
V prvý poštrajkový deň som sa zúčastnil rodičovského združenia v triede mojej dcéry. Bol som zvedavý, či čerstvé ukončenie štrajku ovplyvní priebeh stretnutia rodičov s triednou učiteľkou. Aj keď o samotnom štrajku v podstate nepadlo ani slovo, mám pocit, že aj tak sa celý čas hovorilo o pointe samotného problému.
Učiteľka s akýmsi smútkom v hlase rozprávala o tom, že ako deviataci už v podstate len prežívajú tento školský rok a k ničomu ich nedokáže motivovať. Sú ľahostajní ku všetkému, čo sa v škole deje a myslia si, že sa akosi automaticky dostanú na stredné školy. Netrápia ich ani zlé známky a neplatí na nich ani dobré slovo a dohováranie.
V ďalšej časti spomenula aj stretnutie s učiteľkou gymnázia, ktorá sa jej sťažovala na žiakov prichádzajúcich zo základných škôl. Pri písaní vstupných testov, ktoré majú rozhodnúť o zaradení žiaka v rámci výučby cudzieho jazyka, ich píšu úmyselne zle. Potom ich zaradia do skupiny začiatočníkov a majú na vyučovacích hodinách "veget". Tento jej poznatok plne korešponduje s postojom žiakov k vzdelávaniu a životu samotnému. Akosi len ľahúčko ním preplávať a bez zbytočnej námahy si užívať....
Veď všetko je na webe......ujo Google čo treba nájde a namiesto hlavy stačí používať Wikipédiu.
Veď stredné školy bojujú o kusy, nie o kvalitu a načo sa učiť, keď otecko sponzoruje školu.
Neuvedomujeme si, že najviac devalvujeme školstvo my rodičia. To ako prezentujeme pred deťmi svoj vzťah k vzdelaniu, ako rozprávame o ich učiteľoch a aké priority im od malička vštepujeme. A hlavne, ako my samotní žijeme.
Na tom rodičovskom združení som dal kolegom rodičom jeden návrh.
" Dajme v jednu sobotu našim dospelo sa tváriacim deťom do rúk lopaty a nech s nimi celý deň pracujú. Ak nám budú večer ukazovať s plačom svoje krvavé mozole, tak im povedzme, že takto môže vyzerať zvyšok ich ďalšieho života, ak nepochopia potrebu vzdelávania."
Jeden rodič sa ma po utíchnutí smiechu opýtal. " No dobre, ale čo ak sa niekomu tá lopata zapáči ? "
" Tak to bude jeho voľba, ktorú budeme musieť rešpektovať, ako je potrebné rešpektovať aj samotnú fyzickú prácu ".
Foto: webnoviny.sk