Štvrťfinále: KANADA – SLOVENSKO
O súperovi:
21-násobný majster sveta v ľadovom hokeji, ktorý je už 5 rokov bez medaile z MS. Hlad po úspechu nášmu štvrťfinálovému súperovi určite chýbať nebude. Aj keď treba priznať, že pre zámorské tímy nie sú tieto turnaje príliš prestížne. Taká Olympiáda je už niečo iné a na tej poslednej získali so svojím hviezdami nabitým tímom zlato. Nad Kanadou sme na MS ešte nevyhrali. To ale platilo aj o Rusku, ktoré sme včera konečne porazili. Vlani šla Kanada tiež do vyraďovačky z druhého miesta v skupine a porúčala z turnaja už po štvrťfinále. Formu na tomto podujatí majú slušnú. Rovnako ako my, aj oni prehrali iba raz, a to s Českom. Žeby ale v ostatných zápasoch vyhrávali nejako jednoznačne a ľahko, to sa povedať nedá.
Je asi zvláštne, že javorové listy majú vo svojom tíme aj hráčov z inej ligy ako NHL. Áno, play-off sa v zámorí stále hrá a Kanaďania sa kvôli MS väčšinou nepretrhnú, ale ak hrá z nejakej krajiny v najlepšej lige sveta 5 stovák hráčov, tak je trochu prekvapivé mať v tíme napr. hráča z nemeckej ligy. Najväčšou útočnou hviezdou tímu je zrejme ťahúň Atlanty, len 21-ročný Dany Heatley. Výbornú sezónu má za sebou Ray Whitney či Mike Comrie. Všetci traja prekonali 60-bodovú hranicu v základnej časti. Skvelý útočník je aj kapitán tímu Ryan Smyth, hráč tímu Edmonton Oilers, z ktorého má Kanada v tíme až piatich hráčov. V obrane šéfuje veterán James Patrick, vo svojich 38 rokoch má vyše 1100 štartov v NHL. Už ale nie je tak produktívny ako kedysi. Body v tíme zvyknú zbierať iní, trebárs Sydor z Dallasu, edmontonský Brewer alebo držiteľ Stanley Cupu Matvichuk. V bráne dostávajú príležitosť Turco a Giguere. Obaja mali túto sezónu viac ako 92% úspešnosť zákrokov. Zo zlatého olympijského tímu sú prítomní dvaja hráči – spomínaní Smyth a Brewer.
Pred zápasom:
Dnes našich chlapcov čakal nie zrovna príjemný harmonogram. Ráno skorý budíček, 8:45 presun autobusom do 260 km vzdialeného Karlstadu, napoludnie rozkorčuľovanie, obed, oddych v hoteli, teoretická príprava a večer zápas. Kanaďania majú v tomto meste takmer domáce prostredie a navyše mali včera deň voľna.
„Zaiste, nie je to pre nás ideálna situácia. Systém MS však bol daný predtým, niet sa na čo sťažovať. Radšej by sme zostali v Göteborgu. Vedeli sme dopredu, že to nie je férové, len sme netušili, kto na treťom mieste skončí. Žiaľ, vyšlo to na nás. Nielenže sme hrali v pondelok o ôsmej, nielenže cestujeme, ale navyše aj do mesta, ktoré je ďalej. Mám však z NHL veľa takých skúseností, že mužstvá hrajú dva ťažké zápasy za sebou a medzitým zdolajú stovky kilometrov, kým na nich čaká čerstvý tím. Neraz vznikne v domácom kolektíve akýsi pocit ľahkovážnosti - že oni sa nacestovali a my sme oddýchnutí. Mužstvo, ktoré cestovalo, sa vie viac zomknúť, dostať do pohody. Dúfam, že to bude aj náš prípad.“ povedal generálny manažér Peter Šťastný.
Ladislav Nagy to skrátil: „Nesťažujme sa a hrajme. Na cestovanie sme zvyknutí, nemal by to byť problém.“
Hoci sme posledné tri zápasy vyhrali, tréner Filc sa rozhodol pre zmeny v zostave. Je to však logické, na súpisku mohol dopísať Pálffyho a Stümpela. Smutnejší ale budú hráči, ktorí sa kvôli tomu do zostavy nezmestia. Okrem dvojice útočníkov bol konečne dopísaný na súpisku aj obranca Hecl, ktorý je s tímom vo Švédsku už od začiatku. „Koncepciu už pripravenú máme. Treba to však vidieť tak, že to bude zostava na jeden zápas, nebude to výberové konanie, ktoré by v prípade nášho postupu do semifinále uzavrelo osud tých, ktorí vo štvrťfinále nenastúpia. Dnes je toto mužstvo kompaktný celok, ktorého súčasťou je každý jeden hráč, vrátane všetkých troch brankárov,“ konštatoval Filc. Na súpisku sa napokon nedostalo duo Pucher a Tomík.
Pálffy už dávnejšie poznamenal: „Štvrťfinále musíme vyhrať. Aké by to bolo, merať takú dlhú cestu kvôli jednému stretnutiu? Teším sa, že po dlhšom čase si s Jožkom Stümpelom opäť zahráme v jednom mužstve.“
Obranca Martin Štrbák nastúpi na zápas so zlomeninou, ktorú utrpel vo včerajšom stretnutí. „Na noc som si bral tabletku na spanie aj niečo od bolesti. No Samozrejme, že chcem hrať. Mám rád také psychicky ťažké zápasy, akými sú vyraďovacie boje či už v lige alebo na MS. Je to síce veľký nápor, ale človek zase cíti skvelú atmosféru a vie, ako to ľudia doma prežívajú.“ Kvôli trieštivej zlomenine posledného článku na malíčku pravej ruky bude hrať s dlahou, ktorú si už vyskúšal na rozkorčuľovaní.
Miro Šatan ešte pripomenul: „Zápas, v ktorom sa stretnú dva vyrovnané celky, je ako hodenie mince. Človek nikdy nevie, čo mu padne. My urobíme všetko pre to, aby sme si šťastenu priklonili na svoju stranu.“
Profily posíl:
Žigmund Pálffy (30 rokov, Los Angeles, NHL):
Víkendový oslávenec bol napriek vypadnutiu Los Angeles najproduktívnejší hráč prvého kola play-off. Tento ročník strelil v základnej časti 32 gólov, a to odohral iba 63 zápasov. Celkovo už má v NHL 545 kanadských bodov a štatistiku viac ako bod na zápas. V reprezentácii štartoval na dvoch Olympiádach, Svetovom Pohári a dvoch MS.
Jozef Stümpel (29 rokov, Boston Bruins, NHL):
616 zápasov základnej časti NHL a v nich 460 bodov. Stručná vizitka jedného z najlepších nahrávačov, akí v zámorí hrajú (túto sezónu 50 asistencii). Hrával v dobrých tímoch, takže má s ťažkými zápasmi play-off veľa skúseností a tie budeme potrebovať. Za Slovensko hral na MS naposledy v 1998, tento rok nastúpil aj na Olympiáde.
Dve nové posily sa dobre poznajú, hrávali spolu ako mladíci v Nitre ešte v československej lige a ešte nedávno spolu hrali aj v Los Angeles. Prichádza nám s nimi do mužstva viac ako 1000 NHL bodov. Tešíme sa na ich prínos do tímu.
Priebeh:
Utorok 7. mája 2002
20:00
Karlstad, Löfbergs Lila Arena
Zostavy:
Slovensko: Lašák - Višňovský, Hecl, Smrek, Lintner, Milo, Štrbák, Čierny, Bača - Pálffy, Stümpel, Bondra - Šatan, Handzuš, Bartečko - Országh, Pavlikovský, Nagy - Petrovický, Hlinka, Somík
Kanada: Giguere - Brewer, Patrick, Staios, Sydor, Schlegel, Matvichuk, McGillis, Smyth - Cleary, Morrow, Whitney - Heatley, J. Wright, McDonald - Malhotra, T. Wright, Calder - Williams, Schaefer, Comrie
HOP ALEBO TROP
V prvej väčšej šanci nášho tímu sa ocitol vo 4. minúte Petrovický, ktorého krásne vysunul Bača. Nikým nekrytý Robo vyskúšal Giguerovu pozornosť strelou príklepom. O minútu neskôr Lašák vychytal dobrú šancu Williamsa. V 8. minúte sa Kanaďania triasli, keď boli zatlačení pred vlastnou bránkou. Z viacerých šancí Šatana, Bartečka a Smreka gól nepadol. V 13. minúte Andy McDonald vycvičil Smreka aj Lašáka, napokon našťastie neskóroval. Strelu z uhlu do poloprázdnej bránky odvrátil Smrek. Lenže o pár sekúnd neskôr už gól do našej siete padol po presnej strele Heatleyho, ktorému Peter Smrek neznemožnil kvalitne zakončiť. Na konci tretiny sme mohli dať gól do šatne. Po akcii nášho prvého útoku strieľal bekhendom z blízka Stümpel a z dorážky nepretlačil puk do bránky ani Pálffy. Gól do šatne sme mohli ale aj inkasovať. Priamo po buly sa zblokovaná strela Sydora dostala k Williamsovi, Lašákov reflexívny zákrok nedoprial súperovi dvojgólové vedenie. Potom nasledovala ešte menšia strkanica pri našej bránke a boli rozdané prvé štyri dvojminútové tresty, po dvoch na oboch stranách.



