Národný park Amboseli

Národný park Amboseli je jeden z najznámejších a najnavštevovanejších národných parkov v Afrike. Nič Vám názov nehovorí? Myslím, že panoráma parku Vám bude známa. O parku a zvieratkách v tomto fotoreporte.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Budík zvoní. Je okolo 5:00 hodín ráno. Nechce sa mi spod deky, je zima. Sakra, však som v centrálnej Afrike a vonku je strašná kosa. Vyleziem a pozriem von. Červenajúca obloha ma naštartuje. Na štvrtý pokus a mi podarí prebrať manželku. Schmatnem fotoaparát, ktorý mam už pripravený z predošlého dňa na ranné fotenie a utekám na vyhliadku s krásnou scenériou, ktorej dominuje Kilimandžáro. Slniečko sa derie a zasnežený vrchol sa kúsok červená. O pár minú slniečko už naplno vyjde a osvetľuje krajinu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vychádza slniečko nad Kilimandžárom
Vychádza slniečko nad Kilimandžárom (zdroj: Martin Sipták)
Vrchol je úžasný.
Vrchol je úžasný. (zdroj: Martin Sipták)

Kilimandžáro parádne vidno, večer ho nebolo skoro vidieť. Predstavujem si ako práve dosiahlo pár horolezcov vrchol . Nabudený krásnym ránom sa teším už na zvieratá. Raňajky sú rýchle. Prežijeme aj pár otravným Masajov pri vstupe do parku a už sme v parku. Hneď nás uvíta stádo tradičných zebier, nasledujú pštrosy, antilopy, dokonca aj hyena a pár žiráf.

Prve zvieratka v NP Amboseli
Prve zvieratka v NP Amboseli (zdroj: Martin Sipták)
NP Amboseli
NP Amboseli (zdroj: Martin Sipták)
Ranný lov.
Ranný lov. (zdroj: Martin Sipták)

Vozíme sa parkom a fotografujem. Svetlo je parádne aj keď slnko stúpa veľmi rýchlo. Na začiatok nás privíta aj lev a hneď so svojou korisťou. Vyčerpaný leží a mi zastavíme hneď vedľa neho. Dýcha a stráži svojho uloveného pakoňa. Neskutočný pohľad. Časom prídu aj ďalšie autá a to je znamenie ísť ďalej. 

SkryťVypnúť reklamu
Unavený lev s pakoňom
Unavený lev s pakoňom (zdroj: Martin Sipták)
Scenéria je úžasná
Scenéria je úžasná (zdroj: Martin Sipták)

Cestu nám spríjemňujú tradičné zvieratá. V diaľke však vidíme slony. Kúpu sa a čvachtajú vo vode a bahne. Nájdeme dobré miesto s dobrým svetlom a ja sa pustím do fotografovania. Časom však prestanem fotografovať a len si užívam scenériu. Slony a Kilimandžáro, slony a voda, slony a bahno. Slonov sa neviem nabažiť. Sú strašne veľké a kly majú obrovské. Tu sa nachádzajú jedny z najväčších slonov v Keni a Tanzánii.

Slony a Kilimandžáro. Čistý Gýč
Slony a Kilimandžáro. Čistý Gýč (zdroj: Martin Sipták)
Boj začína
Boj začína (zdroj: Martin Sipták)
...boj pokračuje...
...boj pokračuje... (zdroj: Martin Sipták)
...a uzmiernenie...
...a uzmiernenie... (zdroj: Martin Sipták)
Nie je nad dobrú bahennú kúpel.
Nie je nad dobrú bahennú kúpel. (zdroj: Martin Sipták)
A čo takto si tam rovno ľahnúť?
A čo takto si tam rovno ľahnúť? (zdroj: Martin Sipták)

Základné informácie

Národný park Amboseli patrí medzi menšie národné parky v Afrike, avšak kvôli jeho výhľadom na Kilimandžáro a relatívne veľkou hustotou zvierat patrí medzi tie najviac navštevované v Afrike.

Jeho rozloha je 392 km2 (pre porovnanie NP Malá Fatra má rozlohu 226km2) avšak celý ekosystém zaberá 3000km2. Ten však nie je chránený. Nachádzajú sa tu všetky známe zvieratá Africkej fauny. V parku je veľký počet slonov asi 900, čo je na takú malú rozlohu veľký počet.

A trochu sa poobhadzovať
A trochu sa poobhadzovať (zdroj: Martin Sipták)
Obrázok blogu
(zdroj: Martin Sipták)

Slonov bolo dosť. Ide sa ďalej. Kocháme sa krajinou, zvieratkami, a robíme krátke zastávky. Hľadám čo najlepšiu kompozíciu pre záber. Je však čoraz teplejšie a zvieratá čoraz lenivejšie. Z extrému do extrému. Ako bolo ráno zima, teraz si to vynahradzujeme teplom. Vzduch sa už v diaľke vlní a fotky sú čoraz vyblednuté. Je čas odložiť fotoaparát a oddychovať.

SkryťVypnúť reklamu
v NP Amboseli sa aj prvý krát stretneme s koňami.
v NP Amboseli sa aj prvý krát stretneme s koňami. (zdroj: Martin Sipták)
Nechýbajú ani opice.
Nechýbajú ani opice. (zdroj: Martin Sipták)
Hyeny
Hyeny (zdroj: Martin Sipták)
Aj operené obecenstvo je fascinujúce.
Aj operené obecenstvo je fascinujúce. (zdroj: Martin Sipták)
Hrochy schovávajúce sa vo vode.
Hrochy schovávajúce sa vo vode. (zdroj: Martin Sipták)
A zase hroch. Ten žerie trávu pri starom hoteli uprostred parku.
A zase hroch. Ten žerie trávu pri starom hoteli uprostred parku. (zdroj: Martin Sipták)
Aj toto je príroda...
Aj toto je príroda... (zdroj: Martin Sipták)
Letka vzlietla.
Letka vzlietla. (zdroj: Martin Sipták)

Jedno z miest kde sa dá vystúpiť z auta a prejsť sa je Noomotio Observation Point. Vyvýšené miesto uprostred parku kde je krásny výhľad na krajinu. Vidno pekne jednotlivé stáda zvierat, samozrejme tie blízko nás. Niečo prejeme, oddýchneme si.

Z vrchu je perfektný výhľad. Vpravo dole pasúce sa hrochy.
Z vrchu je perfektný výhľad. Vpravo dole pasúce sa hrochy. (zdroj: Martin Sipták)

Naša cesta pomaly končí a pomaly sa vraciame naspať do kempu. Cestu sa zastavíme na mieste, kde ráno lev ulovil pakoňa. Lev tu už nie je ale kosti ohlodávajú supy. Príroda to má veľmi dobre zariadené a všetko vidíme na vlastné oči, čo človek vidí len v dokumentárnych filmoch.

Supy
Supy (zdroj: Martin Sipták)
Príroda to má zariadené perfektne
Príroda to má zariadené perfektne (zdroj: Martin Sipták)

Večer ešte navštívime znovu vyhliadku odkiaľ som ráno fotografoval Kilimandžáro. Je tu malé napájadlo a prídu sa napiť zvieratá, predovšetkým zebry. Sledujú nás a hneď ako sa pohneme spozornejú. Krásny deň za nami. Zajtra navštívime park znovu, škoda, že len na pol dňa, túto krásu by človek sledoval stále. Vy ju prežite aspoň na fotografiách.

SkryťVypnúť reklamu
Zebry večer na napájadle.
Zebry večer na napájadle. (zdroj: Martin Sipták)
Obrázok blogu
(zdroj: Martin Sipták)

Použitá fotografická technika: 
Fotoaparát: Fujifilm X-Pro2
Objektívy: Fujinon XF 100-400 F/4.5-5.6 R LM OIS WR, Fujinon XF 50-140mm f/2,8 R LM OIS WR, Fujinon XF 10-24mm f/4 R OIS

Martin Sipták

Martin Sipták

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  33x

Som mladý človek, ktorý miluje cestovanie a spoznávanie. Kedysi som sa nazýval turistom, teraz sa odvážim nazvať len "spoznávateľom". Pri potuľkách sa snažím fotografovať, a tak zaznamenať krásu, momenty a dej okolo mňa. Fotografovanie je pre mňa obrovský relax a úplne som mu prepadol a je tomu už viac ako 10 rokov.Na svojom blogu sa budem snažiť priniesť vám ľahké príspevky, s väčším množstvom fotografií a menej slovíčkami, ktoré vám rozšíria obzory a urobia deň krajší. Zoznam autorových rubrík:  FotografovanieZábavaCestovanieSkúsenostiSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
SkryťZatvoriť reklamu