
1. Ak je to zástupca konkrétnej poisťovne treba si uvedomiť, že aj renomovaná spoločnosť má lepšie aj horšie finančné produkty a je zameraná na určitý druh klientov, čiže nemusí vyhovovať práve vám, na čo však pravdepodobne nebudete upozornení.
2. Ak ide o nezávislého finančného poradcu, bolo by dobré zistiť, či je skutočne nezávislý. Niektoré poradenské spoločnosti sú totiž zriaďované konkrétnymi finančnými inštitúciami a preto prioritne ponúkajú ich produkty i keď sa tvária, že vyberajú pre vás zo širokej ponuky, ale už dopredu vedia, čo vyberú.
3. Nevyberte si produkt len preto, že vám ho ponúka váš príbuzný, sused, alebo kolega z práce. Mali by ste byť presvedčení, že ho naozaj potrebujete, lebo ináč ho po určitom čase aj tak zrušíte a prídete o takto investované peniaze.
4. Uvedomte si, že pôjde o investíciu dlhodobú. Prvé tri roky sa vaše peniaze používajú na rôzne poplatky, správu a samozrejme tiež na províziu pre poradcu, čo treba skrátka brať ako fakt, ktorý je princípom tejto činnosti. Asi tak po polovici dohodnutého obdobia začnú peniaze na vašom konte prevyšovať vami vloženú sumu. Keď ich chcete predtým, musíte počítať s menšou, alebo väčšou stratou.
5. Rozhodnite sa, či sa chcete poistiť na určité zdravotné riziká, alebo len chcete vhodne investovať trebárs na prilepšenie k dôchodku. Peniaze ktoré dávate do rizík, slúžia totiž len na ich krytie a neinvestujú sa, čiže zisk sa vám môže zdať malý.
6. Ak sa poistite na určité choroby je dôležité priznať pravdivo svoj zdravotný stav, lebo poisťovňa pred vyplatením plnenia, dôkladne všetko preveruje a môže sa stať, že nedostanete to, čo bolo dohodnuté, z dôvodu utajenia skutočností o vašom zdraví. Ak uzavriete úrazovú poistku, treba si dôkladne preveriť na aké typy úrazov, lebo aj tam vzniká v budúcnosti množstvo nedorozumení.
7. Ak chcete len investovať zvážte, či ste typ konzervatívny, alebo naklonený určitému riskovaniu. V prvom prípade si vyberte kapitálové poistenie, kde máte isté 2 – 3 percentá a v druhom prípade rozmýšľajte o investičnom poistení, ale už so spomínanými rizikami. Tam si treba uvedomiť, že krízy samozrejme postihujú finančný trh, ale z dlhodobého hľadiska /desiatky rokov/ prinášajú aj vyššie zisky.
8. V prípade zabezpečenia budúcnosti detí má zmysel len menej riziková investícia, ktorá im zabezpečí kapitál na vysokoškolské štúdium, alebo na štart do života, pričom je dobré začať už v skorom veku. Možno zvážiť úrazové poistenie, ale určite nedoporučujem poisťovať na choroby, alebo úmrtie, lebo si neviem predstaviť rodiča, ktorý by takéto peniaze chcel.
9. Ak chcete zabezpečiť rodinu, tak ju zabezpečte pre prípad straty jej živiteľa. Doporučujem vysoké krytie rizika rôznych typov úmrtí / úrazom, chorobou...../
10. Je dôležité určiť sumu investovania, ktorú viete dlhodobo zvládnuť. Len vtedy vám táto investícia prinesie to, čo od nej očakávate. Ináč budete každé tri roky rušiť a následne opäť podpisovať nové zmluvy. A samozrejme strácať svoje ľahšie, alebo ťažšie zarobené peniaze.