel a DJs.

Kde sa to sem všetko na tejto krátkej ulici pomestí? Tri kluby sú priamo v budove YMCA, ďalší zhruba v strede ulice. Pre obyvateľov tejto štvrte asi nie príliš šťastné večery, ale pre mladých konečne miesto, kde sa môžu stretávať alebo prezentovať svoje nápady. Ideálna poloha pri Hlavnej stanici a výborná dostupnosť mestskou dopravou dáva tomu miestu určite potenciál stať sa štvrťou underground-ového umenia.

Martin Neupauer

Martin Neupauer

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prešporský Bratislavčan Zoznam autorových rubrík:  ROKECCestopisnéBratislavaSpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu