Prečo sa klame v agro sektore - skutočná pravda

Písmo: A- | A+

Na klamstvo sú 2 rozdielne motivácie. Tie ľudí vedú k zavádzaniu druhých. Na jednej strane môže ísť o snahu uniknúť pred niečím, či už trestom, alebo stratou a na strane druhej naopak o potrebu niečo získať.

  • Ministerstvo chráni spotrebiteľa

O túto tézu sa opiera celý aparát ministerky Matečnej a pokiaľ už relevantne neexistuje žiaden dôvod na tie nezmyselné aktivity, bude použité presne toto klamstvo. Presne o ochranu spotrebiteľa totiž vraj ide aj v celej kauze dvojakej kvality potravín. Možno by skutočne išlo, keby sa ochrana spotrebiteľa radila medzi skutočné priority ministerstva pôdohospodárstva. Kauza poľské mäso ukázala, že ochrana spotrebiteľa reálne neexistuje. Nedokázalo sa zadržať ani kg zjavne závadného mäsa, nedokázali sa prijať žiadne účinné opatrenia. A pritom ide priamo o zdravie spotrebiteľa, nie o to, či je v čokoláde 62% kakaa alebo 64%. Predpokladám, že budete so mnou súhlasiť ak poviem, že podiel kakaa v čokoláde nemá žiaden vplyv na život a zdravie spotrebiteľa. Salmonela v hydine, posledná veľká kauza. Vyšetrovanie nič nepreukázalo. Nikto nie je na vine, nič sa nestalo. Mäso sa skonzumovalo. Ministerstvo sa zmohlo iba na doporučenie o tom, že ho treba riadne povariť. O možnosti krížovej kontaminácie pri manipulácii k kontaminovaným mäsom ani slovo. Načo. Dôležitejšie je prezentovať výsledky 3 vĺn testovania výrobkov na Slovensku a jeden spoločný test EÚ. Položil si niekto niekedy otázku koľko to všetko stálo? Koľko správnych konaní začalo na základe tých hrozných výsledkov? Odpoveď je 0. Ani jedno. Voči nikomu. Koľko pokút bolo uložených? Odpoveď je 0. Ani jedna. Aká zmena národnej legislatívy sa na základe testovania previedla? Odpoveď je žiadna. Problém je ale skutočnosť, že ministerstvo a jemu podriadené organizácie majú zákonnú povinnosť chrániť spotrebiteľa a jeho zdravie. Nie možno, nie preto, lebo SNS. Preto, lebo to prikazuje zákon. A aj napriek snahe celej SNS nedodržiavať nič a nikdy a už vonkoncom nie nejaké právo,je jediné riešenie návrat k poriadnej viazanosti štátu svojím právom. A to dokáže až niekto skutočne nový.

  • Ministerstvo chráni výrobcov potravín

V dnešnej dobe je rovnosť považovaná za generálnu zásadu v práve Európskej únie a taktiež za jeden z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich pilierov súkromného práva vo všeobecnosti. Dodržiavanie zásady rovnosti je jedným z predpokladov fungovania právneho štátu a demokratickej spoločnosti, ktorej charakteristickou črtou je práve jej ústavnoprávny rozmer. Výrok o ochrane výrobcov je dôvod na kopec legislatívnych nezmyslov, ktoré ministerstvo pripravilo za ostatné 2 roky a určite do volieb ešte čo,to stihne.Pár výrobcov chráni určite. Ak by však ministerstvu skutočne išlo o ochranu výrobcov potravín na Slovensku, chránilo by všetkých napríklad novou klasifikáciou neuhradenia faktúry za dodávku tovaru do režimu trestného činu, alebo by systematicky podporovalo tok financií do modernizácie a zlepšenie konkurencie schopnosti celého segmentu výroby potravín. Naopak. Podporujú sa zásadne vybrané skupiny veľko podnikateľov a zásadne takí, ktorí ochranu vonkoncom nepotrebujú. Položil si niekto otázku, prečo sa zákonom prikazuje splatnosť faktúry od obchodníka k výrobcovi potraviny, ale už sa neprikazuje splatnosť faktúry od výrobcu potraviny jeho dodávateľom surovín? Položil si niekto otázku, prečo za zvýhodňujú pekárne? Prečo nie komodity mäsa, alebo ovocia a zeleniny? No možno preto, lebo majoritu pekárni vlastní jeden človek. To skutočne niekto ide tvrdiť, že holding Agrofert je ten slabší a potrebuje ochranu zákonom? Realita je taká, že ministerstvo chráni "našich". Nejde o spotrebiteľa, nejde o ochranu slabšieho. Ide iba o to, aby sa čo najviac darilo pár ľudom, zásadne na úkor tých ostatných a táto diskriminácia, mimochodom zakázaná, je cielené realizovaná štátnym aparátom ministerky Matečnej. SNS to zmeniť nedokáže, lebo nechce a nemôže. Celý modus operandi SNS je postavený na zvýhodňovaní oligarchov a príprave takej legislatívy, ktorá im umožňuje beztrestne porušovať všetky pravidlá a ešte z toho maximálne ekonomicky profitovať. Možno to celé robí SNS zadarmo, možno nie. Pravdu sa dozvieme až potom, čo ich niekto vymení a dozrie na to, aby sa na nič nezabudlo. Ani pri vyšetrovaní, ani pri odkrývaní korupcie a väzieb a hlavne pri trestaní vinníkov. A to už môže urobiť len niekto nový.

  • Ministerstvo chráni farmárov 

Malý farmár je kameň úrazu celého, dobre vymysleného, systému rozkrádania. Malý farmár je nespokojný, malý farmár štrajkuje. Veľký nikdy. Prečo? Nemá rovnaké problémy? Krásny príklad je agrobarónka Rošková. Kým tečú dotácie na všetko, kým nemusí nič vyrábať, funguje dobre premyslený stroj na peniaze. Potom príde peklo. Nie to, ktoré sľuboval generálny prokurátor, ale to v podobe medializácie divného podnikania. Až na tlak verejnosti a médií sa rozhýbalo ministerstvo a PPA. A museli, aj keď veľmi neradi, zatvoriť kohútiť. A čože sa to stalo? Agrobarónka ohlásila krach. Nie len že nikdy nevráti ani cent, jednoducho to zabalila a my všetci sme spokojní, ako sa veci menia vraj k lepšiemu, pochválila sa ministerka. Prečo na to musia upozorniť až média, zabudla odpovedať. Prečo sa PPA rozhýbala až pod tlakom, sa tiež pozabudlo. Prečo sa spätne neskontrolovalo celé dotovanie pre pochybný subjekt, tiež sa mlčí. Cielene a účelovo. Koľko mil Eur sa podarilo agrobarónke vytiahnuť a kde skončili, tiež nikto nevie. Ale podporu mala. Takto totiž podporuje a chráni naše ministerstvo pár "našich". Prečo to robí? To už bude vedieť možno iba ministerka, ale môžete vziať jed na to, že to bude prvá vec, ktorú zabudne, ak sa na ňu opýtajú orgány činné v trestnom konaní. Ale tie sa nikdy neopýtajú, jedine, že by museli. A to už musí zariadiť niekto iný, nový.

Vrátim sa teraz na úvodnú myšlienku, prečo niekto klame. Vždy ide o snahu uniknúť pred niečím, či už trestom, alebo stratou a na strane druhej naopak o potrebu niečo získať. Na týchto 3 príkladoch je možné preukázať, že dôvody, prečo sa klame sú naplnené. Snaha uniknúť pred spravodlivým trestom napríklad za priame ohrozenie zdravia spotrebiteľa, z nedbanlivosti ministerstva a jeho podriadených organizácií, sa prekrýva cieleným klamstvom o ochrane spotrebiteľa. Cielená diskriminácia a uprednostňovanie záujmov istej skupiny, ktorá nikdy nie je len tak a málokedy zdarma, sa prekrýva klamstvom o ochrane výrobcov potravín. Iste, získala sa aj mediálna podpora SPPK a jej šéfa pána Macha, ktorý sa nikdy netajil svojou históriou u skupiny Agrofert. To je verejné tajomstvo. A že veliteľ Agrofertu, aj keď nateraz skrytý za nejakým zvereneckým fondom vie byť vďačný, o tom niet pochýb. No a potom tí farmári. Na jednej strane drzá kritika aké majú drahé stroje, potom vedomé porušenie zákona zo strany PPA, nerešpektovanie súdneho rozhodnutia a naveľa, naveľa, opäť pod tlakom verejnosti a médií sa priznáme, že PPA koná asi nezákonne? Kde je konsekvencia? Kde je vyvodenie zodpovednosti? Podľa modus operadi SNS bude najskôr vyhodený vrátnik na PPA. On za to môže. Ako, to nikto netuší, ale riešenie to je. Také typické pre SNS. Riešenie je jednoduché. Začať vyšetrovať. Vyšetrovať, naprávať krivdy a trestať vinníkov. Iba tak sa totiž podarí tento chliev postupne upratať a tresty musia byť také, aby sa už nikomu do budúcna nechcelo opakovať rovnaké rozkrádanie a absolútny diletantizmus, ktorý vedie k priamemu ohrozeniu života spotrebiteľa. 

Ak totiž ide iba o peniaze, jav je to vratný. Peniaze sa dajú vymáhať aj spätne. Poškodenie zdravia nie a tento skutkový stav je vážny. Posledné kauzy a ich amatérske riešenie sú dosť dôkazov pre normálneho generálneho prokurátora na začatie trestného stíhania pre všeobecné ohrozenie z nedbanlivosti. Ale to táto garnitúra nikdy nedovolí. Nikdy. A preto treba zmenu. Nie možno, nie kozmetickú, ale určite a zásadnú.

Skryť Zatvoriť reklamu