1. Koľko Židov poznáte vo svojom okolí ?
2. Viete si predstaviť ako slovenského prezidenta, občana maďarskej národnosti ?
3. Vadilo by vám mať za suseda slušného Róma ?
4. Dokázali by ste prijať za zaťa, alebo nevestu, vysokoškolsky vzdelaného Róma/Rómku ?
5. Zastanete sa slušne vyzerajúceho Róma, ktorého v reštaurácii odmietnu obslúžiť ?
Nebojte sa, nejde o skutočný test a ani sa neodvážim vás hodnotiť. To môžte urobiť len vy sami. Otázky by mali slúžiť len na naše vlastné zamyslenie a sú zamerané len na takzvaný, skytý rasizmus, ktorý prebýva v rôznej miere vo veľkom množstve z nás, mňa určite nevynímajúc. A čo sa týka týchto otázok.
1. Ak ste začali počítať Židov vo vašom okolí znamená to, že ich zrejme vnímate ako niečo odlišné, čo nie je celkom kóšer. Zrejme by sme mali zareagovať, že vôbec necítime potrebu ich počítať.
2. Pri predstave, žeby našim prezidentom bol Slovák maďarskej národnosti, by sme nemali mať žiadne mimoriadne negatívne pocity. Ak ich máme, niečo asi nie je v poriadku.
3. Aký sused je lepší ? Agresívny a opilecký člen majority, alebo slušný, úctivý a pracujúci Róm. Veru aj takí sú.
4. Naozaj zákerná otázka, však ? Zatne až do nášho najhlbšieho vnútra a odhalí aj tie najtajnejšie zákutia duše. Náš stereotyp, že nám vadia, lebo sú takí a takí, tu akosi stráca oporu.
5. Vidíme to v amerických filmoch v prípadoch rasizmu hlavne proti černochom, ale ktovie ako by sme zareagovali, v súvislosti s Rómami, u nás.
Hovorí sa, že história a minulosť je dobrá len na to, aby sme sa z nej poučili. Všetky väčšie náboženské, národnostné a rasové pogromy, vždy akosi začínali. Najprv nenápadne klíčili vo vnútri ľudí vo forme nespokojnosti a netolerantnosti a keď našli živnú pôdu vo väčšine spoločnosti, vždy sa našiel nejaký "spasiteľ" , ktorý zdvihol zástavu boja proti "inakosti".
Aj v prípade smutne presláveného Hitlera, to bolo podobne, lebo fašizmus prichádzal postupne. Najprv cez politiku a ekonomiku a potom cez otvorené dvere väčšiny spoločnosti.
Vždy v dejinách napokon rozhodla mlčiaca väčšina. Preto, ak máme, čo povedať, nemlčme.