Hrobár slovenského vidieka

Slovenský vidiek zažil už mnoho, ale to, čo zažíva dnes, tu už dlho nebolo. Prepisujú sa etalóny neschopnosti. Denne.

Hrobár slovenského vidieka
Pochováme skutočne vidiek? (Zdroj: Internet)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Chlebový rezort je zaznávaný rezort a na svetlo sa vyťahuje vždy len keď sa schyľuje ku voľbám. So železnou presnosťou sme svedkami toho, ako sa sľúbi možné a nemožné, len aby sa nazbierali politické body. Najskôr sa sľúbia lacné potraviny, neskôr sa sľúbi raj na zemi, potom sa vytiahne čo všetko robil niekto zle a nakoniec sa vždy nájde mesiáš, ktorý to vraj zachráni. No a potom, keď sa spočítajú hlasy, je všetko úplne inak. Na žiaden veľký problém neexistuje jednoduché riešenie, ak by totiž existoval, žiaden veľký problém by nebol. Nastúpi "odborník" do čela rezortu a ako každý pred ním, začne vymýšľať koleso. A priori nesúhlasí s ničím, čo pred ním rozbehol predchodca, všetko sa zastaví, neskôr zruší a začne nanovo. Po roku, ideálne po dvoch príde na to, že koleso je dávno vymyslené, tak potichu urobí pár kozmetických zmien, veď všetko na Slovensku je vlastne "na oko" a karavána ide ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalší fenomén ktorý tu máme je vysoká miera reinkarnácie. Niekto včera vyrobil problém, dnes sa na chvíľku stratí z očí a zajtra sa odniekiaľ vynorí ako čistý, nepopísaný list a ponúka riešenie problému. Že ho sám vyrobil? Nevadí, už sme zabudli.

Myšlienka spoločného trhu európskej únie bola dobrá, aj keď išlo pôvodne o ťažký priemysel a najväčšiu ekonomiku EÚ - Nemecko. Potom sa zobudilo Francúzsko a keď pochopilo, že spoločný trh v ťažkom priemysle nesie výsledky, iniciovalo vznik spoločnej poľnohospodárskej politiky. Princíp je v skutočnosti jednoducho geniálny. Silnejšie ekonomiky investične podporujú slabšie v tom, aby ich dobehli a blok silných ekonomík posunie združenie štátov s názvom EÚ do čela svetového obchodu. Podmienky totiž diktuje najväčší hráč na trhu. Odjakživa.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes nebudem rozoberať kolektivizáciu, socialistické poľnohospodárstvo a ani 90 roky, ktoré dávali smrteľné rany poľnohospodárstvu a rozvoju vidieka. Píše sa rok 2004 a postkomunistické krajiny V4 vstupujú do EÚ. Aj keď štruktúra poľnohospodárskych podnikov SR a PL sa nedá porovnávať, mali sme v skutočnosti rovnakú štartovaciu pozíciu. Máme za sebou viac ako 20 rokov a z Poľska sa stal najväčší producent potravín v EÚ. Najskôr producent, neskôr najväčší vývozca. Slovensko sa stala čierna diera. Prečo? No presne preto, lebo sme nedokázali využiť šancu, ktorú nám členstvo v EÚ ponúklo.

Slovensko je krajina mierneho pásma s dobrými podmienkami na rozvoj poľnohospodárstva. Navyše máme slušnú dostupnosť vody, máme primerané % zalesnenia, máme výmeru poľnohospodárskej pôdy ktorá by nakŕmila viac ako 16 mil. obyvateľov. Po 20 rokoch nedosahujeme ani najnižší priemer EÚ v žiadnom z ekonomických výsledkoch v poľnohospodárstve. Ani v jednom. Navyše investičný dlh presahuje miliardu a obehová ekonomika nám prostredníctvom negatívneho obchodného salda odčerpá ročne ďalšie dve miliardy, tento rok to bude historické číslo blížiace sa 3 miliardám Eur. Tak kde sú všetky tie peniaze ktoré sem natiekli?

SkryťVypnúť reklamu

Kradne sa všade, otázna je len miera, koľko sa stratí z celkového balíka. Sú krajiny kde "strata" nepresahuje 5% no a potom sú krajiny, ktoré by mohli vyučovať "rozpustenie" akejkoľvek sumy. Ak som sa v predošlom odseku zamyslel "kde" sú tie peniaze, tu máte odpoveď. Tu je odpoveď prečo máme najdrahšie potraviny v EÚ, prečo nemáme dostavané diaľnice, prečo nám padajú nemocnice na hlavu. Jednoducho tie peniaze neprišli tam kam mali a cestou od "zdroja" ku "cieľu" sa stratili. Všeobecne sa v EÚ nepočíta s tak vysokou mierou korupcie akú tu roky predvádzame. Preto sa každé rozpočtové obdobie zvyšujú kompetencie členských štátov v tom, aby si sami nastavili ciele a spôsob čerpania pridelených dotačných a podporných schém. A presne toto je náš najväčší problém, ak si spočítame mieru naivity a neschopnosti v riadení chlebového rezortu a pochopíme, že zodpovedá aj za budúce nastavenie pravidiel, začíname mať obrovský, ale obrovský problém.

SkryťVypnúť reklamu

Je rok 2025 a od roku 2023 tu máme nové rozpočtové obdobie, ktoré ponúka nášmu vidieku niekoľko miliárd investičných Eur. Slovensko, zaujaté vlastnými hlúposťami, si nevšimlo, že na skutočné "vyčerpanie" potrebuje koncový užívateľ povedzme minimálne 3 roky od vypísanej výzvy. Ak totiž niekto vypíše výzvu povedzme na výstavbu novej, super modernej potravinárskej fabriky, tak od zámeru po realizáciu, čiže moment kedy môžete o peniaze požiadať neprejde menej ako 3 roky. Prečo? No skúsme spoločne.

Podnikateľský zámer, vyčlenenie pozemku, príprava podkladov, projekt. Tu ide o šikovnosť a odbornú spôsobilosť žiadateľa, ale dá sa to. No a potom to príde. Stavebné povolenie, môže trvať 30 dní ale aj rok. Hádajte čo pomôže. Potom treba verejné obstarávanie, ide predsa o verejné zdroje. Nebude to menej ako 3 - 6 mesiacov. Máte konečne povolenie, máte zhotoviteľa. Začnete stavbu. Nové verejné obstarávanie, tento krát technológie. Povedzme 3 - 6 mesiacov. Ak máte šťastie, podpíšete zmluvu. Dodávka a montáž technológií - ďalší rok od podpisu zmluvy a to Vám nesmú nijak spomaliť stavebné práce. Takže rok papierujete, skoro dva roky staviate, vybavujete technológie. Potom ideme do kolaudácie. Opäť treba stroj riadne namazať, aby sa niekde nezadrhol a nespôsobil ešte väčšie škody.

Rozpočtové obdobie 2023 - 2027 má ešte 3 roky navyše na "dočerpanie", čiže v skutočnosti končí 2030.

Ak by sa na Slovensku dnes zobudili všetky odborné "stavovské" organizácie, ktoré sa tu roky hrajú na apolitické združenia chrániace záujmy slovenských poľnohospodárov a potravinárov, zistili by, že ak by sústredeným verejným tlakom donútili ministerstvo pôdohospodárstva a rozkladu vidieka vypísať výzvy na úplne všetky prostriedky nového rozpočtu, už to technicky nestihnú vyčerpať. Ak totiž stále platí, že 2025 + 3 na realizáciu = 2028, tak sme rok po platnosti rozpočtového obdobia a zopakujeme si scenár rozpočtového obdobia 2014 - 2022. Darmo sa budeme utešovať, že ešte 2 roky do konca (2030) tie dva roky potrebujete na úplne iné administratívne úkony uzatvárania účtov.

Takže máme tu situáciu, ktorú sme tu nikdy pred tým nemali. Končiace rozpočtové obdobie 2014-2022 (+3 = 2025) a naivnú neschopnosť dočerpať prostriedky. Odhadovaná nedočerpaná suma prekročí 600 mil. Eur. To ale krásnemu malému slovenskému vidieku nestačí, máme tu nové rozpočtové obdobie 2023 - 2027, kde sme ani v do polovice roku 2025 nedokázali vyhlásiť ani jednu jedinú výzvu a šanca na skutočné zákonné a transparentné vyčerpanie je blízka 0. Ale ani to nestačí. Rovnakí ľudia, čo nedokázali uzavrieť rozpočet 2014-2022 a zároveň si nevšimli a nedokázali otvoriť nový rozpočet 2023 - 2027 idú pripravovať nový strategický plán 2028 + . Toto je skutočne smrteľná ekonomická kombinácia pre slovenský vidiek.

Pripočítajte si do toho clá, ktoré zavedie USA + Ukrajina ktorej sa otvoril EÚ trh a ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou preválcuje pestovateľov obilnín v EÚ a svojimi mliečnymi výrobkami, hydinou, vajcami položí naše funkčné a zatiaľ stabilné vertikály. Toto skutočne nikto z "odborníkov" nevidí? To tu skutočne už nikto nezastupuje záujmy slovenských poľnohospodárov, potravinárov? Iba sa hrá hra o tróny a robí sa drobná, národná politika a nevidíme ďalej ako na koniec nosa? No ak to nevadí slovenským poľnohospodárom a potravinárom, ostatným to nemá prečo vadiť, to chápem.

Zdenek Troška natočil krásnu sériu "Slunce, seno....." a mňa napadla veta, ktorú v jednej časti hovorí predseda Talianskeho družstva tomu nášmu.....

"Budeme sem vodiť turistov, aby videli v akých podmienkach sa kedysi pracovalo, z dediny urobíme skanzen a z toho vášho mlieka, budeme vyrábať gombíky"

a presne sem kráčame. Vlastne omyl. My nekráčame, my utekáme.

Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  3 176x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

259 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

36 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu