Viac ako polovica slov.potravín nemá stopy pesticídov

Takto úžasne znie tlačová správa MPaRV pod vedením ministerky Matečnej. A samozrejme, idú voľby, tak treba zaútočiť na emócie spotrebiteľa. Aká je skutočná pravda?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Vždy, keď si prečítam článok, ktorý rieši bezpečnosť potravín a už v tretej vete sa dozviem, že je všetko v poriadku, hlavne treba kupovať to, čo vlastne nie je, pocítim ľútosť nad tým, kam sa Slovenské pôdohospodárstvo dostalo a ako sa cielene klame spotrebiteľ, len pre navodenie pocitu, že tu niekto niečo naozaj rieši.

"V 267 vzorkách (55,4 %) odhalili testy jeden alebo viac druhov zvyškov pesticídov. Vo väčšine prípadov išlo o minimálne dávky, ktoré sa pohybovali pod povolenými množstvami. Maximálne limity pre pesticídy prekročilo 10 vzoriek (2,1 %), v prípade slovenských potravín nenamerali testy žiadne zvyšky pesticídov v 55,4 % prípadov"

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V preklade tá veta znamená, že 55,4% testovaných potravín obsahovalo zvyšky pesticídov pod zákonom povolené množstvo, čiže z pohľadu bezpečnosti boli v súlade so Slovenským zákonom. Zákon o tom, aké množstvo je limitné je v rukách toho istého ministerstva. Takže to znamená, že u 44,6% testovaných potravín (celkovo) nenamerali žiadne zvyšky pesticídov. U Slovenských potravín je to číslo 55,4%. Nikde sa úmyselne neuvádza, koľko % Slovenských potravín tvorilo celkovo merané potraviny, čo je pri vyhodnocovaní základná informácia. Tiež nie je jasné, aké potraviny (10) boli s prekročeným limitom. Všetky zahraničné, alebo tam boli aj Slovenské?

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa používajú čísla, ktoré zásadne mätú spotrebiteľa? Ak je totiž skupina výrobkov, kde nie je nameraný žiaden zbytok pesticídu a skupina, kde je zvyšok pesticídu v povolenom limite, neexistuje dôvod na ich rozdelenie. Správna informácia pre spotrebiteľa mala byť, že rozsiahlym a drahým testovaním sa prišlo na to, že 2,1% (10 potravín) nespĺňa podmienky bezpečnosti z dôvodu nadlimitného obsahu zbytkov pesticídov. To znamená, že 97,9% testovaných potravín spĺňa podmienky bezpečnosti a sú v súlade s potravinovým právom SR, bez ohľadu na to, kde boli dopestované či vyrobené.

Lenže takáto informácia by nebola dosť dobrá na začínajúcu politickú kampaň. Hra s číslami len s jediným cieľom. Emócie spotrebiteľa.

SkryťVypnúť reklamu

Podporu Slovenských potravín a silné regionálne značky máme ako základný pilier v našom programe pôdohospodárstva. Ale nie takto. Neuznávam klamanie a prekrúcanie čísiel. Dopyt po Slovenských potravinách sa nedá prikázať ani zákonom, ani nekonečným opakovaním toho, že sú lepšie. Dokonca nevidím jediný relevantný dôvod na to, aby boli Slovenské potraviny podstatne drahšie ako tie, ktoré sú vyrobené mimo SR. Iste. Jedine, že sa podpory rozkradnú, jedine ak cielene tečú peniaze všade inde, ako do podpory potravinárskej prvovýroby a následného spracovania, potom musia byť drahšie. Svoj diel zbytočne vysokej ceny Slovenskej potraviny prikladajú aj rôzne sociálne balíčky, ktoré Slovenskí potravinári jednoducho nedokážu absorbovať a do toho nutne vchádzajú nezmyselné náklady a povinnosti, ktoré opäť určuje národná legislatíva na poli bezpečnosti, čiže opäť to isté ministerstvo. O likvidačných pokutách a nutnosti si platiť rôzne poradenské a právne služby len preto, aby sa potravinári dokázali brániť proti štátnej šikane, toho istého ministerstva, radšej ani nejdem písať. A že všetky tieto nezmysly platia len pre Slovenských výrobcov, je asi každému jasné. Nikdy naša legislatívna úderka (SNS) nepostihla ani jedného zahraničného výrobcu, vždy len tých Slovenských, na iných totiž nemajú "vraj" dosah.

SkryťVypnúť reklamu

Posledná podstatná informácia sa nachádza v jednej nevýraznej vete "Inšpektori odoberali vzorky v distribučných skladoch, predajniach obchodných reťazcov, veľkoskladov a tiež maloobchodných prevádzkach"

Všimnite si, že za rok sa odberné miesta vzoriek nemenia a nie je tam ani jedna farma, ani jeden výrobca, ani jeden spracovateľ. Výlučne obchody a ich sklady. Takže určenie ospevovanej krajiny pôvodu vychádza len so sprievodných dokladov, ktoré môžu, ale aj nemusia vystihovať reálnu skutočnosť.

Ak skutočne chceme niečo v našom pôdohospodárstve zmeniť, musíme začať u nás doma a od seba.

  • Zníženie pesticídov - samozrejme. Preto navrhujeme reformovať správnu výrobnú prax a priblížiť ju poznatkom vedy 21 storočia. Práve zdravie spotrebiteľa je silný argument na podporu ekologického pôdohospodárstva so zníženým používaním chémie. Ak ju aj treba použiť, tak len v rozsahu a čase, kedy je to správne a potrebné tak, aby sa do dosiahnutia zberovej zrelosti už v samotnom plode zvyšky použitej ochrany a výživy jednoducho nenachádzali.

  • Zníženie zbytočných nákladov - samozrejme. Jeden z hlavných dôvodov, prečo navrhujeme rozdeliť podmienky pre podnikanie v potravinárstve na nízke, stredné a vysoké riziko. Žiadna jednotná legislatíva a jednotné podmienky. Ak je riziko nízke a stredné, treba vyžadovať od prevádzkovateľov podstatne menej ako od tých, ktorí podnikajú s komoditami vysokého rizika.

  • Odstránenie štátnej šikany, likvidačných pokút a zbytočných nákladov s poradenstvom - samozrejme. Aj preto navrhujeme transformáciu štátneho dozoru. Musí byť opäť apolitický a hlavne musí byť najvyšším odborným garantom a miestom, kde sa prevádzkovateľ môže s dôverou obrátiť s otázkou a pýtať vysvetlenie a žiadať o pomoc s tým, ako má nastaviť správnu výrobnú prax, tak aby jeho procesy vo finále znamenali istotu v tom, že finálny produkt je bezpečný.

Bezpečnosť potravín a ochrana zdravia spotrebiteľa je psia povinnosť každého ministra pôdohospodárstva. Nesmie byť súčasť propagandy, nesmie sa zneužívať a hlavne, nesmú sa fakty prekrúcať s jediným cieľom. Tlačiť na emócie občana/voliča/spotrebiteľa. Aj preto som rád, že tento spôsob starej politiky my jednoducho odmietame a navrhujeme politiku novú, založenú na faktoch a reálnych riešeniach.

Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  202
  •  | 
  • Páči sa:  151x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu