Vážia si Slováci a potrebuje vôbec Slovensko nadpriemerne inteligentných ľudí?

Písmo: A- | A+

Prirodzená a správna odpoveď by mala byť áno, určite, ale skutočnosť tomu vôbec nenasvedčuje. Aspoň správanie sa väčšiny spoločnosti to nie vždy potvrdzuje.

Už desať rokov organizuje slovenská zložka nadnárodnej organizácie MENSA (založená v anglickom Oxforde pred cca 75 rokmi) súťaž pre vyhľadávanie nadpriemerne inteligentných detí nazvanú IQ – olympiáda. Pár obetavých nadšencov sa snaží suplovať nedostatok aktivít v tomto smere tých, ktorí to majú v popise práce a to je Ministerstvo školstva. Pre tých, čo nevedia čo vlastne MENSA je, na vysvetlenie uvádzam, že je to organizácia, ktorá združuje spoluobčanov s IQ nad hodnotu 130. Treba snáď uviesť, že priemer slovenského národa je niekde medzi 95 -100, čo nie je až tak zlé číslo. Zďaleka nie všetci spoluobčania, ktorí toto kritérium spĺňajú sú členmi MENSY. Podmienkou je absolvovanie testu, dosiahnutie požadovaného výsledku a následne aj prihlásenie sa za člena. Nie sú to vôbec len vzdelaní ľudia vo vyššom spoločenskom postavení, vedci lekári, výskumníci a.p. ale často aj ľudia so základným vzdelaním, remeselníci, jednoducho šikovní a na prvý pohľad úspešní v tom čo robia. Poznáte ich podľa toho, že majú logické, analytické a rýchle myslenie. Proste „hlavičky“, ktoré často o tom, že majú vysoké IQ ani nevedia.

Tento rok to bude po desiaty krát čo 6. mája prebehnú prvé regionálne kolá s cieľom vyhľadať deti, ktoré majú potenciál dosiahnuť v živote výnimočné výsledky. Do celoslovenského finále sa cez krajské kolá prepracuje 50 – 60 najlepších a záštitu nad ním prevzala pani prezidentka Čaputová.

Potrebujeme vyhľadať budúcich leadrov spoločnosti, ktorí budú v budúcnosti základom pre kompetentné, odborné, morálne a inovatívne spravovanie štátu na všetkých jeho úrovniach, na rozvoji v oblasti vedy, kultúry a všade tam kde nestačí len plácať hubou, byť servilný a populistický, ale treba naozaj aj niečo vedieť. Žiada sa však aj výrazne zmeniť vnímanie väčšiny národa a jeho spôsob ako sa k nadpriemerne nadaným ľuďom správať, rešpektovať a hodnotiť, resp. nenálepkovať ich rôznymi často dehonestujúcimi prívlastkami. Nie sú to nepraktickí vedátori zahľadení do seba, introverti, elitári a podobne ako ich často takto označovali komunistickí pohlavári socializmu. Tí sa ich báli, pretože prinášali otázky, kritiku a návrhy, ktoré komunistom prekážali. Často už aj preto, že im oni sami nedokázali porozumieť. Aj preto bola organizácia MENSA v tej dobe zakázaná. Bola pre nich nebezpečná pretože im nastavovala zrkadlo ich podpriemernosti, neschopnosti a úbohosti. Ale komunisti ich nutne potrebovali, a aby im neutiekli do zahraničia, tak im často nedovoľovali cestovať na dovolenku tam, odkiaľ by sa nemuseli vrátiť.

Držím palce dlhoročným organizátorom IQ olympiády okolo Danky Metesovej aby sa im aj tento rok podarilo objaviť budúcich vodcov národa. Bolo by dobré keby čím skôr vymenili dnešných plagiátorov. Ozaj ako by asi dopadli na testoch Mensy? 

Skryť Zatvoriť reklamu