Vrch Skala (502 m n. m.) pri Lozorne /cyklo/

Miesto: Slovensko, Malé Kapraty; Dátum: 21.08.2010; Kto išiel: ja (Maťo); Trasa: Karlova Ves - Malinský vrch - Pod Dračím hrádkom - Košarisko -  Skala - Lintavy-Červený domček - Stupava - Karlova Ves (podrobný rozpis trasy je pod článkom); Dĺžka: 61,5 km; Trvanie: 6:30 hod. (prestávky - 60 min.); Prevýšenie: +1330 m / -1330 m; Minimálna / maximálna nadmorská výška: 145 m n. m. (BA - Patrónka) / 502 m n. m. (Skala); Obtiažnosť: vhodné pre cyklistu s dobrou kondíciou (prudšie stúpania, prevýšenie, dĺžka výletu); Ubytovanie: ---; Občerstvenie/voda: možnosť občerstvenia sa na Železnej studienke, na Košarisku a v dedinách cez ktoré sa išlo, niekoľko prameňov od Patrónky na Malinský vrch; Mapa: Malé Karpaty - Bratislava (VKÚ Harmanec, č.127, 1:50 000) ; Doprava: bicykel; Uzitočné internet. stránky: wunderground.com / shmu.sk (info o počasí), turistickamapa.sk (turist. mapa)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V piatok 20.8.2010 som rozmýšľal, ako strávim víkend. Už dlhší čas som uvažoval o cyklovýlete na Záhorí. Na stránke geocaching.sk pozeral nejaké kešky v okolí Lozorna. Do oka mi padla keška s názvom "Skala". Tak sa nazýva aj vrch, na ktorom sa nachádza. Takže cieľ bol určený, ešte si pozrieť približnú trasu a môžeme vyraziť.

Pôvodne som si chcel v sobotu privstať, ale nejak sa mi to nepodarilo, tak z Karlovky vyrážam až okolo 10-tej. Na Železnej studienke sa v tento deň koná cyklomaratón Kelly's Greenbike Tour. Našťastie ešte asi nezačal, takže som nemusel kľučkovať medzi desiatkami cyklistov. Pokračujem po asfaltke okolo lanovky Snežienka smerom na Biely kríž. Pri vojenskej budove, ktorú ešte dávnejšie strážili vojaci a turistickej tabuľke s názvom "U Slivu" odbáčam doľava. Po pár metroch šlapania trošku strmším kopcom mi začne praskať v pedále. Každú otočku zaznie nepríjemné prasknutie, na ktoré sa stále sústredím. Čím ďalej tým je to hlasnejšie, tak som sa už zmieril s tým, že si výlet asi skrátim. Našťastie asi po kilometri šlapania to prestane, takže výlet môže pokračovať bez zmeny.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri Malinskom vrchu sa napojím na žltú značku, ktorá pokračuje ďalej lesnou cestou. Kde sa vzali, tu sa vzali z pravej strany si to frčí na bikoch päť cyklistov. To je známka toho, že cyklomaratón sa už začal. Nechcem sa im zbytočne pliesť pod „nohy" tak pokračujem rovno mimo značky po lesnej ceste prudším stúpaním a onedlho sa napájam na modrú. Pri Bystrickom znova stretám cyklistov. Odtiaľ chcem pokračovať po zelenej na "Pod Dračím hrádkom", ale značku sa mi nejak nedarí nájsť. Popadané stromy urobili svoje, tak som to rezol krížom cez les smerom na severozápad. Po päťsto metroch predierania sa lesom narážam na modrú značku po ktorej pokračujem doprava. Zo začiatku to ešte zvládam na biku, ale po chvíli to už neriskujem, lebo trasa ide strmým klesaní a pri pokračovaní na biku by sa tu môj výlet istotne skončil niekde medzi stromami. Prichádzam na lúku a zdravím sa s rodinkou, kde asi otec práve rozkladá stan a ženská časť niečo dobrého opeká na ohni. Po osviežení mojich nôh pri prechode potoka (nachádza sa tu aj mostík, ktorý som si potom všimol :-) ) vychádzam na asfaltku smerujúcu buď doprava na Biely kríž alebo doľava do Borinky.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Krása Malých Karpát.

Od "Pod Dračím hrádkom" pokračujem kúsok smer Borinka, kde po pravej strane uvidím strmý kopec. Pozerám do mapy a na stromy...hľadám žltú značku a pevne dúfam, že nebudem musieť šlapať na biku do tohto kopca. Ale ako sa ukázalo, trasa pokračuje tadiaľto. Vyšlapať ho je dosť aj keď idem pešo a nie ešte na biku. No čo už...trošku telocviku nezaškodí. Bez dobrého dezénu by sa to asi nedalo. Podarilo sa. Po pár oddychových prestávkach pokračujem ďalej miernym stúpaním až ku "Kozlisko, rázcestie". Odbáčam smer "Košarisko" po červenej a prechádzam cez "Staré Hájne". Príjemná lesná cesta zo striedajúcim sa klesaním a stúpaním ma privedie k už spomínanému Košarisku. Tu som nebol už ani nepamätám. Kto chce môže sa tu nedaľeko občerstviť v príjemnej krčmičke. Kúpalisko, ktoré sa tu nachádza už má svoje najlepšie roky asi za sebou. Neviem, či je ešte v prevádzke, ale hodiť sa do neho v takomto letnom počasí by nebolo od veci. No, teraz by to asi bolelo, kedže v ňom nebola voda. :-) Po chvíľke spomínania na časy minulé sa vydávam ďalej po asfaltke, ktorou by som sa dostal až do Lozorna. Približne po kilometri šlapania vyťahujem mapu, na ktorej sa ale žltá značka, ktorá by sa mala odpojiť z asfaltky a pokračovať smerom na Skalu nenachádza. Preto vyťahujem GPS-ko, bez ktorého by som sa pri geocachingu neobišiel. Nemám najnovší typ, takže sa v ňom nenachádza turistická mapa ale aspoň približne viem, kde sa vrch "Skala" je. Pokračujem pomaly dole a po pravej strane vidím odbočku na lesnú cestu smerujúcu stúpaním do lesa. No po pár metroch sa nádejná lesná cesta stáča doprava, takže sa vraciam na asfaltku a pokračujem ďalej dole. A tu "narážam" po pravej strane na žltú značku ktorá pokračuje cez zelené pastviny až do lesa. Po ceste znovu stretávam nejakú stanujúcu rodinku...dúfam, že aj ja budem takto s mojou rodinkou tráviť voľný čas..., ale to je otázka ďalekej budúcnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Vstupujem do lesa a prichádzam ku bráne, ktorá oddeľuje asi vojenskú oblasť Záhorie od verejne prístupnej. Pokračujem doľava prudkým kopcom a strácam žltú značku. Pozriem na GPS-ko a vidím, že sa ku Skale približujem, tak pokračujem ďalej po ceste bez značky.

Obrázok blogu

Šlapeme, šlapeme...

Z diaľky počuť nahlas pustené rádio a krik. Vychádzam na kopec a vidím tancujúcu mládež okolo auta. Aj toto je možnosť, ako ísť do prírody...:-) Prichádzam ku plotu, kde opäť žltú značku nachádzam a pokračujem popri ňom. Odporúčam mať na tejto trase dobré brzdy. Tie moje, ktoré som sa už mesiac chystal vymeniť veľmi nebrzdia, tak idem radšej dole kopcom po svojich. A tu znova strácam značku (asi som slepý) a pokračujem ďalej po lesnej ceste. Na internete som čítal, že sem chodí menej turistov a môžete tu dosť často stretnúť stádo sŕn. Aj sa tak stalo. Asi 50 metrov predo mnou prebieha cez cestu približne 5 sŕn s mláďatami. Jednoducho krása. Onedlho vychádzam na upravenú lesnú cestu a vidím na strome celkom novú modrú značku. Skúšam kam ma zavedie a vydávam sa po nej. Odbáča doľava z lesnej cesty na turistický chodník a to už tuším, že vedie na Skalu. Pred sebou už vidím vrchol, na ktorom sa nachádza kríž. Výhľad je obmedzený okolitými stromami, ale aj tak je tu prekrásne. Počasie ideálne, okolo vás kľud, ticho...no čo si viac priať. Vyťahujem GPS-ko a hľadám, kde sa môže nachádzať keška pre ktorú som sem prišiel. Nakoniec ju nachádzam...moja prvá keška. :-) Pri kríži sa naobedujem, trošku si odpočiniem, pofotím pár záberov a pokračujem ďalej po žltej smer Lozorno.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Vrcholový kríž.

Obrázok blogu

Obmedzený, ale aj tak pekný výhľad zo Skaly.

Obrázok blogu

Dobre ukrytá keška na Skale.

Idem dolu kopcom a na počudovanie opäť strácam žltú značku :-). Nachádza sa tu toľko cestičiek, že je dosť obtiažne dávať pozor na biku na stromy, cestu a ešte aj pozerať, kde sa nachádza značka. Z lesa vychádzam na pastvinu a napájam sa pri vodnej nádrži Lipníky na asfaltku, z ktorej som na začiatku odbáčal na žltú značku.

Obrázok blogu

Bez slov...

Obrázok blogu

Šotolinová cesta vedúca ku vodnej nádrži Lipníky.

Chcem pokračovať ďalej po zelenej smer "Červený domček". Preto sa musím trošku vrátiť späť ako keby som chcel ísť na Košariská a po cca 200 metroch je vpravo žltá značka, ktorá by sa mala za chvíľku napojiť na zelenú. Šlapem do kopca popri plote a hore sa na ňu napájam. Stretám postarších cyklistov, ako si to ťahajú na bicykloch do kopca, akoby mali dvadsať rokov. Pozdravíme sa a pokračujeme každý svojou cestou. Po ceste k Červenému domčeku mám vyhliadnutú ďalšiu kešku s priam rajským názvom "Raj sŕn". Odbočil som z cesty trošku skôr, ako som mal a musím sa predierať doslova poľom pŕhľavy...moje nohy vyzerajú po chvíli ako po útoku tisícky komárov. Brnenie v nich pociťujem ešte aj po návrate domov. Prichádzam ku veľkému stromu, kde úspešne nachádzam kešku. Neďaleko stavia nejaký chlapík posed a trošku čudne sa na mňa pozerá, keď chodím okolo stromu a hľadám, kde môže byť tá keška ukrytá. Ďalej pokračujem ku Červenému domčeku, kde sa nachádza moja posledná dnešná keška. Úspech sa dostavil...nachádzam ju.

Obrázok blogu

Červený domček. Hmmm, prečo sa tak asi volá? :-)

Obrázok blogu

Aj tu som úspešne našiel kešku.


Vydávam sa po zelenej značke smerom do Stupavy, kde si v miestnom pohostinstve dávam zaslúženú kofolku. Už ma čaká iba "obľúbená" cesta po asfaltke až do Bratislavy a domov.

Lesy na Záhorí sú veľmi pekné a iste si tu ešte nejaký ten cyklovýlet spravím. Značenie je celkom na dobrej úrovni, takže zablúdiť by ste tu nemali. To napíšem ja, čo som tri krát stratil značku :-) .

ROZPIS TRASY: Korlova Ves -> Patrónka -> Železná studienka -> dolná stanica lanovky Snežienka -> U Slivu -> Malinský vrch -> Bystrické -> Pod Dračím hrádkom -> Kozlisko, rázc. -> Staré hájne -> Košarisko -> pokračovanie po asfaltke (smer Lozorno) -> napojenie sa na žltú značku -> SKALA -> vodná nádrž Lipníky -> Lintavy - Červený domček -> Pod Kamenným vŕškom -> Stupava -> Lamač -> Dúbravka -> Karlova Ves

foto / text: Martin Slama

Martin Slama

Martin Slama

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Skutočný priateľ s tebou veselo spieva, keď si na vrchole hory a ticho kráča po tvojom boku údolím. Zoznam autorových rubrík:  HikingCykloTravelTechnics

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu