Bezpečnosti potravín a potravinovému právu sa venujem viac ako 30 rokov. Zažil som dobu kedy bol trh tvorený výlučne 2 obchodníkmi, zažil som dobu kedy nastúpili zahraničné reťazce, zažil som dobu, kedy bola slovenská potravina v centre záujmu, ale aj dobu kedy bola na okraji záujmu. Zažil som dobu, kedy politici popierali základné princípy trhového mechanizmu, zažil som doby politickej šikany, likvidačných pokút. Zažil som doby kedy sa násilím vstupovalo do zmluvných vzťahov, zažil som dobu kedy sa mimoriadne chcelo zdaňovať niečo, čo patrí k základným službám a potrebám obyvateľstva. Potom nastalo obdobie, povedzme 8 rokov kľudu a pomalej konsolidácie vzťahov. Áno, určite za to môžu predošlé vlády, nebál by som sa ísť až ku Márii Terézii.
Ceny potravín, ich kvalita a bezpečnosť spotrebiteľa sa na Slovensku dostáva do popredia vždy v 2 obdobiach. Prvé je predvolebné. Všimnite si, že pred každými voľbami patrí chlebová téma k TOP3 volebným témam. Je to prirodzené. Vždy sú to 3 max. 4 témy, ktoré keď politici správne uchopia, získavajú veľa bodov a tieto TOP témy v skutočnosti voľby vyhrávajú, alebo prehrávajú. V tomto období sa toho nasľubuje a vždy som tvrdil, že treba byť veľmi opatrný v tom, ako sa v tomto období ohnú skutočné možnosti splniť predvolebné sľuby budúceho ministra alebo rezortu. Druhé obdobie, kedy sa vytiahne chlebová téma, je vždy obdobie kedy má rezort obrovský problém a väčšinou potrebuje upriamiť pozornosť verejnosti iným smerom.
Jeden minister vytiahol do boja s reťazcami náhodne v čase, kedy začala byť problém kombajnová výzva. Dvojaká kvalita sa vytiahla v čase, kedy sa začali vo veľkom preverovať projektové podpory a čo bude skutočný dôvod dnešných dní sa čoskoro dozvieme. Predpokladám počas studenej jesennej sprchy, po skutočne horúcom lete.
A prečo vždy potraviny zarezonujú vo verejnosti? No presne preto, lebo náklady na potraviny s nákladmi na bývanie zhltnú viac ako 50% všetkých našich príjmov. Každý z nás je na svoju peňaženku citlivý a je to pochopiteľné. To, že sú potraviny brutálne drahé si uvedomíme denne. Denne ich všetci nakupujeme. Ak sa toho správne chytí politický marketing, má publikum isté. Stačí cielene upriamiť pozornosť na niekoho, koho neskôr označíme ako triedneho nepriateľa. Stačí naznačiť, že niekto môže za ceny potravín viac ako ich výrobca. Popierate síce triviálne princípy ekonomiky, ale ekonomické pravidlá sú pre širokú verejnosť zložité, neuchopiteľné a podstatne vzdialenejšie ako účtenka z obchodu. Potom vždy príde bod.2. Vždy. Základné ekonomické tvrdenia o neprimeraných ziskoch budú postupne vyvrátené odbornou obcou, najvyšším kontrolným úradom, protimonopolným úradom a treba niečo nové. Ideálne navodiť dojem, že niečo nie je v poriadku. Nastúpi prekrúcanie výsledkov úradných kontrol. Začne sa prezentovať rebríček nespratníkov, ktorí síce zabezpečujú základnú distribúciu potravín ku všetkým obyvateľom, ale nevadí. Bod 3 je tiež overený. Príde útok na kvalitu, neskôr hygienu predaja. Svojho času som to posledné nazval 3P - pavučinky, prasklinky...a tretie nie je verejne publikovateľné. Prečo? No presne preto lebo to umocňuje ciel. Triedny nepriateľ, nie len že neprimerane na spotrebiteľovi zarába, ale navyše to robí asi nezákonne, pokútne a potajomky v takých hnusných podmienkach, že musí zasiahnuť vedenie rezortu a napraviť to. Toto vždy u verejnosti zaberie. Vždy.
Ochrana spotrebiteľa a výkon úradných kontrol je zákonná a základná povinnosť rezortu pôdohospodárstva a jeho podriadených organizácií a nie niečo, za čo by sa mali rozdávať medaily. Presne preto sa nerobia podobné tlačovky ak hasič uhasí oheň, alebo ak lekár vylieči pacienta. Ak sú pravdivé údaje, ktoré na tlačovej konferencii tvrdil ústredný riaditeľ ŠVPS, mal by doručiť svoju demisiu aj s celým vedením štátnej veteriny. Ak totiž nedochádza k zlepšeniu, nedochádza k vymožiteľnosti práva, kontroly a uložené opatrenia sú neúčinné a zbytočné aj napriek tomu, že by mali vychádzať výlučne z analýz rizika a nie politických objednávok pred tlačovkami tohto typu. A máme tu dilemu. Alebo je tvrdá a zložitá práca tisícok veterinárov zbytočná, neúčinná a minula sa cieľu, alebo niekto opäť nehovorí pravdu.
Nie som sudca aby som hľadal pravdu, či lož a nie som ani politický marketingový guru. Čo však dokážem skutočne dobre je získať si pravdivé a overiteľné informácie. Novému ústrednému riaditeľovi si ešte dovolím odporučiť k preštudovaniu, pred každým budúcim verejným fiaskom, výročné správy a verejný odpočet, ktoré sú mimochodom uverejnené nie len na webovej stránke ŠVPS ale aj na stránke ministerstva. Autorom týchto výročných správ je, čuduj sa svete, štátna veterinárna a potravinová správa. To je tá organizácia, kde je dnes ústredný riaditeľ, len keby nevedel.
Z verejne dostupných výročných správ vyberám najdôležitejšiu časť výkonu úradných kontrol
Z celkového počtu 9 327 kontrolovaných právnych subjektov a z 16 674 prevádzok, boli u 3 277 prevádzok (t. j 19,7 % v roku 2018) zistené nedostatky (porušenosť v roku 2017 predstavovala 21,2 %). Najčastejšie pri úradných kontrolách boli zistené nedostatky v hygiene budov a hygiene v prevádzkarne (2 980 nedostatkov), ďalej boli zistené nedostatky v hygiene technologického zariadenia a pracovných pomôcok (2 137), v predaji po dátume spotreby a dobe minimálnej trvanlivosti (1 895), v hygiene skladovania (1 589), pri v označení výrobkov (1 542), v hygiene predaja (1 099), ako aj iné nedostatky
Z celkového počtu 9 093 kontrolovaných právnych subjektov a z 16 383 prevádzok, boli u 2 819 prevádzok (t. j 17,2 % v roku 2019)zistené nedostatky (porušenosť v roku 2018 predstavovala 19,7 %). Najčastejšie pri úradných kontrolách boli zistené nedostatky v hygiene budov a prevádzky (2 560 nedostatkov), ďalej boli zistené nedostatky v hygiene technologického zariadenia a pracovných pomôcok (1 835), predaj po dobe spotreby a po dobe minimálnej trvanlivosti (1 335), nedostatky v označení (1 293), v hygiene skladovania (1 185), v osobnej hygiene (689), ako aj iné nedostatky
V roku 2022 bolo skontrolovaných 8 378 právnych subjektov. Vykonaných bolo celkovo 49 888 úradných kontrol potravín na všetkých stupňoch v reťazci, pričom z tohto počtu bolo 2 504 kontrol s nedostatkom. Bežné kontroly v pracovnej dobe boli vykonané v počte 49 138, z čoho bolo 2 232 kontrol s nedostatkom, čo predstavuje 4,5 % kontrol z počtu bežných kontrol. Kontroly mimo pracovnej doby boli vykonané v počte 750, z čoho bolo 272 kontrol s nedostatkom, čo predstavuje 36,3 % kontrol z počtu kontrol mimo pracovnej doby. Z celkového počtu 8 378 skontrolovaných právnych subjektov / t.j. u 15 032 prevádzkarní / boli zistené nedostatky v 2 003 prevádzkarňach (t. j 13,3 % v roku 2022) - (porušenosť v roku 2021 predstavovala 14,0 %).
Ja osobne prácu inšpektorov a veterinárov poznám, ostatné roky veľmi detailne a musím otvorene priznať, že moja častá predošlá kritika vychádzala z nie vždy správneho poznania skutkového stavu. Mrzí ma o to viac, že ich čelný predstaviteľ, len pre 5 minút slávy pred kamerami, poprel všetko, čo roky robili a do dnes poctivo robia, často v podmienkach a za mzdy, za ktoré by sme sa mali ako krajina hanbiť, ale v zásade zo skvelými výsledkami. Zrejme však inými ako na tlačovke prezentoval pán riaditeľ. Inak prezentované porušenia (v priemere vraj 50% a viac) predstavujú 400% nárast oproti rokom 2021/2022. No neviem, alebo sa všetci prevádzkovatelia potravinárskych podnikov zbláznili, alebo sú všetci spotrebitelia slepí a hluchí, lebo nevidia, že sa v obchodoch brodia po pás v odpadkoch, obsluhujú ich "špinavé" plášte a dokonca sa o regál delia s hlodavcami a hmyzom, alebo tu niečo nesedí.
Len malá poznámočka. Plášte sa v obchodoch nepoužívajú už viac ako 20 rokov, mimochodom z hygienických dôvodov a ústredný riaditeľ štátnej veteriny nemá čo rokovať so zástupcami reťazcov o ničom, nedajbože o výkone úradných kontrol.
Zažil som rôznych ústredných riaditeľov štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, ale musím s poľutovaním skonštatovať, že som ešte nikdy nevidel, aby ústredný riaditeľ tejto dôležitej inštitúcie tak ťažko ani len netušil kde je sever. To jediné čo na tlačovej besede dokázal naplno. Jednoducho sme prepli z odbornosti na lacný bulvárny marketing. Škoda že pri inštitúcii, ktorá jediná zodpovedá za ochranu života a zdravia spotrebiteľov, nás všetkých.
Cielené kontroly sa nezaviedli tento rok. Skutočne nie. Cielené kontroly boli zavedené v roku 2012 a pri ich zavedení boli zistenia porušení zákona na úrovni 80% a viac. Dnes sú vraj na úrovni 50% a zároveň sa pri bombastickej prezentácii tvrdilo, že trend je stále rovnaký. No ja neviem. Alebo klamú všetky výročné správy od roku 2012, alebo niekto netuší o čom hovorí, netuší čo a ako preukazuje trend. 12 rokov je dostatočné obdobie na to aby ukázalo trend a skutočné výsledky, ani pri veľkej miere predstavivosti, neukazujú stagnáciu. Ale zas dôležité nie sú fakty, dôležité je to, čo tvrdí ústredný. Mala by to byť pravda. Lenže pán ústredný v tejto vete v skutočnosti povedal, že nech ním riadená inštitúcia robí možné/nemožné, nedochádza k pozitívnej zmene. Odvážne, nepremyslené a hlúpe tvrdenie, ktoré neskôr bude musieť on osobne vyvrátiť na DG SANTE.
Nový zákon a fanfáry pri ozname, že veterina bude ročne kontrolovať 50 výrobkov na dvojakú kvalitu. Budú na to potrebovať novú metodiku, kopec peňazí, laboratóriá, ale netreba sa báť, zvládne sa to. Opäť chyba. Cielené kontroly, zamerané na preukázanie dvojakej kvality potravín, prebehli. Tuším v roku 2019. Stáli 3 mil. Eur a skontrolovali top položky z každej komoditnej skupiny. A dokonca sa tohto testovania zúčastnili viaceré krajiny a navyše, práve v Bratislave, sa v danom roku konalo zasadnutie EK iba s týmto bodom programu na ktorom vystúpil aj vtedajší pán premiér. Výsledok? Celoeurópska metodika postupov orgánov úradných kontrol pri kontrole dvojakej kvality potravín, vymedzenie mimoriadne rozpočtu EÚ na takéto testovanie a jednotný postup členských krajín. To vyústilo k prijatiu smernice o boji proti nekalým praktikám, ktorá sa ešte v danom roku transponovala do nášho národného práva. Čo ide teda tvoriť nový ústredný riaditeľ? Stačí si naštudovať niečo, čo mal dávno vedieť naspamäť. Lenže nevie. Opäť ukážka toho, že keď netušíte, čo máte vo svojej funkcii robiť, začnete vymýšľať koleso. Inak napadlo niekedy niekoho položiť kontrolnú otázku? Stačí sa opýtať koľko pokút a komu boli udelené za falšovanie potravín v kauze tzv. dvojakej kvality potravín od roku 2019 do dnes. Odpoveď bude smutná. 0,00 Eur.
Považujem za potrebné úplne jasne povedať, že žiaden minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka nemá, nikdy nemal a nikdy mať nebude zákonné možnosti ktorými by zásadne ovplyvnil ceny potravín. Má na to podporné nástroje, ale to je beh na dlhú trať. Musia to byť cielené investície do efektivity výroby slovenských potravín. Musia to byť cielené podpory pre zvýšenie objemu výroby, zvýšenie exportu, zníženie importu (vlastne riešenie obchodného salda). Musí to byť dialóg a ochota spolupracovať nie len s vybranými stavovskými organizáciami, ale so všetkými účastníkmi obchodnej vertikály. Dialóg však nezačína útokom. Nikdy. Ako to dosiahnuť nie je veda, ale tiež to bohužiaľ nie je na 4 roky. Navyše to nie sú v skutočnosti 4 roky, ale roky v ktorých je prvý povolebný a posledný volebný, takže za 2 skutočné roky práce nič systémové jednoducho nedosiahne, nech je akokoľvek šikovný.
Žijeme v trhovej ekonomike a všetko, čo rezort zrealizuje, nech to nazve akokoľvek, je skutočnosti zásah do vnútorného prostredia. Každý zásah sa nakoniec vždy prejavil negatívne. Jednoduchým a okamžitým zvýšením cien potravín, zvýšením negatívneho obchodného salda alebo zhoršením postavenia slovenských výrobcov a zastúpenia podielu slovenských výrobkoch na pultoch. História neklame. Mimoriadny odvod? Ceny potravín vyskočili o 10% a nikdy sa nevrátili späť. Miliónové pokuty? Ceny potravín vyskočili o 5% a nikdy sa nevrátili späť. Zákon o neprimeraných podmienkach? Ceny potravín síce nenarástli, ale v zásade sa vo veľkom začalo nakupovať v CZ, HU, PL. Nikdy sa tak zásadne neoslabilo postavenie slovenských výrobcov. Prečo? Lebo výrobcov v okolitých krajinách sa tento zákon jednoducho netýka.
Možno by už bolo na čase pochopiť, že veterina je úradná, nezávislá a odborná inštitúcia rezortu a v žiadnom prípade by nemalo dochádzať ku zásahom do výkonu úradných kontrol, či už z hľadiska počtu, alebo zamerania. Možno je načase pochopiť, že ústredný riaditeľ tejto inštitúcie v skutočnosti nie je malý Napoleon, ktorý sníva sen o neobmedzenej moci. On nemá žiadnych 40 regionálnych pracovísk, ako sám tvrdil, ktorým on rozhodne čo budú a čo nebudú robiť. Tiež ma zarazilo slovné spojenie "moji inšpektori". No v skutočnosti sú inšpektori nezávislí, teda aspoň by mali byť a neexistuje žiadne platné nariadenie, zákon alebo smernica, ktorá by ústrednému riaditeľovi umožnila priamy zásah do výkonu úradnej kontroly. Ak to nepochopí, nech si naštuduje históriu okolo Waterloo (Bitka pri Waterloo bola bitka medzi francúzskymi a spojenými britsko-holandsko-nemeckými vojskami, ktorá sa odohrala 18. júna 1815 pri Waterloo v dnešnom Belgicku. Porážka Francúzov viedla k definitívnemu odstúpeniu Napoleona a zániku prvého francúzskeho cisárstva.) . Ústredný riaditeľ je tu na to, aby hájil oprávnené záujmy 1000 veterinárov, aby sa snažil o zlepšenie ich podmienok práce, aby nedegradoval ich vysokú odbornosť svojimi nepremyslenými verejnými vyjadreniami na úrovni bulváru. On ich má metodicky riadiť, má ich kontrolovať, má im vytvárať podmienky na výkon práce. V druhom stupni správneho konania naprávať chyby v procesoch, ku ktorým dochádza v prvom, nezávislom stupni. On je tvárou Slovenska v zahraničí, on je garantom odbornosti a profesionality. Teda aspoň doteraz to tak bolo. Dnes sa prepisuje história. Škoda že k horšiemu.
Pri všetkej úcte, veľmi dobre viem ako funguje ministerstvo. Radil som 3 ministrom a boli sme permanentne v nejakej kríze. Asi čakáte útok na ministra. Zbytočne. Nie minister je autor týchto mediálnych nezmyslov. Každý minister sa obklopí ľuďmi ktorí sú platení za to, aby mu prinášali návrhy a riešenia. Každý zdravý systém na nastavené brzdy a protiváhy. Keď príde k ministrovi niekto s "geniálnym" nápadom, ideálne mediálnym, mal by mať minister vždy niekoho, odborne spôsobilého, v tomto prípade asi príčetného ústredného riaditeľa, ktorý sa nebojí ministrovi po pravde povedať, že toto prezentovať nemôže, lebo to nie je pravda a tvrdením opaku si narobí sám budúce problémy. Mal by mať niekoho, kto mu prinesie inovatívne nápady, ktoré rezort niekam posunú a navyše, mali by byť dobre mediálne prezentovateľné. Tak sa získava dôvera rezortu, dôvera médií a popularita šéfa rezortu. Ak však všetkým dôjdu nápady, alebo tam nikdy žiadne neboli, vždy sa vytiahne stará, overená blbosť, ktorá už minimálne raz bola úspešná. Overená blbosť je totiž vždy lepšia ako ticho a nič. Dnes je rok 2024 a to čoho som bol svedok po vzhliadnutí tlačovky ma vrátilo do roku 2014 - 2015. Škoda, veľká škoda takto premrhať možnosti ktoré chlebový rezort dokáže poskytnúť. Ministerstvo je autokratická inštitúcia. Bez ohľadu na to kto túto blbosť ministrovi podsunul, pripravil a odprezentoval, na konci dňa to bude práve minister ktorý ponesie následky.
Ak by predsa len niekto nevedel o akej tlačovej besede dnes píšem a potrebuje sa ešte raz potrápiť jej sledovaním, nech sa páči odkaz
https://www.ta3.com/relacia/950173/tb-r-takaca-o-uradnych-kontrolach-potravin