Recenzia UV filtra NiSi UHD UV for Fujifilm X100V

Najlepší UV filter, aký môžete kúpiť na fotoaparáty Fujifilm rady X100. To je NiSi UHD UV for FUJI X100V. O tomto UV filtri v recenzii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Fotoaparáty Fujifilm rady X100 sú veľmi špecifické a to prináša so sebou aj množstvo špecifického príslušenstva a samozrejme nič typické a univerzálne. Budem sa asi viackrát opakovať, ale tieto „foťáky“ sú naozaj niečo „špeci“. Veď posúďte sami, už len tradičný ochranný UV filter tak ľahko na fotoaparáty Fujifilm rady X100 nedáte.

NiSi UHD UV For Fujifilm X100V
NiSi UHD UV For Fujifilm X100V (zdroj: Martin Sipták)

Ale, ako s hovorí na každý problém sa riešenie nájde. V tomto prípade ide o výrobcu filtrov NiSi, ktorý našiel elegantný spôsob v podobe UV filtra NiSi UHD UV for FUJI X100V. Poďme na to od začiatku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
NiSi UHD UV For Fujifilm X100V
NiSi UHD UV For Fujifilm X100V (zdroj: Martin Sipták)

Ak chcete použiť tradičný kruhový filter na fotoaparáty Fujifilm rady X100 musíte si kúpiť adaptačný krúžok AR-X100 v cene okolo 40 eur. Na adaptačný krúžok už môžete nasadiť akýkoľvek filter napríklad aj originálny UV filter od Fujifilmu PRF-49 v cene 60 eur. Za celú zostavu dáte bezmála 100 eur. Tu prichádza na scénu NiSi, ktorý Vám za cenu necelých 40 eur ponúka lepšie riešenie. Nebudete potrebovať žiadny redukčný krúžok, stačí len odkrútiť predný ochranný krúžok spred objektívu a môžete našróbovať recenzovaný UV filter.

NiSi UHD UV For Fujifilm X100V
NiSi UHD UV For Fujifilm X100V (zdroj: Martin Sipták)

Filter sa predáva v dvoch farebných prevedeniach, v klasickej čiernej a štýlovej striebornej. Keďže môj fotoaparát je strieborný voľba padla na strieborný filter. Výrobca píše, že je v prípade modelu X100V zabezpečená už celková odolnosť fotoaparátu proti poveternostným vplyvom. Tú ste predtým mohli dosiahnuť len dvojicou adaptačný krúžok AR-X100 a UV filter od Fujifilmu PRF-49. U najnovšieho modelu X100V na UV filter nasadíte aj krytku objektívu. Na starších modeloch som to nemal možnosť vyskúšať, ale podľa informácií sa krytka zo starších modelov nedá nasadiť. Ak máte starší model fotoaparátu rady X100 odporúčam dokúpiť aj najnovšiu krytku.

SkryťVypnúť reklamu
NiSi UHD UV For Fujifilm X100V
NiSi UHD UV For Fujifilm X100V (zdroj: Martin SIpták)

Filter je vyrobený z optického skla a má viac ochranných vrstiev. Obruč je z hliníka, údajne leteckého štandardu. Pri návrhu filtra sa NiSi pokúsil zohľadniť vzhľad fotoaparátu. Je pravda, že filter nijak neuberá na atraktívnosti fotoaparátu Fujifilm X100V (a starších modelov), ale predsa len je fotoaparát bez filtra krajší. Možno je to vec zvyku.

A ako sa správa filter? Absolútne skvelo. Počas fotenia som nezaznamenal žiadny pokles kvality. Filter si plní svoju funkciu ochrany objektívu a v žiadnom prípade neznižuje kvalitu fotografie. Pokiaľ je filter nekvalitný prejaví sa to na fotografiách z blízka. Tu som nezaznamenal vôbec rozdiel medzi tým, či som mal filter nasadený alebo nie. Porovnanie je na priložených fotografiách.

SkryťVypnúť reklamu

A čo protisvetlo? V prípade fotenia v protisvetle nevznikajú väčšie artefakty aké produkuje samotný objektív. Občas som mal pocit, že fotky majú menej artefaktov ako bez filtra, ale naozaj je to len pocit. Porovnanie je na priložených fotografiách.

Záver

NiSi UHD UV for FUJI X100V je najlepší UV filter aký môžete kúpiť na fotoaparáty Fujfilm rady X100. Obraz žiadnym spôsobom nedegraduje. Vo všetkých situáciách sa správal výborne. Na najnovšom modely je zabezpečená úplná odolnosť proti poveternostným vplyvom. Jediná vec, ktorá mňa osobne mrzí, je fakt, že na staršie modely fotoaparátov Fujifilm rady X100 nepasuje originálna krytka objektívu. Atraktívna cena pod 40 eur poteší.

SkryťVypnúť reklamu

Filter kúpite napríklad u distribútora NiSi photonet.sk.

NiSi UHD UV for Fujifilm X100V
NiSi UHD UV for Fujifilm X100V (zdroj: Martin Sipták)

Výhody

  • Super cena

  • Kvalitné prevedenie

  • Vysoká optická kvalita

  • Netreba žiadne redukcie na použitie filtra

Nevýhody

  • Na staršie modely nepasuje krytka objektívu

Martin Sipták

Martin Sipták

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  33x

Som mladý človek, ktorý miluje cestovanie a spoznávanie. Kedysi som sa nazýval turistom, teraz sa odvážim nazvať len "spoznávateľom". Pri potuľkách sa snažím fotografovať, a tak zaznamenať krásu, momenty a dej okolo mňa. Fotografovanie je pre mňa obrovský relax a úplne som mu prepadol a je tomu už viac ako 10 rokov.Na svojom blogu sa budem snažiť priniesť vám ľahké príspevky, s väčším množstvom fotografií a menej slovíčkami, ktoré vám rozšíria obzory a urobia deň krajší. Zoznam autorových rubrík:  FotografovanieZábavaCestovanieSkúsenostiSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu