Ráno sa stretáme na Bratislavskej hlavnej stanici, kde nasadáme na rýchlik smer Púchov. Kupé je prázdne celý čas našej cesty. Ešte si kupujeme ranné pivečko, však všade čítam, aký je pitný režim dôležitý. Prichádzame do Púchova, kde čakáme na vynovenej autobusovej stanici na náš autobus. Kupujeme si lístky a už sedíme vo vyhriatom autobuse a pokračujeme až na konečnú, ktorou je obec Červený Kameň (361 m n. m., 10:00 hod.).

Pohostinstvo v obci Červený Kameň.

...z pohostinstva rovno na spoveď.
Nachádzame žltú značku, ktorá nás povedie až na Chmeľovú. Vonku je celkom sviežo, ale trasa čoskoro pokračuje lúkou strmým stúpaním a tak sa hneď zahrajeme. Počasie nie je nič moc, ale ja mám celkom rád takúto sychravú atmosféru.

Typické jesenné foto, nie?
Skoro celou našou dnešnou trasou prechádzajú dva náučné chodníky, takže ak máte čas a chuť čítať môžete sa niečo dozvedieť o okolitej flóre, faune a veľa ďalších zaujímavostí. Prechádzame popri novej drevenej chate s pekným výhľadom smerom na obec. Vedel by som si predstaviť tu mať takúto chatku mimo mesta.

Tam hore do tej hmly ideme...
Vchádzame do zalesnenej časti, kde sa povrch mení na ''koberec'' popadaného mokrého lístia. Pochmúrna hmlistá atmosféra a ticho vo mne navodzujú úplnú pohodu a kľud. Nemusím chodiť na najkrajšie hory, stačí byť jednoducho v prírode.

Pomaly začína prudšie stúpanie a z listového ''koberca'' je zrazu blatová, šmýkajúca sa ''podlaha''. Treba tu byť opatrní, nie žeby ste tu mohli spadnúť do hlbokej rokliny, ale šmyk dole kopcom by to bol celkom rýchly a dlhý. Vychádzame na čistinku, kde si treba dať pozor na odbočku doprava na ''Chmeľová, sedlo'' (830 m n. m., 11:30 hod.), hlavne v takomto hmlistom počasí by ste ju mohli ľahko prešvihnúť. Ja pre istotu vyťahujem GPS-ko a pozerám, kde približne sme a úspešne odbočku nachádzame. Odtiaľto je to už iba nejakú štvrť hodinku prudkým strmým stúpaním.

Pozor, šmýka sa!
Po ceste si všímam, že pôda a kamene majú zrazu červené sfarbenie, ktoré je, ako som sa dozvedel, vďaka vysokému obsahu rôznych zlúčenín železa, aj preto názov obce Červený Kameň. Prichádzame ku uzamknutej chatke a k vrcholovému kameňu (925 m n. m., 11:45 hod.).

Tak a sme hore.

Vrcholový kameň.

Žeby ja?
Výhľad si dnes síce bohužiaľ neužijeme, ale aj tak mám dobrý pocit z úspešného výstupu. Na vrchole začalo trošku viac fúkať, tak sa s brachom ukrývame na záveternú stranu chatky a dávame si niečo pod zub a samozrejme aj niečo na zahriatie, tentokrát som zobral malú fľašku čučoriedkovice, bola dobrá. Po ľahkom obedíku sa treba vrátiť späť na ''Chmeľová, sedlo''. Prudké klesanie a rozbahnený chodník zostrujú naše zmysli, ale snaha nespadnúť nieje úspešná a už sedíme na zemi. Netreba sa nikam ponáhľať a opatrne ''zbehnúť'' dole. Zo sedla pokračujeme až na parkovisko pri chate Vršatec (727 m n. m., 12:37 hod.), kde stretáme prvých ľudí od začiatku nášho výletu, čo sa dalo aj vďaka počasiu očakávať. Odtiaľto sa pokračuje po modrej značke asfaltkou. Po ceste si ešte vybehneme pozrieť zrúcaninu hradu Vršatec, ktorého počiatky sa datujú už od polovice 13. storočia, kedy bola na najvyššom bode brala postavená strážna veža. Hrad patrí na Slovensku medzi najvyššie položené.

Tamto v hmle je zrúcanina hradu Vršatec.

Na tabuli je popísaný aký prekrásny výhľad je z tohoto miesta a čo všetko môžete vidieť...

...a tu je spomínaný výhľad. :-)
Cez obec Vršatské Podhradie pokračujem po modrej až na sedlo Chotúč (620 m n. m., 13:35 hod.), odkiaľ je možnosť pokračovať naspäť do obce Červený Kameň alebo, ako mi, smer Pruské.

Sedlo Chotúč. Rovno sa vrátite do obce Červený Kameň, ale mi pokračujeme do prava...
Lesnou cestou prechádzame lesom, kde s brachom otvárame tému koniec sveta, ale keďže tento blog píšem v noci 24. decembra, tak sme mali asi zbytočné ''obavy''. Z lesa vychádzame na rozsiahle lúky, tu by sa ale páslo, mňam...:-) Po trase si čítame zaujímavosti na informačných tabuliach náučného chodníka.



Rozsiahle lúky.
Zatiaľ sme počas tohoto výletu značku nestratili, čo sa mi zdá byť dosť úspech, nakoľko posledných niekoľko výletov sa mi ju vždy stratiť podarilo, ale asi tento bude výnimkou. No, spomínaj čerta, zelená značka obec Tuchyňa obchádza, ale mi sa práve nachádzame pri tabuli oznamujúcu začiatok obce. Už som sa zľakol, že dnes neodbočíme z trasy.

Hmmm, tadiaľto zelená nevedie...
Po ceste by to bola do Pruského veľká obchádzka a tak hľadáme nejakú odbočku vychádzajúcu späť do lesa. A sme späť, prechádzame priamo cez lúku až k malej kalvárií. Krátka prestávočka, niečo pod zub a môžeme pokračovať. Za kopcom už vidím náš ďalší cieľ, obec Pruské. Prechádzame cez obec a začína sa celkom rýchlo stmievať. Od železničnej zastávky (245 m n. m., 15:55 hod.) musíme ešte pokračovať asi štyri kilometre po celkom frekventovanej ceste a keďže som si nezbalil čelovku, treba byť opatrní, lebo v tmavom oblečení vás vodiči uvidia na poslednú chvíľu.

Železničná zastávka v Pruskom. Ešte štyri kilometre a sme v cieli.
Svižnejším krokom prechádzame nadjazdom nad diaľnicou a vchádzame do mesta Ilava. Už v úplnej tme ideme cez most, v diaľke vidno nechválne známu Ilavskú väznicu a onedlho križujeme koľajnice, čo je dobrým znamením, že ideme správnym smerom k nášmu koncovému bodu, ktorým je železničná stanica v Ilave (240 m n. m., 16:50 hod.).

Večerná romantika v Ilave. Ilavská väznica.
Máme ešte čas, tak si ešte zbehneme do miestneho pohostinstva, kde sa nás pravdepodobne stály zákazník, čo usudzujem z jeho podnapitého stavu pýta, či sme bratia. Vnímanie má ešte celkom dobré... Preplneným vlakom, samozrejme postojačky sa vraciame do Bratislavy, kde ešte asi hodinu čakám na autobus, nakoľko sú všetky preplnené, však to poznáte, je nedeľa a sťahovanie národa je v plnom prúde. Rozlúčim sa s brachom a konečne sedím v autobuse. Bol to celkom fajn výlet a už sa teším na budúci, keď už bude aj dostatok snehu, pretože zimnú turistiku mám veľmi rád.
Hlavné trasové body:
1. Červený Kameň (361 m n .m., 10:00 hod.)
2. CHMEĽOVÁ (925 m n. m., 11:45 hod.)
3. Pruské (245 m n. m., 15:55 hod.)
4. Ilava, žel. stanica (240 m n .m., 16:50 hod.)
Info:
*vrch: Chmeľová, 925 m n. m.
*miesto: Slovensko, Biele Karpaty
*dátum: 18.11.2012
*typ turistiky: pešia
*kto išiel: Peter Slama, Martin Slama
*trasa: Červený Kameň (361 m n .m., žltá zn.) -> Chmeľová, sedlo (835 m n. m., žltá zn.) -> CHMEĽOVÁ (925 m n. m., žltá zn.) -> Chmeľová, sedlo (835 m n. m., žltá zn.) -> Vršatec, chata (727 m n. m., modrá zn.) -> Vršatské Podhradie (650 m n. m., modrá zn.) -> Sedlo Chotuč (620 m n .m., zelená zn.) -> Pruské (245 m n .m., asfaltka) -> Ilava, žel. stanica (240 m n .m.)
*dĺžka trasy:
Červený Kameň -> CHMEĽOVÁ: 4 km
CHMEĽOVÁ -> Ilava, žel. Stanica: 17,6 km
spolu: 21,6 km
*čas (z toho prestávky):
Červený Kameň -> CHMEĽOVÁ: 1:45 hod.
CHMEĽOVÁ -> Ilava, žel. Stanica: 5:05 hod.
spolu: 6:50 hod. (70 min.)
*prevýšenie // priemerná rýchlosť stúpania a klesania:
Červený Kameň -> CHMEĽOVÁ: +609 m / -45 m // +540 m/h / -240 m/h
CHMEĽOVÁ -> Ilava, žel. Stanica: +212 m / -897 m // +420 m/h / -480 m/h
spolu: +821 m / -942 m // +480 m/h / -420 m/h
*min. a max. nadmorská výška:
240 m n. m. (Ilava, žel. stanica) / 925 m n. m. (CHMEĽOVÁ)
*občerstvenie a voda: pohostinstvá v obciach, cez ktoré trasa prechádza
*východ a západ slnka: 6:59 hod. / 16:01 hod.
*počasie: 2 °C (Chmeľová, 925 m n. m.), zamračené, hmla, slabý k vrcholu silnejúci vietor
*doprava:
Tam: Bratislava, hl. stanica -> Púchov (ŽSR) -> Červený Kameň (SAD)
Späť: Ilava, žel. stanica -> Bratislava, hl. stanica (ŽSR)
*obtiažnosť: vhodné pre každého turistu aspoň s priemernou kondíciou
*mapa: Biele Karpaty · Trenčín (VKÚ Harmanec, č. 107, 1:50 000)
*užitočné internet. stránky: wunderground.com, shmu.sk (počasie), map24.com (automapa), turistickamapa.sk (turistická mapa)
*merania (prevýšenie, rýchlosť stúpania/klesania, čas): Tissot T-Touch Expert
text / foto: Martin Slama