Nekradneš? Budeš potrestaný!

Postavili snáď najlacnejšie maštale na Slovensku, s ktorými sú všetci úplne spokojní, za vysúťaženú sumu bez žiadnych dodatkov a ešte v krkolomnom termíne. Musia byť potrestaní!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Najväčší dodávateľ surového kravského mlieka na Orave, poľnohospodárske družstvo ŽIAREC v Tvrdošíne, rieši najnovšiu logickú hádanku z dielne PPA a ÚVO.

Kompletne zrekonštruovaný teľatník majú v prevádzke už tri roky a dojnice sa do nového kravína presunuli pred rokom. Stavba kravína určite nebola jednoduchá, keďže prebiehala za plného chodu družstva a museli odstrániť dva pôvodné využívané objekty. Aké pohodlie mali zvieratá v tmavých, viac ako 50 ročných, zle vetraných priestoroch asi netreba veľmi komentovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenská rozprávka

 • Prvým nepríjemným prekvapením bolo stanovisko Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý na základe podnetu PPA vykonal kontrolu dodržiavania zákona o verejnom obstarávaní.

Áno, presne tou istou PPA, ktorá neuznáva rozsudky súdov SR, ignoruje ustanovenia správneho konania, nepovolí účastníkom konania nahliadať do spisu a dotuje letiská a betónové plochy. Samozrejme bez akejkoľvek kontroly (veď ide o "našich"), až keď sa na to pýtajú médiá, potom sa začne divadlo. Viď grófka Rošková.

 • ÚVO uviedol, že predseda družstva, ktorý bol od polovice deväťdesiatych rokov do apríla 2014 v orgánoch istej spoločnosti a následne jej nástupníckej spoločnosti mohol mať vplyv na výsledok verejného obstarávania.

Nechcem strácať čas s tým, čo táto formulácia ÚVO znamená. Podľa tohto modelu by mali začať napríklad hromadné zatýkania všetkých pilotov všetkých aerolínií, lebo môžu mať vplyv na možné, potenciálne nehody, ktoré sa nedajú vylúčiť. Absurdistan.

Každý príčetný človek by sa obrátil na ÚVO a žiadal jednoznačné vysvetlenie, či teda EXISTUJE rozpor a niekto MÁ VPLYV na priebeh a vyhodnotenie verejného obstarávania (VO), alebo NEEXISTUJE rozpor a niekto NEMÁ VPLYV na priebeh a vyhodnotenie VO. Stalo sa.

SkryťVypnúť reklamu
 • ÚVO odpovedal, že Zákon o verejnom obstarávaní nedefinuje pojem „konflikt záujmov“ a rovnako neobsahuje ani jeho presné vymedzenie a odvolal sa na rozhodnutie EÚ súdneho dvora

V tomto bode začína podozrivé, účelové konanie ÚVO. Úmyselne totiž nesprávne vyložil rozhodnutie ESD a akosi opomenul jasné stanovisko o tom, že v zásade prináleží vnútroštátnemu právu určiť, či a v akom rozsahu musia príslušné správne a súdne orgány prihliadať na okolnosť, že prípadná zaujatosť odborníkov mala alebo nemala vplyv na rozhodnutie o zadaní zákazky.

 • Korunu celej absurdnej situácii dáva ešte jedna informácia v správe ÚVO, Tá totiž hovorí aj o tom, že cena zákazky vo výške 1,3 milióna eur sa v porovnaní s predpokladanou hodnotou celej zákazky 2,3 milióna eur jednoznačne javí ako mimoriadne nízka.

Takže rekapitulácia.

Zo strany MPaRV cez PPA bola daná výzva. Na výzvu sa riadne prihlásil dlhoročný výrobca mlieka v regióne, žiadna schránková firma a bol úspešný. Maštale stoja, žiadateľ je spokojní, dobytok je ustajnení v podstatne lepších podmienkach, zvyšuje svoju priemernú užitkovosť a farma sa stane najväčší dodávateľ mlieka v regióne, kde aktívne poľnohospodárstvo je skutočne boj o prežitie.

SkryťVypnúť reklamu

PPA (inak podlieha rezortu ministerky Matečnej-SNS) z nejasných dôvodov iniciuje kontrolu. Kontrolu prostredníctvom ÚVO. ÚVO sa nenachádza v metodickom pokyne tej istej PPA ako oprávnená organizácia na výkon kontroly. ÚVO vykoná (mám za to) nezákonnú kontrolu s absolútne nejasným záverom a na základe tejto kontroly PPA okamžite koná a :

 • nevyplatí ďalšie tranže a do prvej polovice septembra žiada vrátiť aj doteraz vyplatené prostriedky.

 • zablokuje platby na VDJ

 • zablokuje platby na Zelenú naftu

 • zjavne zablokuje aj priame platby na ha

Môže niekto príčetne vysvetliť, prečo toto rezort, ktorý je plný korupčných škandálov, robí? To je naozaj na Slovensku trestné NEKRADNÚŤ?

Alebo zabudli niekomu odviesť povinné % ? 

Táto úvaha vznikla na základe článku autora Juraj Huba z portálu Poľnoinfo.sk a boli z nej použité informácie a údaje

Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  202
 •  | 
 • Páči sa:  151x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu