Kým nás smrť nespojí

Písmo: A- | A+

Parafráza notorický známej vety svadobného obradu otáčajúci jej význam o 180 stupňov má za úlohu vyjadriť absurdnosť situácie, v ktorej sa s veľkou pravdepodobnosťou ocitneme.

Nik nedelí občanov tohto štátu na dve kategórie, zaočkovaní a nezaočkovaní, ako sa nám snaží nahovoriť pár našich politikov. Takto nás predsa rozdelil samotný fakt, či sme sa zaočkovať dali alebo nedali. Z toho však nevyplýva, že zaočkovaní sú dobrí a nevakcinovaní zlí, iba to že jedni riskujú viac ako tí druhí, kde obe skupiny tvrdia, že to nie sú oni, ale práve tí druhí. Vo všeobecnosti ide o spor v rámci teórie pravdepodobnosti v smere schopnosti rozlišovať hrozby. Viac či menej pravdepodobné, fatálne či imaginárne. Na jeden strane sú úspechy vakcinácie v histórii ľudstva, kedy bolo s jej pomocou množstvo infekčných chorôb, ako trebárs osýpky, výrazne potlačených a jedna dokonca, a to pravé kiahne, eliminovaná úplne. Vedecké poznatky jasne hovoriace, že očkovanie je najefektívnejší spôsob v boji proti nákazlivým chorobám. Na strane druhej stojí strach z nežiaducich účinkov po očkovaní, či už bezprostredných alergických reakcií alebo napríklad neskoršej straty menštruačnej schopnosti a plodnosti. Dôležité sú fakty. ŠUKL zaznamenal k 30.júnu 6700 hlásení na nežiaduce účinky z celkového počtu takmer 2 milióny vpichov. Z toho vyrátaná pravdepodobnosť je 0,34% znamenajúca, že z 1000 zaočkovaných majú problém po očkovaní ani nie 4 ľudia. To jest, málo pravdepodobná, takmer imaginárna hrozba. Čo sa týka ženských problémov a plodnosti, môžu byť spôsobené samotným strachom z očkovania s krátkodobým pretrvávaním. Najvážnejšia hrozba je ADE syndróm, ktorý nastáva, keď protilátky generované počas imunitnej reakcie rozpoznajú a viažu sa na patogény, ale nedokážu zabrániť infekcii. Reálnosť aj tejto hrozby je otázna, lebo nie je preukázané či sa tento syndróm rozvinie aj pri koronavírusovej infekcii ako pri horúčke dengue a s akým percentuálnym podielom v populácii vakcinovaných. Oproti týmto málo pravdepodobným nebezpečenstvám kráča Delta variant s 50% nárastom infekčnosti voči donedávna dominantnej Alfe s 90% možnosťou nakazenia medzi nezaočkovanými, s agresívnejším priebehom ochorenia. Nedať sa zaočkovať v tejto situácii mi príde ako ostať stáť v guľometnej paľbe so všade navôkol svištiacimi projektilmi iba kvôli strachu, že ľahnutím na studenú zem riskujem zápal pľúc.

     V jednej úvahe bolo napísané, že spor medzi obomi tábormi rozsúdi až smrť. Nielen rozhodne, ale nás aj spojí, keďže mnohí nezaštepení sa budú pod ťarchou fatálnej hrozby očkovať pohotovostne, na poslednú chvíľu. Smutné je že, mnohí to už nestihnú.

Skryť Zatvoriť reklamu