Druhá tretina začala v poriadnom tempe, už po minúte ušiel našej obrane McDonald, svoj nájazd ale nezakončil. Po faule Baču sme hrali v 3. minúte oslabení. Kanaďania sa usadili v našom obrannom pásme, Ryan Smyth si vymenil puk s obrancom z modrej čiary a skóroval. Gól ale padol po dotyku korčule, nie hokejky. Zo spomaleného záznamu bolo ťažké rozpoznať úmysel kanadského kapitána, no napokon rozhodcovia gól uznali. Zrejme tam ešte po odraze od korčule dotyk hokejkou bol. Od tohto momentu už nebolo načo čakať, museli sme začať hrať viac útočne. V šanciach sa dvakrát ocitol Bondra a potom Bartečko, Nagy aj Handzuš, ale Giguere chytal vo veľkej pohode. Na druhej strane ale mohol zvýšiť náskok Kanady Williams aj Morrow. Čím ďalej sme viac a viac tlačili. Ďalšiu šancu si vypracoval agilný Bondra, ktorý strelil do tyčky a tesne pred bránkou neuspel ani Šatan. Čas ubúdal, 20 sekúnd do konca sa Heatley snažil presadiť za našou bránkou, puk sa ale spoza nej dostal až k Bondrovi a ten spolu s Pálffym založil ešte posledný útok tretiny. Pálffy puk zaviedol do útočného pásma, prihral za bránku Bondrovi, ten odtiaľ urobil veľký oblúk skoro až na modrú čiaru, zabrzdil sa a vystrelil... Bol z toho gól v čase 19:59, učebnicový gól do šatne! Cez cloniaceho Stümpela Giguere veľa nevidel, a tak bol zbavený svojho čara nepriestreľnosti.




V 3. minúte šiel za sekanie na trestnú lavicu Comrie, no presilovku sme začali katastrofálne. Najprv viacero riskantných prihrávok na modrej a potom nám Jimmy Wright vypichol puk a sám sa rútil na Lašáka. Ten nás aj so šťastím podržal. Z následného protiútoku sme ale predsa využili presilovku! Po osi Handzuš, Milo, Handzuš sa puk dostal medzi kruhy k Šatanovi, ten si puk za okamih spracoval a vyrovnal skóre zápasu. Nečakali sme dlho a tešili sme sa znovu. Pálffy vnikol do útočného pásma, prenechal puk Bondrovi a ten absolútne nechytateľnou delovkou poslal náš tím do vedenia. Po tomto náhlom obrate sa dalo na ľade očakávať skutočné kanadské hokejové peklo. Ale aj Slováci mohli skrášliť toto skóre a opäť pri tom bol Pálffy a dorážajúci Bondra. Tá istá dvojica ušla Kanaďanom aj v 16. minúte, Žigmund famózne prihrával cez ležiaceho obrancu, Bondra ale Pálffyho vyzvanie na hetrik odmietol. V úplnom závere skúšala Kanada hru bez brankára a vypracovala si niekoľko nebezpečných príležitostí na vyrovnanie. Lašák našťastie zatiahol roletu, ale chvíľu to bol doslova infarktový stav. Zápas, v ktorom boli okrem šarvátky z konca prvej tretiny iba dve vylúčenia, sa končí našim víťazstvom 3:2 a o dva dni si zahráme v semifinále! Slovenská hymna znie arénou...




Sumár:

Po zápase:
Ján Filc: „Nazlostil ma druhý gól v našej sieti, bol dielom náhody. Nechcem sa teraz sporiť, či mal platiť alebo nie. V tej chvíli nám šťastie neprialo. Bál som sa potom, aby sme nedostali tretí gól, šanca Kanaďanov tam bola. To nás však utvrdilo v presvedčení, že ani na brankárskom poste sme sa nemýlili, Lašák vyzrel na oporu. Sila mužstva sa ukázala v kritickej situácii, nezlomilo sa a energia v ňom postupne narastala. To tréner cíti. Nebolo treba hráčov burcovať, len upravovať detaily. Cítili sme, že Kanaďania fyzicky odchádzajú. V osobných súbojoch sme sa presadzovali stále viac. Súper nemal takú šírku výborných hráčov ako my.“
Peter Bondra (v zápase 2+0, najlepší hráč SVK tímu): „Jano Lašák mi potom v kabíne hovoril, že na mňa pred prvým gólom kričal a búchal hokejkou o ľad, ale ja som už nevnímal nič. Dôležité bolo, že sa Žigo Pálffy a Jožko Stümpel natlačili pred bránku a gólman nevedel, kde je puk. Ten gól nám dodal energiu, dodal nám bojovnosť, dodal nám sebadôveru. V kabíne bolo cítiť, že máme blízko k víťazstvu, aj keď prehrávame. Kanaďania spanikárili a začali hokejky ešte viac žmýkať. S mojimi hokejkami som doteraz nebol úplne spokojný, nejaké som zlomil a už mi chýbali. Tak som jednu zobral Bartečkovi a druhú Nagyovi. Práve jeho hokejkou som dal dva góly Rusom a aj teraz dva Kanade.“
Ján Lašák: „Druhý gól bol nešťastný. Potom mi ten hráč po zápase povedal, že ho kopol... Posledných päť minút bolo veľmi ťažkých. Tak psychicky unavený som nebol po zápase asi nikdy, po tejto stránke to bol najťažší zápas v mojej kariére.“
Martin Štrbák: „Mal som bolesti, ale pred zápasom mi dal lekár injekciu, ktorá mi umŕtvila zranený malíček. Nič som necítil, mohol som sa koncentrovať na hokej. Spočiatku som išiel do súbojov opatrne, ale keď mi ani nárazy nerobili ťažkosti, zaberal som naplno. Skvelý zápas, ťažký najmä na psychiku. Prehráš a ideš domov, už nie je možnosť opravy. Obrátili sme skóre 0:2 s ťažkým súperom. V závere sa minúty vliekli ako hodiny a sekundy ako minúty. Keď rozhodca odpískal koniec, naskákali sme všetci na ľad a tešili sa za Lašákovou bránkou. Tie pocity šťastia sa nedajú opísať.“
Miroslav Šatan (v zápase 1+0): „Všetci sme sa stále hecovali, mali sme predsa mnoho šancí, ktoré sme len nedokázali premeniť. Mužstvo stále verilo, že ten gól tam padne a nakoniec sa to prelomilo.“
Žigmund Pálffy (v zápase 0+2): „Všetci hrali dobre, o víťazstvo sa pričinilo celé mužstvo. Ukázali sme rýchly, agresívny hokej, aký sa hrá v súčasnosti vo svete.“
Wayne Flemming (tréner Kanady): „Vynikajúci hokej do poslednej sekundy. Slovensko tu má veľmi silný tím a v útoku viacero hráčov, čo vedia rozhodnúť zápas. Bondrov gól do šatne v druhej tretine nám podlomil kolená. Dnes vás podržal aj brankár Lašák. Blahoželám a želám veľa šťastia v semifinále.“
kanadské noviny Canadian Press: „Hviezdny útočník Slovákov Peter Bondra dokázal vďaka heroickému výkonu zmariť kanadské nádeje. Jeho dva ukážkové góly zmazali dvojgólové vedenie reprezentácie kolísky hokeja. Giguere chytal celý zápas perfektne, ale na strely Slovákov bol krátky.“
Play-off pavúk:

V ďalšom zápase vyzveme pozajtra v semifinále hokejistov Švédska.
zdroje: tu