reklama

Absencia zdravého rozumu

Niekedy to pôsobí akoby súčasnosť bola iba realitou paralelnou, kde sú fakty vytvorené pseudo-skutočnosťami.

Absencia zdravého rozumu
Crazy man in the head of young businessman on blue
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Žijeme vo svete, kde agresor nie je agresor a obeť nie je obeťou. Pyšní na vlastný rozum odmietame čiernobiele videnie sveta tvrdiac, že skutočnosť je farebná. Samozrejme, svet je farebný, ale to neznamená, že biela a čierna nie sú farby. Dobro je biele, zlo čierne. Ak popierame čiernobiele videnie udalostí, logicky popierame existenciu dobra a zla ako dvoch základných metafyzických kategórii. V tom zmysle pre nás zlo neexistuje a ani dobro nie. Rusko nie je zlé a Ukrajina nie je dobrá. Ruská armáda okupuje suverénny štát, spôsobuje skazu a smrť nevinných ľudí, pácha vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Zabíja civilistov strelou do zátylku, znásilňuje ženy aj deti. A my to odmietame nazvať jednoznačne zlom, povedať, že toto je čierno čierna čerň. V intenciách relativizmu a farebnosti hľadáme vinu v obeti ako pri znásilnení hľadáme zodpovednosť za skutok v žene, jej vyzývavom správaní, prípadne nevhodnom oblečení. Nie v útočníkovi, okupantovi, agresorovi. Lavírujeme, paberkujeme, relativizujeme snažiac sa vidieť súvislosti z viacerých uhlov pohľadu, neuvedomujúc si, že zlo ostáva zlom bez ohľadu na to, z ktorej strany naň nahliadame. Nedostatkom zdravého rozumu a bazálnej úcty k pravde sme sa ocitli v hlbokej kríze vedomia a  svedomia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dňa 14.marca 2017 si bystrický župan zmyslí, že odovzdá sociálne slabšej rodine, ktorej členom je aj chlapec na vozíčku šek v hodnote 1488 eúr. Najvyšší súd SR včera rozhodol, že bývalý predseda BBSK sa nedopustil trestného činu propagácie fašizmu, ale iba s fašizmom sympatizoval. Dôležitý predstaviteľ verejnej moci na verejnej charitatívnej akcii robí reklamu chorej nacistickej ideológii a ctihodný senát Najvyššieho súdu SR v tom nevidí propagáciu, lež iba sympatie, akoby sa predseda ĽSNS previnil len tým, že si na zadok nechal vytetovať hákový kríž a v rámci predohry ho ukazoval svojej milej. Čierna nie je čierna, ale v tomto prípade hnedá, metaforicky aj fakticky. Okrem krízy hodnôt, vedomia a svedomia sa nachádzame aj v kríze inštitucionálnej, kedy orgány štátnej moci nechránia telo spoločnosti pred nebezpečím metastázujúcej rakoviny extrémizmu a fašizmu, ale neadekvátne nízkym trestom im prejavujú pochopenie a zhovievavosť.

Martin Turčan

Martin Turčan

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  434x

Srdcom východniar, ale zo Spiša, nie Šariša :-) V súčasnosti žijem a pracujem v metropole Severu - Žiline. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

291 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu