
Prvotná ušľachtilá myšlienka a mladícke nadšenie a elán, má totiž tiež svoju obmedzenú životnosť. Je preto potrebné pre trvalejšiu udržatelnosť a hlavne pre dosiahnutie konečného cieľa, urobiť určité kroky. Bez ich realizácie totiž hrozia konkrétne nebezpečenstvá, ktoré môžu celé toto niekoľko týždňové snaženie pochovať.
Prvá hrozba:
S narastajúcim počtom účastníkov začne narastať aj počet extrémistických hnutí a provokatérov, ktorí sa budú chcieť realizovať agresívnym správaním a vyvolávaním konfliktov, čo sa už v menšej miere v Bratislave aj dialo. Zákroky polície budú čoraz častejšie a razantnejšie, až sa dav klasifikuje ako nebezpečná masa, ktorej ide len o násilie a pôvodná myšlienka vzniku protestov sa zahrá takticky do autu.
Druhá hrozba:
Iniciatívu v protestných zhromaždeniach budú postupne preberať politici, kvôli svojmu profitu a predvolebnému boju a keď sa im to podarí, vo vhodnej chvíli zametú túto kauzu pod koberec. Treba preto dávať dobrý pozor na tých, čo budú stáť pod tribúnou, alebo na ňu budú dokonca chcieť vyjsť a rečniť.
Týmto aj ďalším hrozbám sa dá zabrániť nasledovne.
1. Oficiálne sa zaregistrovať na ministerstve vnútra, trebárs ako nejaké občianske združenie, s názvom, adresou, bankovým účtom.
2. Vytvoriť v rámci aktivistov z celého Slovenska akýsi koordinačný výbor, ktorý bude jednotlivé akcie organizovať.
3. Zjednotiť sa v hlavných myšlienkach a požiadavkách, jednak krátkodobých, ale aj dlhodobých.
4. Nebáť sa poradiť aj so skúsenými občianskymi aktivistami, ktorí pomôžu vyvarovať sa nováčikovských chýb a poradia v boji so štátnym molochom.
5. Vytvoriť na internete jednu hlavnú stránku, kde sa budú zverejňovať jednotné informácie a tiež bude možnosť pre verejnosť podieľať sa na tvorbe požiadaviek.
6. Precízne pripravovať každé ďalšie protestné zhromaždenie, hlavne v zabezpečení programu a hostí, aby nežiaduce elementy nevyužili hluché miesta a neprevzali riadenie protestov a neotočili ich neželaným smerom.
Sú totiž takí, čo si neželajú pokračovanie protestov. Sú aj takí, čo ich dehonestujú a zosmiešňujú. Ukážte jedným aj druhým, že sa mýlia. Neexistujú totiž šibnuté vízie, ako tvrdí, zatrpknutý novembrový tribún, Fedor Gál. Existujú len tí, čo mlčia a tí, čo hovoria. A vy buďte tými, čo hovoriť nikdy neprestanú.
Foto: webnoviny.sk