Šport či biznis

Za posledné obdobie sa opäť ukázala kvalita nášho klubového futbalu či hokeja v nie dobrom svetle. Hľadal som príčiny, že kde sa stala zase chyba a prečo slovenský kolektívny klubový šport upadá, teda nie len spomenutý futbal a hokej. Samozrejme je pár výnimiek, ktoré v dobrom vyčnievajú z radu, ale väčšina je v žalostnom stave.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
extraliga
extraliga (zdroj: Zdroj: Riso ( http://hkpoprad.tipsportextraliga.sk/ ))

Začnem teda hokejom. Hokej je môj odľúbený šport, hrával som ho aktívne a sem tam si ho ešte aj zahrám rekreačne, ale o tom nechcem písať. Momentálne má trápi naša extraliga, naša výkladná skriňa klubového hokeja i keď bez Slovana. Samotná situácia okolo udeľovania licencie, či televíznych práv je fakt do oči bijúca. Zaráža ma, že každým rokom sa opakuje problém s udelením licencie a opakuje sa to stále pri rovnakých kluboch. Šéfstvo extraligového hokeja bez problémov vydá licenciu na základe čestného prehlásenia pohlavárov klubu, že všetko je vyrovnané, či vyrovnajú aj napriek tomu, že množstvo hráčov celé roky poukazuje, že to tak proste nie je (viď teraz Poprad a Trenčín). Áno samozrejme poviete si, čo by to bolo za extraligu, keby okrem Slovana tam nehral už ani Trenčín či Poprad, teda tradičné kluby slovenského hokeja. No ja poviem len toľko, že aj v Čechách nastala táto situácia a to s klubmi ako Dukla Jihlava (najúspešnejší Český klub všetkých čias, čo sa týka titulov), Vsetín či Olomouc. No zväz stavil na ráznosť a určil podmienky, ktoré proste kto nesplnil, tak extraligu nehral. A ako to dopadlo? No tak, že česká extraliga má kvalitu, budujú sa tam slušné hokejové stánky (nie za štátne), české kluby sa pravidelne zúčastňujú ET a návštevnosť o tej radšej ani písať nebudem. Proste keby sa určili pravidlá a tie by sa dodržiavali, tak verím, že naša liga by šla hore. Možno nie s tradičnými klubmi, ale zato s klubmi, čo to chcú robiť pre lásku k hokeju. Áno možno by to otriaslo ligou na dva tri roky, no potom by to išlo len hore a hore.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhú časť bude o futbale. Tuto to až také zlé nie je, i keď v európskych pohároch až na pár výnimiek rok čo rok naše kluby končia ešte v predkolách. No stále vie naša malá krajina vyprodukovať sem tam nejakého mladíka čo zamieša hráčske karty na futbalovom trhu a povedzme si, že ani naša reprezentácia podľa mien a klubových príslušností hráčov nie je až taká zlá (podľa mňa je chyba vo vedení zväzu a v celej koncepcii reprezentácie). Budem sa opakovať, ale tiež to je o pravidlách na úrovni našej ligy. Tiež by sa malo sprísniť dávanie licencií klubom bez riadneho štadióna, podmienok či samotnej štruktúry klubu (viď DAC). V Čechách sa tomu postavili rázne (niekto povie, že zas Česko), dali podmienky ako má vyzerať prvoligový štadión a proste tie kluby čo chceli hrať, tak hrajú a postavili si nové stánky (na ktorých sa hrá Európsky superpohár) či tie svoje staré zrekonštruovali. Áno dá sa to teda, keď sa chce.

SkryťVypnúť reklamu

Tretiu časť mojej úvahy budem venovať televíznym právam a stým spojené aj iné zväzy a kolektívne športy. Nedá mi aby som nenapísal, že, keď chcela STV svojím tretím programom dať priestor všetkým športom, tak páni zo všetkých športových zväzov chceli na tom zarobiť a nebrali ohľad na to, že práve tím, že ich šport bude pravidelne v televízii, tak sa im cez reklamných partnerov možno dostane oveľa viac peňazí. Nie, oni chceli hneď veľa a preto STV 3 skončila a futbal, hokej, či iné kolektívne športy sú na komerčných staniciach, ktoré nie sú divákovi k dispozícii. Prečo to v iných krajinách ide, prečo napríklad môžu dávať futbal na verejnoprávnej telke a aj na ostatných niekedy aj dvoch staniciach? Prečo? No odpoveď je jednoduchá, tu nejde o šport, ale o peniaze niektorých zväzových funkcionárov.

Martin Tóth

Martin Tóth

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  hudbaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu