Lacná poistka, aká paráda...

Pri svojej práci sa stretávam s častou situáciou - klienti sa mi radi chvália, akú dobre lacnú poistku majú, málo platia a už toľké roky. Škoda takú vôbec ukončiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Väčšinou však už pri prvom pohľade je zrejmé, že danú poistku uzatvárali z dvoch najčastejších dôvodov.

Prvý dôvod je ten, že sa stretli s klasickým predajcom poistiek, ktorý mal na zreteli len svoju províziu. A keďže primeranú poistku by klient neakceptoval bez zodpovednej starostlivosti, tak mu predá aspoň lacnú. Aby niečo predal. Čokoľvek, keď neprší, aspoň kvapká.

Druhý dôvod je ten, že klient už mnoho rokov neaktualizoval poistné sumy v poistke. A tak poistná suma, ktorá v dobe založenia zmluvy bola správne nastavená, počas rokov strácala vplyvom inflácie na hodnote. Nie tak dávno sme si za 1.000.000,- korún mohli kúpiť viacizbový byt a dnes si za takú sumu v eurách kúpime sotva garsónku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aké riziko hrozí klientovi, ktorý má takúto poistku? Žiadne, ale to platí len do momentu, keď sa niečo stane.

Je večer a manželka čaká, kedy príde manžel domov. Deti už spia, dnes ich otec už neuvidí sa hrať. Blíži sa polnoc a manželka si nervózne líha do postele. Manžel nedvíha telefón, rodinný známy tvrdí, že odchádzali z práce spolu o šiestej. Kde je? Zrazu telefón. Netrpezlivá manželka ho rýchlo zdvihne, počúva, jej pery chcú niečo povedať, ale z hrdla jej nevyjde ani hlások... telefón padá z ruky a manželka ostáva šokovane sedieť na posteli.

Na druhej strane telefonátu policajný dôstojník odkladá telefón a chytá si hlavu do dlaní...

SkryťVypnúť reklamu

 

 

 

Už sa Vám niekedy stalo, že sa Vám nešťastie prihovorilo dopredu a varovalo Vás? „Vážený pán XY chcem sa Vám ohlásiť, že Vás o štrnásť dní stretnem na ulici a zlomím Vám nohu. Tento úraz si bude vyžadovať polročnú PN a dvojročnú rehabilitáciu. O dvadsať rokov budete musieť podstúpiť výmenu opotrebovaného bedrového kĺbu. Prosím potvrďte mi prijatie tejto správy, zabezpečte si všetko potrebné v práci a prajem Vám príjemnú haváriu.“

Ráno manželka odviezla deti do škôlky a prišla do nemocnice na identifikáciu. Celú noc verila, že to sa len policajt pomýlil, ale teraz zhasla nádej. Namiesto dovolenky, treba vyriešiť záležitosti okolo pohrebu, vdovského a sirotského. Namiesto večernej grilovačky – kar.

SkryťVypnúť reklamu

 

 

 

Každého z nás napadne – peniaze nie sú v takejto ťažkej chvíli dôležité. A je to pravda, nie sú dôležité, ani táto rodina ich nerieši. Až do momentu, kým nepríde úhrada hypotekárnej splátky, nájomného, stravného v školskej jedálni a ďalších neodkladných výdavkov. Ťažko skúšaná rodina, ktorá sa spamätáva zo straty milovaného človeka, zrazu nemá dostatok finančných prostriedkov na to, aby pokryla všetky výdavky, ktoré doteraz mohli bežne platiť. A vtedy prichádza rad na poistku.

Manželka sedí pred zamestnankyňou poisťovne a nechce veriť vlastným ušiam. Pre istotu sa ešte raz pýta „Čo to znamená?“ „Viete pani, Váš manžel má u nás založenú životnú poistku, ale táto poistka má nastavené veľmi nízke poistné sumy. A ako sama hovoríte, poistné krytie nepostačuje na pokrytie Vašich životných nákladov.“ „A čo sa s tým dá spraviť?“ potichu sa pýta manželka. „Žiaľ, je mi to veľmi ľúto, ale v tejto dobe už nič.“

SkryťVypnúť reklamu

 

 

 

Poistenie je produkt, ktorý využijete maximálne jeden krát. Ale klient si poistením kupuje istotu, že ak sa niečo stane, tak jeho záväzky preberie niekto silnejší. Istotu, že ak sa Vám, ako živiteľovi rodiny niečo stane, tak nebudete musieť urýchlene riešiť sťahovanie do menšieho bytu, pretože nezvládate splácať hypotéku na dom. Istotu, že Vaša polovička nebude musieť ihneď hľadať zamestnanie, aby dokázala uživiť rodinu. Istotu, že deti môžu doštudovať na škole, ktorá ich baví, aj keď je to škola na opačnom konci republiky.

Naozaj je táto istota taká nezaujímavá, že nám stojí za to ušetriť pár eur? Naozaj nám tak málo záleží na našich blízkych, že ich chceme vystaviť žiaľu a ešte aj finančným problémom?

A Vy? Ako ste na tom Vy? Už ste rozmýšľali o svojej poistke? Na čo ste pri tom mysleli - ako ušetriť alebo ako byť dostatočne krytý? Uvažovali ste komu tá poistka má hlavne slúžiť?

Možno je najvyšší čas obrátiť sa na niekoho skúseného a nechať si skontrolovať svoje zmluvy. Pretože nešťastie nechodí po horách...

Martin Pavlásek

Martin Pavlásek

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Čo ste si ako deti dosadili do vety: "Až raz budem veľký/veľká, tak si kúpim ..." Aj ste si to už splnili? Ak nie, čo Vám k tomu chýbalo? Peniaze, odhodlanie, správny nápad...?Už 3 roky učím ľudí ako prekonať prekážky a začať si plniť sny. Stačí ma kontaktovať a Váš sen začnete žiť.www.ekonomickylekar.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu