Majstrovstvá sveta vo florbale 2018 Praha

Článok bol uverejnený v minulosti na neobjektívnom športovom webe Tak Určiteee. Keďže sa jedná o jeden najrozvíjajúcejší šport u detí, tak stojí ho prezentovať aj tu. Pekné čítanie

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V predvianočnom období pravý (i nepravý) fanúšik florbalu odložil vianočné nákupy a vrhol sa k televíznym obrazovkám, tabletom či PC, aby vymenil punč, či koláč v ruke za ovládač od televízora (myš, prst) a upriamil svoju pozornosť na 12 majstrovstvá sveta vo florbale mužov (prenosy okrem Yotube vysielali u nás dostupné ČT4 sport či RTVS). „Spicha“ si od 1-9. Decembra dala elita v Prahe a medzi elitou bolo aj Slovensko. Vzhľadom na formát turnaja (8+8) sa naši nachádzali vo futbalovej terminológii v druhom koši slede a ich cieľ bol, ako u našich hokejistov v posledných rokov, dostať sa do štvrťfinále. Skupiny A a B boli zložené z elitných tímov podľa IFF (florbalová federácia) a v skupine C a D sa nachádzal zbytok, ktorý sa kvalifikoval (D skupina bola naša Slovenská). Slovensko sa postupne rozcvičilo stretlo s Kanadou, Japonskom a Singapúrom . Súperom naložili dovedna 45 (12, 15 a 18) kúskov banánov, čo bolo najviac v priebehu celého turnaja. To znamenalo, že sme postúpili do osemfinále z prvého miesta v skupine, kde nás čakal posledný tím skupiny A, Lotyšsko (naši sú v rebríčku 10ty a Lotyšsko 7me).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale poďme poporiadku. Už prvý deň turnaja ukázal, čo je svetový florbal a hneď proti sebe v skupine B poslal proti sebe dvoch najväčších favoritov turnaja, severanov z tisícich jazier a Vikingov zo Švédska. Tri korunky (Vikingovia) sa tešili z víťazstva 5:4. Počas zápasov prvého dňa sa podarilo na niektorých zápasoch prekonať hranicu 10tisíc divákov (Riško z našej tiket ligy práve spozornel) a atmosféra počas celého turnaja bola nadmieru perfektná a gradovala.

Elitné skupiny A a B ovládli favoriti i keď sa hlavne v skupine A diali veci, no priamo do štvrťfinále postúpili SWE , FIN, CZE a SUI.

Vráťme sa teraz k Slovákom. Bohužiaľ zápas o štvrťfinále chlapci nezvládli (žiadny tím z nižšieho koša, i keď Estónci poriadne potrápili Dánov) a prehrali s Lotyšskom vysoko 1:6. Zápas jasne ukázal, že na elitu sme ešte nedorástli a snáď o 2 roky to s postupom do štvrťfinále bude lepšie. Slováci nakoniec uhrali pekné 9 miesto, keď v súboji o 9-12 miesto porazili najprv Austráliu 12:3 a potom rebríčkovo vyššie Estónsko po našom super výkone 7:5 (paráda chlapci).

SkryťVypnúť reklamu

Prejdime ale na to podstatné a to vrchol vyvrcholenie turnaja v O2 aréne. Do Semifinále prešli očakávané tímy i keď Helvétsky kríž musel viac krát destilovať Nórsku vodku a postúpil až po predĺžení 3:2. Prvé Semi bratia Česi nezvládli a fasli od Fínov 2:7. Druhé semi bolo, že wuau. Ano wuau o čom svedčí, že tento zápas som pozeral v krčme a chlapi, čo florbal videli prvý krát a z prvotiny s odporom ako napríklad alkoholik pozerá na tabletku antabus, boli v napätí a výkriky no, jéééžiš, paráda svedčili, že ich to zaujalo viac ako súbežne prebiehajúci zápas belasého orla v KHL. Zápas skončil 4:5 po nájazdoch (pre Švédsko), keď favorizovaný Švédi vyrovnali minútu a pol pred koncom. Zápas priamo v aréne sledovalo cez 13 tisíc ľudí (áno Riško po prečítaní tohto čísla určite plače, že ako „ženský“ šport – takto to nazývajú „hokejisti“, môže mať väčšiu sledovanosť ako EL tímy) Po zápase bolo jasné, že finále bude tradičné a to Fínsko vs Švédsko.

SkryťVypnúť reklamu

Posledný deň, nedeľa, určoval teda súboje o konečné umiestnenia. Český bratia nezvládli ani súboj o bronz a nezopakovali tak víťazstvo zo skupiny, čo znamenalo, že podľahli nakoniec červeno bielym 2:4. Finále bol naplánované na 16:00 a v hale, čítaj pozorne to číslo, čakalo na tento duel 16 276 ľudí!! (Riško článok pravdepodobne nedočítal a v hlave mu určite máta číslica 61 zo Žiliny) . Zápas to bol excelentný, tvrdý a s výsledkom 6:3 pre tisíce jazerá čo doviedlo Fínov k obhajobe titulu (o 2 roky doma v Helsinkách idú na hattrick).

Nás môže tešiť, že najproduktívnejší hráč turnaja bol Slovák Michal Dudovič, ktorý bol aj náš najlepší hráč. Chlapci nesklamali, prehrali 1 zápas a to ten pre nich najdôležitejší. Cesta je správna a ak sa trocha nastaví systém zväzu (sústredenie, skvalitnenie ligy..), tak chlapci o 2 roky v tej prvej osmičke určite budú.

SkryťVypnúť reklamu

WFC 2018 All Star Team:

brankár: Pascal Meier (SUI) 
obrana: Emil Johansson (SWE), Robin Nilsberth (SWE) 
útok: Adam Delong (CZE), Joonas Pylsy (FIN), Kim Nilsson (SWE)

MVP WFC 2018: Pascal Meier (SUI) 

Konečné poradie:

1 Fínsko

2 Švédsko

3 Švajčiarsko

4 Česká republika

5 Lotyšsko

6 Nemecko

7 Nórsko

8 Dánsko

9 Slovensko

10 Estónsko

11 Kanada

12 Austrália

13 Poľsko

14 Thajsko

15 Japonsko

16 Singapúr

Martin Tóth

Martin Tóth

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  hudbaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu