Vzbúrenec (druhá kapitola)

14. MÁJ 2052 Chlapík v tmavom obleku sa usadil za mohutný drevený stôl a vyčkával. V pracovni sa okrem neho nachádzali ešte dvaja členovia ochranky. A pes. Chlapík mal pod očami tmavé kruhy, akoby toho za posledné noci moc nenaspal. Dve minúty a štyridsaťdva sekúnd predtým, než hodiny odbili desať, sa v dverách objavil muž, na ktorého všetci čakali. Teda až na psa a dvoch urastených členov ochranky. „Dobre ráno, pán prezident," vyriekol minister, usmial sa a odkráčal na druhú stranu miestnosti. Dvere za ním sa zatvorili.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

„Teší ma, že si si dal tú námahu prísť osobne, Viktor," odvetil prezident. „Túto párty som si nemohol nechať ujsť, najmä ak sa má riešiť niečo dôležité. Cez holograf by som si to tak neužil." Muž sa posadil na kreslo, z vnútorného vrecka svojej bundy vylovil cigaretu a vložil si ju do úst. „Ešte stále si závislý na tom svinstve zo starého sveta?" opýtal sa prezident a načiahol ruku k ministrovi. „Veľmi by ma zaujímalo, odkiaľ ich máš." Viktor z vrecka vytiahol ešte jednu cigaretu a podal ju prezidentovi. „Neveril by si, čo všetko zakázané sa dá zohnať na Kaptuse." Minister sa spupne usmial.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Kaptus mi ani nespomínaj. Už dlhšie mi saje krv. Skôr či neskôr sa budeme musieť týmto problémom začať zaoberať." Prezident vytiahol zo šuflíka starý zapaľovač v tvare zápalky, pripálil si a podal zapaľovač ministrovi.
„Vykašli sa na Kaptus. Pokiaľ je to svinstvo tam, nemusíš nič riešiť." Minister si poriadne potiahol a vzápätí vyfúkol hustý mrak dymu. „A nezabúdaj, že Kaptus mám na starosti ja."
„Viem, že máš ten ostrov na starosti, Viktor. Ale tvrdil si, že tam zavedieš poriadok," povedal prezident a diaľ si vychutnával krásno s príchuťou zakázaného ovocia.


„Snažím sa o to."
„Tak, že popíjaš alkohol s miestnymi, fajčíš bohviečo a spoznávaš každú jednu prostitútku na ostrove?"
Minister na okamih zvážnel. Táto otázka si vyžadovala uváženú odpoveď. Viac než uváženú. „Áno, presne tak." Následne, asi po dvoch sekundách ticha, kedy bolo počuť len hlasité dychčanie starého psa a škŕkanie v žalúdku jedného z členov ochranky, sa obaja začali z plného hrdla smiať.
„Keby som nebol prezidentom, už dávno robíš na Kaptuse prostitútku ty." Prezident pustil zvyšok cigarety do strieborného popolníka, ktorý sa pri dopade ohorku na jeho dno okamžite uzatvoril, zlikvidoval svoj obsah a otvoril sa dokonale čistý.
Viktor sa strojene zamyslel. „Teraz premýšľam, či by ma taká kariéra nebavila viac."
„Určite by si v tom bol dobrý," štipľavo poznamenal prezident a zaškeril sa. „Vždy si bol kurva."
Minister súhlasne prikývol a v tom sa z holografického telefónu položeného na okraji stola ozvalo hlasité pípnutie. Prezident stlačil na displeji telefónu zelený znak pre prijatie hovoru a z reproduktora sa ozval sladký hlas jeho mladučkej sekretárky Luny: „Pán prezident, všetci jedenásti ministri sú už pripojený."

Skryť Vypnúť reklamu


„Ďakujem, môžeš mi ich zapnúť." Prezident posunul popolník bližšie k ministrovi, ktorý si, ešte predtým, než sa svojej cigarety nadobro zbavil, posledný krát potiahol.
„Nechápem, prečo si tento zázrak zakázal," zašomral Viktor.
„No predsa, aby si mal pocit výnimočnosti." Prezident sa pousmial a zaregistroval prvého ministra, ktorý sa vo svojej zmenšenej holografickej podobe objavil v stredovom kruhu obrovitého stola.
„Dobrý deň, pán prezident," ozval sa Pierre Rmagnoli, mladý, len štyridsaťdvaročný minister obrany.
„Dobrý deň, Pierre." Prezident oslovoval ministrov výlučne menom, nie však preto, lebo si to ako prezident Spoločnej republiky nového sveta mohol dovoliť, ale preto, lebo priezviská niektorých jednoducho nedokázal vysloviť. Postupne sa v holografickej podobne začali zjavovať i ďalší ministri - Juan Arocho Ramos, Takeshi Yamamoto, Pascal Ratthé, Giorgio Scaglia, Henrik Ulstein, Bojang Magassouba, Rolf Ravilo, Nagezor Ilias, Anas Hasan a Piotr Winniczuk.

Skryť Vypnúť reklamu


„Rád vás všetkých vidím, páni ministri," vyriekol prezident. "Zvolal som toto zasadnutie, pretože musíme niečo závažné vyriešiť. Zaiste dobre viete, že počet obyvateľov našej planéty sa za posledné desaťročia rapídne zvýšil. Moji ľudia mi pred pár hodinami priniesli správu, kde sa píše, že pokiaľ tento rast v nasledujúcich dvadsiatich rokoch nezastavíme, osud našej planéty bude nadobro spečatený." Prezident riekol tieto nepriaznivé slová bez štipky emócií, akoby mu na jeho republike vôbec nezáležalo. Akoby mu bola úplne ukradnutá. No len ten, kto ho poznal aspoň tak dobre, ako jeho brat, dokázal vybadať znepokojenie v jeho hlase. Viktor sa odrazu túžil usmievať.

Skryť Vypnúť reklamu


„Chcete povedať, že nastane koniec sveta?" ozval sa minister Ulstein.
Prezident prikývol. „Presne tak. Nie však v takej podobe, ako si ho predstavujete vy."
„A v akej teda? Moja mizerná predstavivosť mi iný koniec sveta ponúknuť nedokáže."
„Henrik, už dnes sa ľudia sa zabíjajú kvôli potravinám. Skúste si predstaviť, čo nás čaká, keď sa počet obyvateľov zdvojnásobí." Prezident nečakal ani sekundu na reakcie ministrov a pokračoval: „Máme dopravné prostriedky s plnoautomatickým riadením a senzorom vzdialenosti, biosyntetické orgány a lieky prakticky na každú chorobu sveta. Ľudia skrátka prestali umierať."
„Tak postavíme viac umelých ostrovov," vyhŕkol zo seba minister Hasan a buchol päsťou o okraj stola, ktorý jeho holograf ešte stačil zachytiť.
„Blbosť!" zahučal Viktor. Všetci ministri sa v momente otočili o stoosemdesiat stupňov a pozreli na toho najmladšieho zo svojich radov.
Prezident prikývol. „Viktor má pravdu. Bolo by to iba dočasné riešenie."
„Čo teda navrhujete?" opýtal sa Anas Hasan a zvedavo pozrel na prezidenta.
„Možností je niekoľko a my sa musíme rozhodnúť pre tú najľudskejšiu a najúčinnejšiu z nich," odvetil prezident. Táto odpoveď v sebe ukrývala viac otáznikov než odpovedí a to netešilo takmer nikoho z prítomných. Takmer.


Prezidentovou pracovňou sa niekoľko dlhých sekúnd šíril iba zápach ticha, ktoré smrdelo každému zo zúčastnených, no len jeden mal odvahu toto nepríjemné ticho prerušiť.
„Myslím, že mám riešenie," ozval sa Viktor.
Minister Anas Hasan prevrátil očami a urobil to, čo väčšina ľudí v miestnosti - pozrel na Viktora. Nemal ho rád. Možno ho i nenávidel.
Viktor si v rýchlosti prezrel jedenásť holografických postavičiek, usmial sa a vyslovil svoj návrh na riešenie daného problému: „Regulovaná pôrodnosť."
Regulovaná pôrodnosť sa v minulosti už pár krát osvedčila, keď pomohla vyriešiť problém s preľudnením najmä v Čínskej ľudovej republike, zamyslel sa prezident, no zároveň si spomenul aj na to, ako regulácia prispela k zániku tejto krajiny.
„Dajte mi voľnú ruku, páni ministri, a sľubujem, že do roku dvetisícšesťdesiat tento problém vyriešim," vyhlásil Viktor sebavedome.


Prezident položil ruky na stôl a uprel zrak na Viktora. „Táto vec si vyžaduje veľmi citlivý prístup a ja si nemyslím, že by si to na starosť mal dostať práve ty."
Viktor pohľad prezidenta opätoval. „Citlivo sa to malo riešiť pred polstoročím. Dnes sú potrebné sparťanské opatrenia, pri ktorých sa ľudia nezmôžu ani na ten najmenší náznak vzbury."
Prezident si pri tých slovách uvedomil, že on a Viktor, hoc majú spoločnú matku a spoločného otca, sú úplne odlišní. Netešila ho cesta, po ktorej sa jeho mladší brat vybral, netešili ho jeho slová, avšak zamietnuť návrh ministra nemohol. Stačí, keď aspoň jeden minister bude proti, pomyslel si. „No dobre teda." Zhlboka sa nadýchol. „Kto je za to, aby sa o tento problém postaral Viktor Lavronenko, nech zodvihne ruku," vyriekol prezident a zadíval sa na holografické podoby jedenástich ministrov Spoločnej republiky nového sveta.

Martin Straka

Martin Straka

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som zrnkom piesku v pieskovisku. Prst na spúšti zbrane zvanej budúcnosť. Nie som o nič viac jedinečnejší než akýkoľvek jedinec na tomto svete. Merám sa v stupňoch, som tých 180 čísel medzi jednotkou a nulou. Poznám svoje hranice... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu