Ste developer a chcete na zelenej lúke postaviť 280 bytov v okresnom meste, kde občania túžia po slušnom byte, tak isto ako aj v Bratislave? Okrem obštrukcií, naťahovania sa s miestnou samosprávou, s výpalníkmi v oblasti tzv. dozoru nad životným prostredím a nekonečným vybavovaním stavebného povolenia sa pripravte aj na úžernícke metódy majiteľov inžinierskych sietí. Nám celý tento proces až po začiatok výstavby prvých bytov trval 11 rokov.
To, že si mesto vynútilo postaviť novú mestskú komunikáciu so všetkou vybavenosťou (chodníky, osvetlenie, dopravné značenie, inžinierske siete, parkoviská, stromy a detské ihrisko) je na jednej strane pochopiteľné, ale prečo to má dostať do majetku za cenu jedného eura a pozemky pre tento účel si dokonca musíte počas výstavby ešte aj požičať za slušné nájomné. Do psej matere veď staviame niečo čo bude ich majetkom a to pre nich za symbolickú cenu a náklady na jeho výstavbu sú pritom 300 x vyššie ako vám "zaplatia". Všetko to v konečnom dôsledku musí aj tak zaplatiť budúci majiteľ bytu, pretože developer si to zákonite premietne do jeho predajnej ceny nového bytu a len menšiu časť môže pokryť znížením svojho zisku. Viem odpoviete, že ale koľko ten developer na tých bytoch zarobí, pretože takúto odpoveď som už raz od vedenia mesta dostal. Nuž v Bratislave, kde sú ceny bytov toho istého štandardu o cca 30% vyššie ako v menších mestách je na tom aj dosť pravdy. Ale náklady na materiál, prácu a stroje sú však také isté v malom meste ako v Bratislave. Alebo si niekto myslí, že tehlu, betón, sanitu, atď. tam predáva výrobca lacnejšie, lebo, čo......? Ale byty treba stavať aj mimo väčších miest, a tam by ich developer pri neúmernom zisku nepredal.
Ale poďme k tomu SPP distribúcia. Budete potrebovať pripojenie na plynovod, ktorý je v ich vlastníctve? Ak áno, tak vypracujte na svoje náklady projektovú dokumentáciu, vybavte stavebné povolenie a postavte aj tú časť, ktorá bude v užívaní SPP distribúcia a aj za ktorú bude ona dostávať príjem v cene plynu. Potom zabezpečte kompletnú dokumentáciu pre kolaudáciu, zaplaťte všetky predpísané skúšky a v prípade kladných výsledkov po nej prejaví SPP distribúcia "láskavosť", že si vlastne nimi využívanú rozšírenú sieť od vás len požičia za ročný nájom až jedno euro. Odkúpiť to nechce, hoci za jedno euro by to vraj aj šlo, ale zatiaľ sa nám to nepodarilo. Čerešničkou na torte je každoročné vyfakturovanie všetkých nákladov na prevádzku siete a prípadné opravy vám, hoci výnosy inkasuje SPP distribúcia, nie vy ako de jure majiteľ nového plynovodu. To, že sa SPP distribúcia obohacuje z distribučných poplatkov zahrnutých v každom predanom kubíku plynu občanom je podľa nich v poriadku, lebo je to v súlade so zákonom. Ktorí idioti v parlamente to schválili, to neviem, ale pri takých odborníkoch ako Danko, Blaha, Tabák, atď. atď. ma to ani neprekvapuje. Podobný princíp je použitý aj pri vode, kanalizácii a elektrickej energii, len tam majitelia sietí aspoň nimi nadobudnutý majetok dlhodobo postupne splácajú, aj keď pre nich za výhodných podmienok. Alebo ho odkúpia za nižšiu cenu, ako boli skutočné náklady na jeho vybudovanie. Inkasovanie distribučných poplatkov v ich prípade, na rozdiel od SPP distribúcie, je potom logické.
Čudujete sa prečo sú byty také drahé? Tak okrem často neúmerného zisku pre developerov je to aj nákladmi na vybudovanie distribučných sietí, ktoré by kupujúci bytu vlastne nemal znášať. On ich totiž musí neskôr zaplatiť pri každom ročnom zúčtovaní od správcovských spoločností alebo bytových družstiev ešte raz.
Prečo, keď ich podstatnú časť už zaplatil pri kúpe bytu?