Turecko | Dva roky v Istanbule

Turecko | Dva roky v Istanbule
Sultanahmet a Modrá mešita, pohľad z bývalého chrámu, teraz mešity, Hagia Sofie. (Zdroj: Martin Pavelka)
Písmo: A- | A+

Posledné dva roky žijem a pracujem v Istanbule.

V lokálnej neziskovej organizácii Small Projects Istanbul pôsobím ako Koordinátor projektov a dobrovoľníkov. O vycestovaní na ďalší zahraničný projekt som sa rozhodol už počas môjho ročného pôsobenia v Gruzínsku, kde som pracoval ako projektový manažér (SlovakAid dobrovoľník) v tábore pre vnútorne presídlené osoby.

Organizácia Small Projects Istanbul, v ktorej pôsobím, sa zameriava na integráciu sýrskych utečencov do spoločnosti. Našu komunitu tvorí cca 250 rodín. 

Historická štvrť Fatih. Za byzantskými hradbami sa nachádza aj kancelária a komuniktné centrum organizácie, v ktorej pracujem.
Historická štvrť Fatih. Za byzantskými hradbami sa nachádza aj kancelária a komuniktné centrum organizácie, v ktorej pracujem. (zdroj: Martin Pavelka)

Projekty organizície sú zväčša zamerané na neformálne vzdelávanie, budovanie zručností, psychosociálnu pomoc, sociálnu integráciu, a sociálne a právne poradenstvo. Cieľovou skupinou týchto projektov sú tí najzraniteľnejší, teda najmä deti a ženy. Komunita, s ktorou pracujeme, žije v historickej časti Istanbulu, nazývanej Fatih.

Títo ľudia bývajú v podnájmoch, a deti chodia do škôl, rodičia zväčša pracujú. Nie je to teda utečenecký tábor.

Jednou z priorít je aj budovanie zručností utečeňkýň, pracujúcich v našom sociálnom pondniku Muhra.
Jednou z priorít je aj budovanie zručností utečeňkýň, pracujúcich v našom sociálnom pondniku Muhra. (zdroj: Martin Pavelka)

Mojou úlohou je najmä implementácia projektov, ich monitoring, vyhodnocovanie a reportovanie. Rovnako manažujem cca 30 lokálnych a zahraničných dobrovoľníkov, a v súčasnosti mám na starosti aj komunikáciu s verejnosťou, projektovými partnermi, a tiež spravujem sociálne siete.

Od začiatku pandémie pracujeme s kolegami z domu, a len občas – podľa potreby ideme do komunitného centra. Najväčšiu výzvu pre nás všetkých predstavovalo práve uskutočňovanie aktivít v online podobe, nakoľko všetky naše projektové činnosti sa dovtedy realizovali v priestoroch spomínaného centra.

Ranná cesta do práce.
Ranná cesta do práce. (zdroj: Martin Pavelka)

Istanbul

Istanbul je unikátne mesto. Je to taktiež mesto extrémnych kontrastov a džentrifikácie - radikálnej zmeny charakteru štvrti v dôsledku príchodu bohatých investorov. Prehráva lokálne obyvateľstvo, ktoré stráca obydlie a v dôsledku asimilácie aj svoju kultúru, tradície a architektúru. Počas jednej hodiny môžete prejsť rôznymi časťami, ktoré sa od seba líšia diametrálne.

Bezprecedentný príklad džentrifikácie.
Bezprecedentný príklad džentrifikácie. (zdroj: Martin Pavelka)

Istanbul je aj mesto nekonečných možností. Domácim, ale aj návštevníkom ponúka všetko, čo si len dokážu, ale aj nedokážu predstaviť. Ciest po ktorých sa vydať je teda mnoho. 

Historická časť Balat bola v minulosti centrum Židov, Grékov a Arménov.
Historická časť Balat bola v minulosti centrum Židov, Grékov a Arménov. (zdroj: Martin Pavelka)

Istanbul je pohlcujúca metropola so 16 miliónmi obyvateľov. Pravidelné výlety mimo mesta sú teda potrebné.

Kappadokia. Únik z Istanbulu je nedomysliteľnou súčasťou psychohygieny.
Kappadokia. Únik z Istanbulu je nedomysliteľnou súčasťou psychohygieny. (zdroj: Martin Pavelka)

. . .

Moje vyslanie v Turecku je realizované v rámci iniciatívy EU Aid Volunteers a financované zo zdrojov Európskej komisie a SlovakAid.

Obrázok blogu
(zdroj: . . . )
Skryť Zatvoriť reklamu