Otrávená voda Žitného ostrova - časť 2

Žitný ostrov je najväčšia zásobáreň pitnej vody na Slovensku. Žitný ostrov - tisícštyristo kilometrov štvorcových. Sedemdesiat percent najúrodnejšej pôdy na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

S úžasom sledujem bombastické vyhlásenie ministra životného prostredia, zhodou okolností za stranu MOST-HÍD, ktorá predpokladám loví v elektoráte Žitného ostrova. Dnes, v novembri 2019, pár dní pred voľbami do NR SR odznelo smelé vyhlásenie ministra, že investuje po dobu 10 rokov sumu 50 mil. Eur na dobudovanie vodovodov a kanalizácií. Nezabudol podotknúť, že ide o najväčšiu investíciu vo výške 0,5 mld Eur na zlepšenie kvality životného prostredia. Tiež medzi rečou povedal, že na celkové dobudovanie potrebuje 1,5 mld Eur, ktoré nemá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko malo záväzok odkanalizovať obce do roku 2015. Sme 4 roky po termíne a ideme ohurovať voličov nesplniteľnými sľubmi. To už nie je ani úsmevné ani zábavné. Ak predstaviteľ strany, ktorá sa s najväčšou pravdepodobnosťou do budúcoročného parlamentu nedostane sľúbi investície na najbližších 10 rokov, ako ich chce splniť? Ide tieto výzvy platiť priamo MOST-HÍD? Alebo to je odkaz, že ak budú zvolení, budú pokračovať v tom, čo doteraz?

Projekty je možné predkladať od vyhlásenia do 31.12.2019. Čo to v preklade znamená?

Ani jedna obec nestihne pripraviť projektovú dokumentáciu k žiadosti za menej ako mesiac. Takže sa zásadne nejedná o nové obce. V skutočnosti sa uchádzať budú tie, ktoré už majú projekty hotové, ale bohužiaľ boli v minulosti zamietnuté. Buď pre nedostatok financií, na čom sa vlastne nič nezmenilo, alebo pre "nesprávnu" príslušnosť starostu či starostky, čiže žiadateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Žitný ostrov - Ide o obrovskú zásobáreň pitnej vody, ktorá by mohla uspokojiť potreby až desiatich miliónov ľudí. Napriek tomu je však zároveň aj exemplárnou ukážkou nezvládnutej politiky ochrany vôd. Žitný ostrov má obrovský problém a vyžaduje koncepčné riešenie s najvyššou prioritou. To, čo tu roky predvádza ministerstvo životného prostredia nie je ani koncepčné riešenie, ani príčetné správanie sa zodpovedných ľudí.

  • Prvým stupňom ochrany podzemnej vody a teda aj pitnej vody je zabránenie nadmernému znečisťovaniu podzemných vôd zo zdrojov znečistenia a aktívne vyhľadávanie a sanácia tých zdrojov znečistenia, ktoré spôsobujú environmentálne a zdravotné riziká.

Nadmerne sa naša pitná voda Žitného ostrova, ktorú si zjavne absolútne nevážime, znečisťuje :

  1. Vysokou koncentráciou živočíšnej výroby (chov ošípaných) na území Žitného ostrova

  2. Vysokou spotrebou chemických látok v intenzívnom poľnohospodárstve

  3. Vypúšťaním "splaškových" vôd do pôdy v obciach, kde neexistuje odkanalizovanie

Pritom výzvu na predkladanie projektov odkanalizovania spustilo MŽP už raz v máji 2018. Lenže nebolo pred voľbami, tak boli určené prostriedky v celkovej výške 24,6 mil Eur. Nepríde Vám to zvláštne? A zjavne hlúpo populistické?

SkryťVypnúť reklamu

O vysokej koncentrácii živočíšnej výroby na Žitnom ostrove sa už veľa popísalo. Pomohli až štrajky ľudí, ktorí odmietli ďalšie a ďalšie veľko výkrmne ošípaných na Žitnom ostrove. Potom sa ministerstvo ŽP "zobudilo" a zmenilo svoje, pred tým súhlasné stanoviská, na nesúhlasné. Ale to nestačí. Ako sa zmenili podmienky pre už jestvujúce veľko chovy? Absolútne nijako. Naďalej sa aplikuje hnojovica na polia nad rámec limitov, naďalej sa kontaminuje spodná voda.

O vysokej koncentrácii chémie na najúrodnejšej časti Slovenska sa tiež už píše viac ako 30 rokov. Čo urobil štát? Rozhodol, že radšej bude nedostatočne monitorovať skutočný stav vôd. Každý príčetný vodohospodár vie, že monitorovacia sieť kvality vôd Žitného ostrova je nedostatočná a neposkytuje skutočný obraz kvality či nekvality spodnej vody. Prečo? Lebo by zrazu nekonanie kompetetných mohlo byť brané ako úmysel a všeobecné ohrozenie života a zdravia. Tak namiesto toho tvrdíme, že je všetko v poriadku. Ale obyvatelia na Žitnom ostrove sami najlepšie vedia, že to tak nie je. Voda zo studní nie je monitorovaná, nedá sa používať už ani na bežnú závlahu.

SkryťVypnúť reklamu

30% obcí Žitného ostrova (z celkového počtu 100) nemá kanalizáciu. Počítajte so mnou. Ak je priemer obyvateľov obce 1 500 a priemerná rodina sú 4 ľudia, pôjde v priemernej obci o asi 375 domácností. Priemerná domácnosť MESAČNE vyprodukuje 12-15 m3 splaškových vôd. Pre jednoduchý výpočet dajme 10 m3, Priemerná obec teda mesačne vyprodukuje záťaž 3 750 m3 splaškovej vody, ktorá obsahuje pracie prášky, čistiace prostriedky, oleje a tuky a iné látky, ktoré zjavne do pôdy ani vody nepatria. No a tých obcí je na Žitnom ostrove asi 30. Takže máme mesačnú záťaž v objeme 112 500 m3 splaškov. To číslo Vám nič nehovorí? Ak to prepočítate na fekálne vozidlá, ktoré majú objem cisterny v priemere 11 m3, tak mesačne sa do pôdy, vody a ovzdušia dostáva iba na Žitnom ostrove 10 227 cisterien (122 700 cisterien ročne

Ak by všetky obce Žitného ostrova dnes predložili projekty na kanalizáciu v maximálnej výške 5 mil Eur na projekt a keby zázrakom boli všetky úspešné, žiadali by 150 mil Eur z celkovej sumy 50 mil. Eur. No a možno za 3-5 rokov by tie najúspešnejšie kolaudovali novú kanalizáciu. Dovtedy sa na Žitnom ostrove s vedomím štátu opäť "dostane" do pôdy alebo vodného toku až 6 750 000 m3 splaškov.

Len pre ilustráciu. Plavecký bazén (50*25*1,5) obsahuje asi 1 900 m3 vody. Obce na Žitnom ostrove , ktoré nemajú kanalizáciu, mesačne vyprodukujú splašky, ktoré by naplnili po okraj 60 plaveckých bazénov. Každý mesiac.

Žitný ostrov potrebuje omnoho viac ako tieto nesplniteľné a smiešne sľuby. A to zjavne táto generácia politikov nedokáže pochopiť. Šancu musia dostať mladí ľudia, ktorým na regióne skutočne záleží a ktorí s ním žijú. 

Riziko dosiahnutia dobrého chemického stavu vôd v roku 2021
Riziko dosiahnutia dobrého chemického stavu vôd v roku 2021 (zdroj: VUVH 2014)
Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  202
  •  | 
  • Páči sa:  151x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu