Sľúbili sme si lásku?

Smiali sa z tej piesne už vtedy vediac, že nik nedokáže iba „milovať“ a „pravdu vravieť len“. A vysmievajú sa až dodnes.

Sľúbili sme si lásku?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Fakt je žiaľ taký, že veľká časť verejnosti, pravdepodobne väčšina, pripisuje Novembru 1989 negatívny význam so zmenou k horšiemu. Z časti kvôli dočasnému úpadku životnej úrovne spôsobenej problematickou transformáciou centrálne riadenej socialistickej ekonomiky na trhové hospodárstvo s dovtedy nepoznaným javom, nezamestnanosťou. Z časti pre fenomén bytosti držanej v dlhodobom zajatí neschopnej života na slobode. Teraz po 35-ich rokoch je potrebné povedať, že November 1989 bol síce veľkou zmenou, ale zároveň bol iba zmenou formálnou. Bol iba nevyhnutnou podmienkou na ceste za lepšou a spravodlivejšou spoločnosťou. Bol šancou, ktorú sme ak nie vyslovene zahodili, tak minimálne nevyužili úplne. Nežná revolúcia z roku 1989 bola a ostáva metaforou dobytia Jeruzalema, ktorý má síce veľkú symbolickú hodnotu, ale žiadnu reálnu. Pretože „Kráľovstvo nebeské“ leží predsa v ľudských mysliach a srdciach. A tam zavládol prvotne  strach z nepoznaného, z nadobudnutia exkluzívnej zodpovednosti za vlastný život, z nových možností, no aj nových hrozieb. Neskôr cynizmus v podobe nacionalizmu, rasovej a sociálnej neznášanlivosti a praobyčajnej ľudskej chamtivosti nielen politických a ekonomických elít, ale aj „radových občanov“. V hĺbke skutočnosti bol 17.november 1989 viac evolúciou ako revolúciou, keď starý režim založený na nefungujúcich marxisticko-leninských tézach skolaboval pod ťarchou vlastných problémov a zlyhaní. Akoby „odhnil“ vlastnou sociálno ekonomickou neudržateľnosťou s katastrofálnou stagnáciou životnej úrovne a zaostávaním za kapitalistickými krajinami Západu. Namiesto tejto jednoduchej pravdy sa v spoločnosti traduje mýtus o tom, že nie všetko bolo na bývalom režime zlé, že bol vlastne dobrý, ľudskejší ako je demokracia a sloboda. Šíri sa ako vírus medzi pospolitým ľudom, v školách a v rodinách z pokolenia na pokolenie. Nebolo a nie je historika, politológa, či sociológa alebo politika ako bol Winston Churchill, ktorý by bol schopný hovoriť verejnosti pravdu. Nielen v tom zmysle, že demokracia má ako systém síce veľa chýb, no nič lepšie neexistovalo v minulom storočí a neexistuje ani teraz. Ale aj o tom, že žiadna reštaurácia a reinkarnácia myšlienok socializmu premietnutá do súčasnosti pohrobkami režimu neslobody nemôže fungovať, že štát je najhorší vlastník a nie naopak, že hoci by každý rád čosi bezplatne dostával, no žiaľ nič zadarmo neexistuje. A ak áno, tak to buď správne nefunguje alebo to zadarmo naskutku nie je. Presne ako naše vlaky zadarmo, bezplatné školstvo a zdravotníctvo. Jednoducho, že platiť za služby je normálne a prirodzené a nenormálne je skôr nemať možnosť slušne si zarobiť. Nie je a ani nebolo nikoho, kto by to občanom odvážne a poctivo vysvetlil a opakoval jazykom zrozumiteľným pre vedca aj pre robotníka z továrne dovtedy, až by to nostalgické vzývanie a spomínanie na socializmus, na jeho ducha a démona v jednom, nadobro prestalo byť témou. Práve v tom bude nutné November 89 ak nie zopakovať, tak prinajmenšom dokončiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemusíme si pri tom sľubovať lásku, ani vždy hovoriť iba pravdu. Stačí ak sa budeme rešpektovať ako ľudia a nebudeme si klamať v dôležitých veciach. Musíme pri tom vydržať, kým konečne nepríde „biely deň“.

Martin Turčan

Martin Turčan

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  157
  •  | 
  • Páči sa:  9 740x

Srdcom východniar, ale zo Spiša, nie Šariša :-) V súčasnosti žijem a pracujem v metropole Severu - Žiline. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu